Kā vēl pārstrādāt 0
Saldēt var ne tikai ābolu sulu, bet arī biezeni. Ābolus uzkarsē, izberž caur sietu, atdzesē, liek plastmasas trauciņos un sasaldē.
Čipsu pagatavošanai izvēlas saldskābus ābolus. Lai tie būtu kraukšķīgi, griež ļoti plānās šķēlītēs. Savukārt sukādes tradicionāli top tā: uzvāra cukura sīrupu, pievieno mizotu ābolu gabaliņus, uzvāra, tad kādu laiku ļauj sīrupam iesūkties ābolos. Šo procedūru atkārto vairākas reizes – sīrupu ar āboliem uzvāra un atdzesē, līdz ābolu gabaliņi kļūst caurspīdīgi. Pēc tam sīrupu notecina un augļu gabaliņus apžāvē.
Dažos dārzos aug tā dēvētie paradīzes ābolīši. Tos tradicionāli liek kompotā, lai izmantotu konditorejas izstrādājumu – kūku un tortu – dekorēšanai. Savukārt ar dažādām garšvielām marinētie būs pikanta piedeva gaļas ēdieniem. No sulas var gatavot garšīgu sidru, jo tiem ir laba cukuru/skābju/miecvielu (rūgtvielu) attiecība. Ja sula par daudz stipra, tai pielej saldāku ābolu sulu.
Noteikti ir vērts vārīt ievārījumu, izvēloties atšķirīgu šķirņu ābolus un pievienojot dažādas garšvielas (kanēli, krustnagliņas, ingveru vai citas). Lūk, dažas receptes ierosmei.
Ievārījums ar citronu un ingveru
• 1,5 l rīvētu ābolu
• ½ liela citrona
• 1 tējkarote rīvēta ingvera
• 300 g cukura
Ābolus nomizo un sarīvē uz rupjas rīves. Citronam norīvē miziņu, izspiež sulu, arī ingveru sarīvē. To visu pievieno āboliem un vāra katlā uz mazas uguns. Seko, lai būtu pietiekami daudz šķidruma, citādi ievārījums piedegs. Ja āboli slikti sulojas, pielej nedaudz ūdens. Turpina vārīt, ik pa laikam apmaisot, līdz āboli izšķīduši. Tad pieber cukuru un vāra vēl 10 minūtes.
Biezenis ar timiānu
• 1 kg ābolu
• 100 ml ūdens
• 500 g cukura
• Timiāns
Ābolus nomizo un izņem sēklotnes, sagriež gabalos vai daivās. Liek katlā, pievieno ūdeni un vāra, līdz mīksti. Sakuļ biezenī. Pieber cukuru un, nepārtraukti maisot, uzvāra. Pievieno svaigu vai kaltētu timiānu pēc garšas. Biezeni lej tīrās, karstās burkās. Aizvāko un uzglabā vēsumā.
Timiānu var aizstāt ar piparmētrām vai sarīvētu mārrutku. Var vārīt arī bez garšaugiem, bet garšvielas un garšaugus pievienot, biezeni liekot galdā.
Konsultējusi Latvijas Valsts augļkopības institūta vadošā pētniece Dr. sc. ing. DALIJA SEGLIŅA