Foto – Shutterstock

Pārslēdzis – ērts risinājums ieslēgt apgaismojumu no divām vietām 0

Iespēja ieslēgt vienu un to pašu apgaismojumu no divām dažādām vietām ir ērtākais risinājums, lai nodrošinātu ekonomisku apgaismojumu gaitenī, kāpnēs, caurstaigājamā istabā. Nevienam nepatīk maldīties tumsā vai mēģināt kāpt pa kāpnēm, vadoties pēc taustes.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Šādu apgaismojuma shēmu iespējams izveidot, izmantojot pārslēdžus. Ir ļoti ērti – ieslēgt gaismu, uzkāpt, piemēram, otrajā stāvā, un kāpņu augšpusē gaismu izslēgt. Tāpat var ierīkot apgaismojumu guļamistabā – vienu pārslēdzi novietojot pie ieejas durvīm, otru pie gultas vietā, kur to ērti aizsniegt ar roku.

Kā uzbūvēts pārslēdzis?

Katrai no šādām ierīcēm ir viens ieejošais kontakts un divi izejo­šie. Ierīkojot slēgumu, no sadales kārbas līdz gaismeklim jānovelk nulles vads. Savukārt fāzes vadu no sadales kārbas velk līdz pirmā pārslēdža ieejas kontaktam. Pēc tam abu pārslēdžu izejas kontaktus savieno savā starpā. Atliek savienot gaismekli un otrā pārslēdza ieejas kontaktu (1. shēma).

CITI ŠOBRĪD LASA

Izmantojot dubultos pārslēdžus, var ierīkot gaismas ieslēgšanu un izslēgšanu no divām dažādām vietām divās apgaismojuma ķēdēs, piemēram, caurstaigājamā istabā un gaitenī vienlaikus (2. shēma). Dubultajam pārslēdzim ir divi ieejas un četri izejas kontakti, savukārt saslēgšanas kārtība ir tieši tāda pati kā parastajam pārslēdzim.

Der zināt

• Pirms ķeraties pie darba, vispirms jāuzzīmē slēguma shēma. To vislabāk parādīt pieredzējušam elektromontierim.

• Ja māc kaut vismazākās šaubas, ka darbu spēsiet paveikt pats, to vislabāk uzticēt sertificētam speciālistam.

• Ierīkojot elektroinstalāciju, sadales kārbā vispirms jānoskaidro, kurā no vadiem ir spriegums (fāze), bet kurš ir nulles vads. Ja vadiem ir krāsaina izolācija, nulles vads parasti ir ar zilu izolāciju, fāze ar brūnu vai melnu. Situācija, kad vadiem ir vienādas krāsas izolācija, piemēram, padomju laikos ierīkoto alumīnija vadu izolācija bija balta, ir mazliet sarežģītāka. Vislabāk par to pārliecināties ar īpašu indikatoru. Veikalos tas nopērkams, sākot no 60 eirocentiem. Jāņem vērā, ka indikators var uzrādīt arī nulles vai zemējuma vadā esošo indukcijas strāvu. Katrā gadījumā, pieskaroties ar indikatoru vadam, kurā ir darba spriegums, indikatora lampiņa degs spožāk.

• Ierīkojot elektroinstalāciju, sadales kārbās atstāj aptuveni 10 cm garus izolētu vadu galus. No izolācijas atbrīvo tikai 1–1,5 cm vada, ko iestiprinās savienojošajās klemmēs vai attiecīgi apgaismes ierīcēs vai slēdžos.

Reklāma
Reklāma

• Ierīkojot apgaismojumu, pietiks, ja izmantoto vadu šķērs­griezuma laukums būs 1,5–2,5 kvadrāt­milimetri.

• Darbu veikšanas laikā spriegumam jābūt atslēgtam!

• Darbarīku rokturiem jābūt droši izolētiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.