Pārskaitījuma nodoklis – vētra ūdens glāzē 9
Sociālos tīklus un no tiem lielu sabiedrības daļu satrauca Londonā dzīvojošas un strādājošas Latvijas pilsones Svetlanas Stavcevas stāsts, ka viņas radiniekiem pārskaitītā nauda tiek aplikta ar iedzīvotāju ienākuma nodokli 23% apmērā. Viņas ģimenes loceklei, kura saņēmusi naudu, ir Valsts ieņēmumu dienesta uzrēķins par vairāk nekā 20 000 eiro (kopā ar soda naudām). Domstarpības izcēlušās par to, par cik tuvu radinieku uzskatīt māsīcu un vai ar nodokli jāapliek ārstniecībai sūtīta nauda. Arī redakciju sasniedza “LA” lasītāju neizpratnes pilni zvani.
Vāc parakstus nodokļa atcelšanai
Reaģējot uz šo sašutumu, Eiropas Latviešu apvienība (ELA) portālā “ManaBalss.lv” vāc iedzīvotāju parakstus, lai ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliktu naudu, ko mūsu ārzemēs strādājošie tautieši sūta saviem Latvijā dzīvojošajiem piederīgajiem. Lai šo prasību iesniegtu Saeimā, jāsavāc 10 000 parakstu. Pašlaik atsaucība gan nav pārāk liela – portālā par to parakstījušies 935 iedzīvotāji.
ELA, kas apvieno ap 20 latviešu un latviešu sadraudzības nevalstiskās organizācijas, pieprasa, pirmkārt, lai ar šo nodokli neapliek “dāvinājumus iztikai, ko fiziskām personām sniedz Latvijas valsts piederīgie ar ārvalstīs reģistrētu dzīvesvietu”. Otrkārt, lai šis nodoklis nebūtu jāmaksā un nav jādeklarē no ārzemēm pārskaitītās summas, kuras gadā nepārsniedz 12 minimālās mēnešalgas jeb 4560 eiro.
ELA pauž, ka darba ņēmēji jau vienreiz ir samaksājuši nodokļus, saņemot atalgojumu tajās valstīs, kurās strādā pašlaik. Bet naudas saņēmējiem Latvijā tie jāmaksā otrreiz.
ELA apgalvo, ka no ārzemēm uz Latviju pārskaita naudu draugiem, kaimiņiem un pastniekiem, kas pēc tam to nogādā sūtītāju ģimenes piederīgajiem, kuri gadu nastas, slimības vai attāluma dēļ paši netiek līdz tuvākajai bankai vai bankomātam un kuriem neesot arī bankās atvērtu kontu, kur pārskaitīt naudu.
Ko apliek ar nodokli
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA) noskaidroju, ka no 460 000 vecuma pensiju saņēmējiem Latvijā aptuveni piektā daļa jeb 92 000 ir tādu, kuriem nav bankās atvērtu kontu un kuriem pensijas vai citus naudas sūtījumus piegādā pastnieki. Diezin vai visiem 92 000 ir arī ārzemēs strādājoši ģimenes locekļi. Tāpat ļoti jāšaubās, vai tās milzu summas, kuras min ELA – ap 500 miljoniem eiro gadā – ārzemēs strādājošie ar vieglu roku pārskaita svešiem cilvēkiem, riskējot, ka tā līdz adresātam varētu nenonākt.
Ko patiesībā apliek ar šo nodokli, to pavisam vienkārši, neceļot nevajadzīgu traci, var uzzināt būtībā ikviens Latvijā vai ārzemēs dzīvojošais. Atliek vien piezvanīt pa Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas informatīvo tālruni 67120000 vai apmeklēt jebkuru VID klientu apkalpošanas centru, vai jautāt rakstiski VID mājas lapā.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis jāmaksā tikai tad, ja Latvijā dzīvojošais ar bankas pārskaitījumu saņem vairāk nekā 1425 eiro gadā no ārvalstīs dzīvojošas personas, kas nav ne viņa laulātais, ne radinieks līdz trešajai radniecības pakāpei Civillikuma izpratnē (vecāki, brālis, māsa, vecvecāki, bērni, mazbērni, vecāku brālis/māsa, brāļa/māsas bērni) vai arī naudas sūtītāju un saņēmēju nesaista nekāda radniecība, tātad viņi ir pilnīgi sveši cilvēki.
Savukārt no ārzemēs strādājošajiem laulātajiem draugiem vai radiniekiem līdz nule pieminētajai radniecības pakāpei, kuriem ar Latvijā dzīvojošo ir kopīga mājsaimniecība, saņemto naudu ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliek un naudas saņēmējam tā nav jādeklarē.
Ar nodokli neapliek arī no tāda ārzemēs dzīvojošā radinieka saņemto naudu, ar kuru Latvijā dzīvojošajam nav kopīgas mājsaimniecības.