Pārpratums ar karogu no virsjakas auduma 0
Latvijas Zinātņu akadēmijai (LZA) pirmdien nododot tās rīcībā esošās ar Latvijas Tautas fronti (LTF) saistītās vēsturiskās relikvijas LTF muzejam, noticis pārpratums.
No virsjakas auduma izgatavotais sarkanbaltsarkanais karogs kļūdaini uzskatīts par to, kas uzvilkts Rīgas pils Sv. Gara tornī 1988. gada 11. novembrī. Patiesībā autentiskais karogs glabājas Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā (LNVM).
Kā ”LA” 9. aprīļa numura publikācijā ”Relikvijas, kas neatstāj vienaldzīgu” jau stāstīts, LZA vadība nodevusi LTF muzeja rīcībā ilgu laiku akadēmijas seifā pēc LTF pašlikvidēšanās glabātos 82 priekšmetus, kurus atmodas sākumā kā vērtības ziedoja LTF atbalstītāji. Starp tiem – no sintētiska virsjakas auduma šūts sarkanbaltsarkanais karogs. Karoga krāsas gan neatbilst standartam, taču kā pavaddokumentos bija ierakstīts – tas esot pirmais karogs, kurš 1988. gada 11. novembrī svinīgi uzvilkts Rīgas pils tornī. Tomēr minētā informācija tika izplatīta arī masu informācijas līdzekļos, tajā skaitā ”LA”. Bet jau pirmdienas vakarā kļuva skaidrs, ka notikusi alošanās.
Nav šaubu, un tas ir dokumentāli viegli pierādāms, ka pirmais Sv. Gara torņa karogs tika izgatavots no bieza auduma pēc LTF pasūtījuma a/s ”Ekoplasts” ražotnē Rīgā. Zināmi gan karoga auduma krāsotājs, gan šuvēja. Viss process ir reģistrēts īpašajā ”Karoga grāmatā”.
Šis karogs nonāca muzeja krājumā, un ikviens ar tā vēsturi var iepazīties ”Lauku Avīzes” apgādā izdotajā grāmatā “100 Latvijas vēstures relikvijas”. Patlaban relikvija aplūkojama izstādē Cēsu vēstures un mākslas muzejā Cēsu Jaunajā pilī. LZA seifā ilgi glabātais karogs turpretim ir no pavisam cita materiāla, neatbilstošas krāsas un tikai nedaudz nodilis. Iespējams, minēto karogu toreiz dāvājuši ”Daugavas vanagi”. ”Tas ir stāsts, kuru mēs centīsimies noskaidrot. Karogs noteikti būs ekspozīcijā, jo tas jebkurā gadījumā ir piedalījies Latvijas valsts atjaunošanas notikumos,” apņēmības pilna ir LTF muzeja vadītāja Meldra Usenko.