Pārpratumi, pārkāpumi un dīvainības 14. Saeimas vēlēšanās 17
Kā jau tas notiek teju katrās vēlēšanās, arī 14. Saeimas vēlēšanas nav bijušas bez starpgadījumiem. Kāds mēģinājis uzsākt kašķi, kāds centies nobalsot cita vietā utt. Apkopojām dažus neparastākos stāstus no šodienas notikumiem iecirkņos, par ko vēstījusi ziņu aģentūra LETA.
Daugavgrīvā balsotājs draud iekaustīt vēlēšanu iecirkņa darbinieku par to, ka nav iespējams nobalsot pret vairākiem sarakstiem
Rīgas Daugavgrīvas pamatskolā izvietotajā vēlēšanu iecirknī kāds agresīvi noskaņots potenciālais balsotājs šorīt draudējis iekaustīt darbinieku par to, ka nav iespējams nobalsot pret vairākiem sarakstiem vienlaicīgi.
Draudus saņēmušais vēlēšanu komisijas pārstāvis aģentūrai LETA pastāstīja, ka pusmūža vecuma vīrietis vēlējies balsot pret vairākiem vēlēšanu sarakstiem vienlaikus, tos izsvītrojot. Kad viņam paskaidrots, ka balsošanas kārtībā šāda iespēja nav paredzēta, vīrietis kļuvis agresīvs – dusmīgi nosviedis vēlēšanu zīmes, krieviski lamājies un teicis, ka apskādēs automašīnas, kas novietotas pie iecirkņa.
Pēc tam vīrietis solījis pēc iecirkņa slēgšanas tā ārpusē sagaidīt konkrēto vēlēšanu komisijas darbinieku un piekaut viņu. Draudus saņēmušais darbinieks gan tiesībsargājošajās iestādēs neesot vērsies.
Divi balsotāji vēlējušies nobalsot dzīvesbiedru ar invaliditāti vietā
Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolā esošajā 79.iecirknī divi balsotāji vēlējušies nobalsot dzīvesbiedru ar invaliditāti vietā, aģentūrai LETA pastāstīja iecirkņa komisijas vadītāja Sanita Malejeva.
Vēlētājiem paskaidrots, ka tas nav iespējams un tika piedāvāts pieteikt balsošanu saviem piederīgajiem mājās. Tomēr balsotāji no šīs iespējas atteikušies.
Komisijas vadītāja skaidroja, ka no rīta divas reizes uz dažām minūtēm nav strādājusi vēlētāju reģistrācijas sistēma, taču balsotāji uzgaidījuši un tas nav radījis problēmas vēlēšanu norisē.
Valmierā sieviete vēlējusies nobalsot ar Krievijas pasi
Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijā ierīkotajā 912.vēlēšanu iecirknī kāda sieviete vēlējusies nobalsot ar Krievijas pasi, aģentūra LETA noskaidroja iecirknī.
Iecirkņa darbinieki izskaidrojuši, kāpēc sieviete vēlēšanās piedalīties nevar, un viņa devusies prom.
Visos trijos aptaujātajos Valmieras vēlēšanu iecirkņos to pārstāvji uzsvēruši, ka novērota negaidīti un pārsteidzoši liela vēlētāju aktivitāte.
Valmieras Kultūras centrā ierīkotajā 910.vēlēšanu iecirknī bijuši daži cilvēki, kuri izrādījuši neapmierinātību par to, ka, lai nobalsotu, jāstāv garā rindā.
Bija arī nelielas problēmas ar vēlētāju reģistrācijas sistēmu, taču situācija desmit minūšu laikā atrisināta.
Savukārt Valmieras 5.vidusskolā ierīkotā 914.vēlēšanu iecirkņa pārstāvji norādīja, ka saskārušies ar datu nodošanas problēmām gan plkst.8, gan plkst.12. Abos laikos uz brīdi “restartējusies” sistēma, taču pēc tam saņemta informācija, ka “tas tā ir un tas tiek novērsts”.
Jelgavas vēlēšanu iecirknī problēmas sagādā dokuments ar novecojušu uzvārdu
Jelgavas Pārlielupes pamatskolā izvietotajā 203.vēlēšanu iecirknī problēmas sagādājis vēlētājs, kuram nesen nomainīts uzvārds, bet vēl nav izsniegts jauns personu apliecinošs dokuments.
Kā novēroja aģentūra LETA, vēlēšanu iecirkņa darbinieki kopā ar balsotāju telefoniski šo situāciju risināja. Lai gan tikmēr iecirknī izveidojās neliela rinda, kopumā situācija iecirknī bija mierīga un cilvēku plūsma – vienmērīga. Vēlēt nāk dažāda vecuma cilvēki.
Tāpat aģentūras LETA aptaujātie vēlētāji stāstīja, ka vienā gadījumā pēc uzvārda maiņas, aizejot vēlēt pasi, kas izsniegta pirms trijām dienām, dokumentu nav bijis iespējams elektroniski nolasīt, taču situācija ir tikusi atrisināta.
Vēl vienā gadījumā, vēlētāja, kura arī nesen nomainīja uzvārdu un piektdien nodeva balsi glabāšanā, stāstīja, ka nekādu kavēšanos neesot piedzīvojusi.
Drošības dienests līdz pēcpusdienai saņēmis vairāk nekā 50 signālus par iespējamiem pārkāpumiem vēlēšanās
Valsts drošības dienests (VDD) priekšvēlēšanu periodā un vēlēšanu dienā līdz plkst.16 ir ieguvis vairāk nekā 50 tā dēvētos signālus par iespējamiem pārkāpumiem, tajā skaitā par vēlētāju brīvas izvēles prettiesisku ietekmēšanu, aģentūru LETA informēja dienestā.
No VDD atbildības jomā esošajiem signāliem daļa jau ir pārbaudīti, dienestam negūstot apstiprinājumu prettiesiskām darbībām, vienlaikus daļa pārbaužu vēl turpinās. Līdz šim VDD nav uzsācis kriminālprocesus par iespējamām prettiesiskām darbībām saistībā ar 14.Saeimas vēlēšanām.
Vienlaikus lielākā daļa no dienesta rīcībā nonākušajiem signāliem ir par iespējamiem pārkāpumiem, kuru izskatīšana ir citu institūciju kompetencē. VDD veic pastāvīgu informācijas apmaiņu ar citām vēlēšanu norisi uzraugošajām institūcijām, nosūtot šādu informāciju tālākai izvērtēšanai atbilstoši piekritībai.
Vēlēšanu dienā VDD turpina strādāt pastiprinātā režīmā, sekojot līdzi vēlēšanu norisei un pārbaudot tā rīcībā nonākušo informāciju par iespējamiem pārkāpumiem. VDD vērtējumā 14. Saeimas vēlēšanas līdz šim ir noritējušas mierīgi un bez būtiskiem drošības incidentiem.
VDD pateicas iedzīvotājiem, kuri dienestam snieguši informāciju par iespējamiem pārkāpumiem.
Aicinot iedzīvotājus ziņot par iespējamām prettiesiskām darbībām, VDD atgādina, ka par balsu pirkšanu var liecināt tādas pazīmes kā vēlētāju personīga nogādāšana iecirknī, netipiski liela vēlētāju skaita vienlaicīga ierašanās iecirknī, aizdomīgu personu ilgstoša uzturēšanās vēlēšanu iecirkņa tuvumā.
Informāciju par iespējamiem pārkāpumiem vai gatavošanos tiem VDD aicina sniegt, zvanot uz diennakts tālruni 67 208 964, rakstot uz e-pasta adresi “[email protected]” vai “Twitter” kontu “@Valsts_drosiba”.
Policijā par pretlikumīgu priekšvēlēšanu aģitācijas materiālu izvietošanu sākti trīs administratīvā pārkāpuma procesi
Līdz šim par pretlikumīgu priekšvēlēšanu aģitācijas materiālu izvietošanu Valsts policijā (VP) sākti trīs administratīvā pārkāpuma procesi, aģentūra LETA uzzināja VP.
Kopumā dienas laikā saņemta informācija gan par priekšvēlēšanu aģitācijas noteikumu pārkāpumiem vidē, kas ir, piemēram, nenoņemti aģitācijas plakāti vai citi aģitācijas materiāli, gan arī atsevišķiem iespējamiem sabiedriskās kārtības noteikumu pārkāpumiem.
Katra informācija tiek pārbaudīta, vairākos gadījumos, policijai veicot pārbaudi, šī informācija par iespējamiem pārkāpumiem vai sabiedriskās kārtības traucējumiem nav apstiprinājusies. Vienlaikus sākti trīs administratīvā pārkāpuma procesi par priekšvēlēšanu aģitācijas materiālu izvietošanu attiecīgi Rīgas, Zemgales un Vidzemes reģionos, un atsevišķos gadījumos vēl notiek informācijas vērtēšana.
Kopumā šodienu var vērtēt kā mierīgu, bez būtiskiem starpgadījumiem un pārkāpumiem.
Par neatļautu aģitāciju pilsētvidē vēlēšanu dienā, kas izpaužas kā, piemēram, kādu politisko spēku vai deputāta kandidātu slavinošu skrejlapu izplatīšana, aģitēšana pie iecirkņiem, kā arī laikus nenoņemtas priekšvēlēšanu reklāmas, iedzīvotāji aicināti informēt VP, zvanot uz diennakts tālruni 110.
Tāpat iedzīvotāji aicināti vērsties VP, novērojot sabiedriskās kārtības pārkāpumus vēlēšanu iecirkņos vai to apkaimē.
Par internetā, publiskās vietās vai preses izdevumos izvietotu slēptu priekšvēlēšanu aģitāciju, proti, politisko reklāmu bez norādīta apmaksātāja, kā arī par valsts un pašvaldību institūciju administratīvo resursu izmantošanu aģitācijā iedzīvotāji aicināti ziņot Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB).
Sniegt KNAB informāciju iespējams, zvanot pa tālruni 8000 2070, izmantojot mobilo lietotni “Ziņo KNAB” vai rakstot uz e-pasta adresi “[email protected]”.