Foto – Shutterstock

Pārmaiņu laiks organismā: iepazīstam menopauzi 0

Katras sievietes dzīvē pienāk hormonālu pārmaiņu brīdis, ko gaida ar bažām. Taču tās ir tikai daļa no vēlākā psiholoģiskā diskomforta menopauzes laikā.

Reklāma
Reklāma

Dabas nosacījumi

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Menopauze nozīmē, ka pārstāj darboties olnīcas, neizdalās to ražotais hormons estrogēns, tāpēc sievietei nav iespējas radīt bērnus. Par pārmaiņām liecina tas, ka beidzas menstruācijas. Hormonu mākslīgi izraisīta asiņošana nenodrošina sievietes reproduktīvo funkciju, taču jutekliska dzimumdzīve iespējama tāpat kā agrāk, jo menopauzes vecumā daudzām sievietēm libido pat paaugstinās!

Ginekoloģe Maija Dace Broša uzsver, ka menopauze ir jauns sievietes dzīves periods, nevis slimība, tāpēc pie ārsta jādodas tikpat bieži kā līdz šim – reizi gadā. Izņēmums ir gadījumi, kad hormonālās pārmaiņas traucē un apgrūtina dzīves kvalitāti. Arī vēlīnos menopauzes gados vizītes pie ginekologa jāplāno tikpat bieži, jo, piemēram, olnīcās slimības gan vairs nevar rasties, jo tās menopauzes laikā nedarbojas un sarūk, bet var būt maksts gļotādas iekaisums u.c.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Menopauzei jāgatavojas kopš dzimšanas, jo katrai sievietei ir ģenētiski noteikts olšūnu skaits. Tāpēc liela nozīme ir tam, ko māte savai meitai ieliek šūpulī un kā viņa rūpējas par savu veselību turpmākās dzīves laikā, jo olšūnu vairāk nekļūst, – uzsver daktere. Precīzi tās nav iespējams saskaitīt, zināms vien tas, ka slimības, operācijas, neveselīgs dzīvesveids, ķīmiski u.c. faktori olšūnu skaitu var pat samazināt. – Tā arī ir atbilde uz jautājumu, ko darīt, lai menopauze iestātos vēlāk. Neko! – ginekoloģe piebilst.

Sievietei visas dzīves laikā nepieciešams regulāri (vismaz reizi gadā) apmeklēt ginekologu arī tad, ja nav sūdzību. Pēc 40 gadu vecuma biežākas ir hormonālu pārmaiņu ierosinātas miomas, mastopātija u.c. veida saslimšanas, ko atklāj ginekologs. Tās pat var dēvēt par menopauzes priekšvēstnešiem.

Mātes veselība

Ja menopauzi nevar atcelt un pat ne attālināt, tomēr ar to var sadzīvot. Tāpēc, piedzimstot mazulim, Maija Dace Broša mudina neatstāt novārtā rūpes par pašas veselību un labsajūtu. – Ja māte nebūs vesela, līdzsvarota, bērns tik un tā nesaņems visu nepieciešamo, – saka ginekoloģe un piebilst, ka bērna barošana ar krūti ir pilnvērtīga tikai līdz gada vecumam.

Sievietes hormonālā sistēma atjaunojas tikai divu gadu laikā pēc dzemdībām, un krūts barošana – piena veidošanās – ilgāk par gadu pārslogo mātes hipofīzi, kas nosaka visu pārējo endokrīnās sistēmas dziedzeru darbību.

Cita nepamatota izdabāšana mazulim ir mātei neērta poza zīdīšanas laikā. – Sievietei nav jāsaliecas deviņos līkumos, lai tikai bērniņam būtu labi, bet vajag ērti apsēsties krēslā, paņemt mazuli uz rokas un pielikt pie krūts. Tas jau barošanas laikā novērsīs problēmas ar mugurkaulu, kas pēc gadiem pastiprinās osteoporozes draudu dēļ. – Tā paša iemesla dēļ daktere aicina sievietes necelt mazuli automašīnas sēdeklītī, jo nepareiza smagumu celšana vēlāk atgādinās ar iekšējo orgānu noslīdējumiem un urīna nesaturēšanu.

Reklāma
Reklāma

Aktuāla rīcība

Daļa sieviešu menopauzes tuvošanos vai tās iestāšanos pamana tikai tad, kad beidzas mēnešreizes. Fiziski smagāk to pārdzīvo izteikti sievišķīgas, neliela auguma, smalkas, trauslas sievietes, kurām visu mūžu nozīmīgs hormons bijis estrogēns. Viņām biežāk nekā citām ir karstuma viļņi, garastāvokļa pārmaiņas vai osteoporotisku lūzumu draudi. Viena no metodēm, kas palīdz pārciest menopauzi, ir kopā ar ginekologu izraudzīta hormonaizvietojošā terapija.

Ginekoloģe Maija Dace Broša sievietēm iesaka reizumis noteikt D vitamīna daudzumu, jo tas svarīgs gan kaulu stiprumam, ādas un matu izskatam, gan šūnu uzbūvei. Šīs asinsanalīzes gan nav iekļautas valsts apmaksāto pakalpojumu klāstā.

Reizi gadā vai divos sievietēm menopauzes vecumā ieteicama osteodensitometrija – kaulu blīvuma izmeklējums, lai laikus pamanītu to trauslumu un novērstu lūzumus. Savukārt krūtis jāiemācās izmeklēt jau kopš brīža, kad meitenēm sākas mēnešreizes. Tas ir vienīgais veids, kā laikus atklāt jaunveidojumus. Pierodot pie krūts audu struktūras, vieglāk sajust pārmaiņas, kas var liecināt par saslimšanu.

Estrogēna trūkums organismā veicina ādas sausumu un maksts iekaisumus, kas apgrūtina dzimumdzīvi, jo sagādā sāpes. Šo problēmu viegli novērš speciālas lodītes, svecītes un krēmi.

Urīna nesaturēšanu veicina smagumu celšana jaunībā (sekas – iekšējo orgānu noslīdējums), sfinktera muskulatūras atslābums. Priekšvēstneši ir dažas urīna piles vismazākās slodzes – klepus, šķavu vai smiešanās – gadījumā. To var novērst ar maksts muskulatūras vingrināšanu un fizikālām procedūrām. Veidojoties maksts noslīdējumam, uzlabojumus var panākt, izvēloties pareizu apakšveļu. Tikai galēji smagos gadījumos nākas veikt operāciju.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.