Foto: AP/Scanpix/LETA

ES vienojas par minimālo algu. Vai tas nozīmē, ka visā Eiropā maksās tādas minimālās algas kā Zviedrijā? 0

“Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Starp Eiropas Parlamentu (EP) un Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm panākta politiska vienošanās par EK 2020. gada oktobrī ierosināto direktīvu par adekvātu minimālo algu ES teritorijā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Šī direktīva nenozīmē, ka visā Eiropā maksās tādas minimālās algas kā Zviedrijā, taču tās mērķis ir uzlabot minimālās algas aizsardzību ES teritorijā un sasaistīt jēdzienus “minimālā alga” un “pieņemams dzīves standarts”. Dalībvalstīm, kurās ir likumā noteiktā minimālā alga, būs jāievieš stabila pārvaldības sistēma minimālās algas noteikšanai un atjaunināšanai – tā balstīsies uz noteiktu preču un pakalpojumu grozu mājsaimniecībās, kā arī ņems vērā vidējo algu valstī.

Būs jāveic regulāra un savlaicīga minimālās algas atjaunināšana, izveidojot tādas konsultatīvās struktūras, kurās varētu piedalīties sociālie partneri.
CITI ŠOBRĪD LASA

Direktīva atbalsta darba koplīguma slēgšanas sarunas. Tas tāpēc, ka valstīs, kurās ir plašs darba koplīguma slēgšanas sarunu tvērums, parasti ir mazāks zemu atalgotu darba ņēmēju īpatsvars, mazāka algu nevienlīdzība un augstākas algas. Dalībvalstīm, kurās darba koplīguma slēgšanas sarunu tvērums ir mazāks par 80%, direktīvā tiek prasīts izstrādāt rīcības plānu, kas veicinātu darba koplīguma slēgšanas sarunas.

Politiskā vienošanās, kas panākta starp EP un ES Padomi, likumdevējiem ir oficiāli jāapstiprina. Kad direktīva būs publicēta “Oficiālajā Vēstnesī”, tā stāsies spēkā 20 dienas pēc publicēšanas, un divu gadu laikā dalībvalstīm direktīvas jaunie elementi būs jāpārņem savos tiesību aktos.

SAISTĪTIE RAKSTI