Uga Dumpis.
Uga Dumpis.
Foto: LETA/Evija Trifanova

“Pārliecinošu zinātnisku pierādījumu pagaidām nav!” Dumpis par Ugandas vīrusa paveida lipīgumu 18

Covid-19 slimību izraisošā vīrusa Ugandas paveidam ir mutācijas, kuras asociē ar lielāku lipīgumu, tomēr, atšķirībā no Lielbritānijas paveida, pārliecinošu zinātnisku pierādījumu par to pagaidām nav, aģentūrai skaidro Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Šīs paveids sākotnēji ir aprakstīts Ugandā, kur tas ir vairākumā gadījumu, savukārt Latvijā tas, visticamāk, ieradies no Lielbritānijas, norāda infektologs.

“Vīrusa paveidi ir daudzi un dažādi,” atzīmē Dumpis, piebilstot, ka “jo vairāk dažādi vīrusa varianti pie mums tiek atvesti, jo lielāka būs varbūtība, ka tiks atvesti kādi, kas ir bīstamāki”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jau ziņots, ka Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra laboratorijā atklāts Covid-19 slimību izraisošā vīrusa Ugandas jeb A.23.1 paveids, kas lokāli izplatījies Liepājā, aģentūru LETA informēja Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra Zinātniskās padomes priekšsēdētājs Jānis Kloviņš.

Viņš stāstīja, ka pirms divām nedēļām, vērtējot testu paraugu sekvenēšanas rezultātus, Covid-19 slimību izraisošā vīrusa Ugandas jeb A.23.1 paveids tika identificēts triju cilvēku paraugos no 192 analizētajiem jeb 1,56%. Savukārt šonedēļ Ugandas paveids ir atrasts jau četros no 96 testu paraugiem jeb 4%. Visi šie saslimšanas gadījumi ir reģistrēti Liepājā, sacīja Kloviņš.

“Jau ir vērojams šī paveida pieaugums. Par Ugandas paveidu pietrūkst datu, taču tas tiek uzskatīts par potenciāli bīstamu, jo plaši izplatījies Ugandā, kur dominē par citiem Covid-19 izraisošo slimību paveidiem, kā arī ir izplatīts Lielbritānijā,” stāstīja Kloviņš, piebilstot, ka paniku sēt nevajadzētu, jo šī paveida bīstamība vēl ir jānoskaidro. Tomēr ir jābūt ļoti piesardzīgiem, jo divu nedēļu laikā tā izplatība ir ievērojami palielinājusies, kas liek domāt, ka tas varētu būt lipīgāks, norādīja speciālists.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.