Pārgājieni dabā – veselībai un izziņai 2
Šogad februāris galīgi neattaisno gada aukstākā mēneša nosaukumu. Slēpošana un slidošana dabā vairs nav iespējama, taču visu cauru gadu var doties pārgājienos, kas pēdējā laikā kļuvuši arvien populārāki.
Katru mēnesi pa pārgājienam
Jau 14. sezonu pārgājienus organizē tūristu klubs “Triāde” (bij. LU tūristu klubs), viens no pirmajiem šāda kolektīva atpūtas veida ieviesējiem Latvijā. “Pa šiem gadiem vēl ne reizi plānoto pārgājienu nav nācies atcelt,” lepni saka kluba vadītājs Mārtiņš Plūmiņš. “Dalībnieku skaits ir svārstījies no septiņiem līdz 70, vecums – no 10 līdz 70 gadiem. Dažiem vairāk laika pastaigāties ir ziemā un pavasarī, citiem – vasarā un rudenī. Galvenais mērķis ir veselības uzlabošana, bet pa ceļam apgūstam kādu jaunu, skaistu vietiņu Latvijā.”
Jau šīs nedēļas nogalē (27., 28.02.) ceļotāji Mārtiņa vadībā dosies uz gleznaino Talsu pauguraini, apmeklējot apkaimes kalnus, pilskalnus, ezerus un citus apskates objektus, tostarp Andumu upurozolu, mācītāja K. Amendas kapavietu un bijušā leprozorija baznīciņu. Līdzi kā parasti jāņem ēdamais, dzeramais, lukturītis, maiņas apavi, guļammaiss un šoreiz arī pirtslietas, jo būs iespēja nopērties viesu nama pirtiņā. Savukārt 19., 20. martā paredzēts pārgājiens Kurzemes katlā pie Zlēkām.
“Visi pārgājiena dalībnieki iepriekš tiek informēti, kas viņus sagaida. Tiek izdalītas kartes, izskaidrots, kā nokļūt maršruta sākumpunktā, jo ceļotāji ir ne tikai no Rīgas, bet arī citām pilsētām – Liepājas, Ventspils, Saldus. Ejam visi kopā ar nelielām pauzēm, lai iestiprinātos un padzertu tēju vai kafiju. Retu reizi ir gadījies, ka tumsā kāds uz brīdi noklīst. Pirmās dienas maršruta beigu punktā mūs gaida autobuss un aizvizina uz naktsmājām, kur vārām tradicionālo vakara zupu. Daudzajos gados jau ir izveidojusies domubiedru grupa, ar kuru vienmēr patīkami atkal redzēties, kas nekurn par grūtībām un visu uztver ar smaidu,” atklāj Mārtiņš.
Par bērnu līdzdalību atbildīgi ir vecāki, bet līdz šim nekādas problēmas ar viņiem nav radušās, kaut gan vidēji dienā kājām jānoiet ap divdesmit vai pat vairāk kilometru. Pa šiem gadiem izstaigāta ne tikai Latvija, bet arī visas pieejamās Igaunijas salas, Lietuvas nacionālie parki un daudzas kalnu takas Alpos.
Lielās Juglas Kangara apavi
Iebraucot Rīgā no Jūrmalas puses, Kalnciema ielā droši vien būsiet pamanījuši klinšu kāpšanas sienu un tai līdzās veikalu “Gandrs”, kas atrodas vēsturiskajā Hartmaņa muižā un ir viens no vecākajiem tūrisma preču pārdevējiem neatkarīgajā Latvijā. Nu jau trešo gadu uzņēmuma komanda nodarbojas arī ar pārgājienu organizēšanu un nule sākusi rīkot jaunu pārgājienu ciklu, kurā īpašu vērību pievērsīs ekipējumam, lai došanos dabā padarītu iespējami ērtāku.
“Diendienā tiekoties ar cilvēkiem, sapratām, ka brīvdienās daudzi labprāt dotos dabā, bet vieni paši nevar saņemties un baidās apmaldīties vai arī viņiem nav sava transporta līdzekļa. Tā nolēmām viņiem palīdzēt,” teic aktīvās atpūtas projektu vadītājs Krišjānis Ratiniks.
Pirmie pārgājieni, kuros īpaši tiks uzsvērta pareiza apavu izvēle, notiks 27. februārī un 5., 12. martā gar Lielās Juglas krastu, iepazīstot gleznainos Kangaru kalnu mežus. Ap 16 km garais maršruts sāksies Ropažu centrā un beigsies pie Kangaru ezera, bet pusdienu pauzē uz ugunskura tiks gatavots sautējums un runāts par apaviem.
“Mēs necenšamies vest cilvēkus tur, kur ūdens ir līdz ceļiem. Pat ja tā, gumijas zābakus es neieteiktu, jo tie neelpo un, garus gabalus ejot, nogurdina kājas. Pastaigai pa mitru mežu kā šoreiz vislabāk vilkt ādas zābakus ar mitrumu aizturošu membrānu, kas pietiekami elpos un būs gana silti, turklāt ne īsus, bet pāri potītēm, jo ar zemajiem zābaciņiem dažviet var izrādīties par maz, lai nesamērcētu kājas, un slapjas kājas sabojās visu tālāko pārgājienu,” skaidro Krišjānis.
Aprīlī paredzēti pārgājieni, kuros tiks apspriesta pareiza apģērba izvēle piedzīvojumiem dabā. Uz kurieni tie būs, vēl nav izlemts, bet tāpat kā martā gaidāmi vairāki identiski maršruti, jo “Gandra” pārgājienos ļauts piedalīties ne vairāk kā 15 cilvēkiem, un interese par tiem ir liela.
Ar pārgājieniem pārņemtie entuziasti
Viens no individuālajiem pārgājienu organizētājiem ir ģeogrāfs Jānis Zariņš, kurš savu projektu “Pārgājieni.lv” sācis 2009. gadā. “Pa šiem gadiem ir izkristalizējušās ceļotāju vēlmes un augusi interese par aktīvo atpūtu dabā. Rīkoju pārgājienus pa visu Latviju un arī pārējām Baltijas valstīm, tomēr vispopulārākie maršruti ir pusstundas vai stundas brauciena attālumā no Rīgas, kas aizņemtiem cilvēkiem ļauj gan veselīgi izkustēties, gan laikus atgriezties mājās. Ļoti iecienīts ir maršruts pa Mangaļsalu, kur ir daudz ko apskatīt – vecie bunkuri, nocietinājumi, dabas parks un mols. Tur ejam trīs četras reizes gadā, nemaz nerunājot par darba kolektīvu saliedēšanas, dažādu jubileju pasākumiem un skolēnu ekskursijām.”
Neskatoties uz to, ka Jānim šī nodarbe nav pamatdarbs, viņš pamanās noorganizēt pa pārgājienam reizi divās nedēļās, un pērn, ieskaitot arī ekskursijas, ar viņa gādību ceļojuši aptuveni pieci tūkstoši cilvēku. “Iespējams, šīs nedēļas nogalē staigāsim pa mežiem Ādažu pusē, taču vēl neesmu saņēmis zaļo gaismu no Latvijas Bruņotajiem spēkiem, jo mūsu aktivitātes plānotas militārā objekta tuvumā. Tālākā nākotnē iecerēti pārgājieni Jūrmalā un Tīreļpurvā, bet precīzu kalendāru varēs apskatīt jau nākamnedēļ mājas lapā “www.pargajieni.lv”,” vēsta Jānis.
Paralēli orientēšanās sacensībām pārgājienus ģimenēm (līdz 5 cilv.) organizē “Orient.lv” pārstāvis Māris Kalējs. Mazsalacas ekskursiju ar pārgājienu līdz Skaņajam kalnam un Staicelei var pasūtināt jebkurā laikā. Ir piedāvājums iet no Cēsīm gar Gauju līdz Rakšiem, Amatas ietekai un Zvārtes iezim vai tālāk līdz Siguldai, tāpat arī no Pērnavas uz austrumiem, kur ir vairākas dabas takas pa purviem. Pērn pavisam kopā viņš noorganizējis 12 šādus pasākumus.
Izbrīvē laiku un sāc!
Kā redzat, iespēju doties kolektīvos pārgājienos pa Latviju un aiz tās robežām ir gana daudz. Tikai jāsaņemas un jāpiesakās doties līdzi kādai domubiedru grupai. Protams, ne jau visi maršruti vedīs pa Tūrisma informācijas centros aprakstītajām, labiekārtotajām dabas takām. Nereti nāksies lauzties cauri brikšņiem, staignājiem, aizaugušām pļavām, lai nonāktu skaistās vietās, kur ar balles kurpēm nevar nokļūt.
Jau 27. februārī pirmo reizi “Purvu bridēji” (par viņiem rakstīju “LA” 11.02. numurā) pieredzējušiem gājējiem piedāvā jaunu pārgājienu ar purva kurpēm Melnā ezera purvā (Olaines nov.), kas ir neliela daļa no agrāk gandrīz 10 000 ha plašā Cenas tīreļa, bet 6. martā – Aizkraukles purvā.
Savukārt interesants piedzīvojums gaidāms naktī no 27. uz 28. februāri, kad nakts pārgājienu Ķemeri–Dubulti (30 km) rīko biedrība “Piedzīvojuma gars”. “Mēs sāksim iet plkst. 22 no Ķemeru stacijas un, šķērsojot daļu Slokas purva, nonāksim pie Jaunķemeru sanatorijas, kur tiksim iepriecināti ar nelielu uguns šovu. Rīta pusē sasniegsim pasaku māju “Undīne”, noslēgumā tur mums uzspēlēs vietējais puisis, kas pats darina mūzikas instrumentus,” atklāj pārgājiena rīkotājs Atis Ķeņģis.
Viņš ir padomājis arī par auto atbalstu iesācējiem, kuri vēl nav pārliecinājušies par savu izturību tik garās pastaigās. Nākamais pārgājiens no iecerētā cikla gar jūru Tūja–Gauja būs martā, bet tālākiem jaunumiem var sekot līdzi “Facebook” profilā “Piedzīvojuma gars”.
Pārgājienus pēc pasūtījuma organizē arī aktīvā tūrisma centrs “Eži” Cēsīs un Valmierā.
UZZIŅA
Pārgājienu organizatori
Tūristu klubs “Triāde” (no 45 eiro) – tālr. 27061772 (Mārtiņš)
“Gandrs” (no 20 eiro) – tālr. 26411079 (Krišjānis)
“Pargajieni.lv” (3 – 4 eiro) – tālr. 26980327 (Jānis)
“Orient.lv” (no 20 eiro) – tālr. 29216755 (Māris)
Biedrība “Piedzīvojuma gars” (5 – 10 eiro) – tālr. 26326369 (Atis)
“Purvu bridēji” (no 8 eiro) – tālr. 20120101 (Kristaps)