Foto: Freepik

Makšķernieku un dabas baudītāju priekam: Ko ņemt līdzi, lai atpūta dabā būtu komfortabla 0

Pavasarī sākas dzīve dabā. Gribas staigāt, strādāt, rosīties. Ceļošanai uz tālākām zemēm tagad uzlikta pauze, tāpēc jāizmanto izdevība un jādodas pārgājienos gar jūras krastu, gar upju un ezeru krastiem, pa labiekārtotām takām un brikšņiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Ko ņemt līdzi? Lai pārgājiens un atpūta dabā būtu komfortabla, armijas preču veikala Patrioti vadītājs Helmuts Rozenfelds pievērš uzmanību dažām lietām, kas noderēs.

Racionāli sīkumi

Publicitātes foto
CITI ŠOBRĪD LASA

Ja kādam jautā, ko ņemtu līdzi uz neapdzīvotu salu, tad noteikti tiek pieminēts nazis. Pat dāmas savā rokassomiņā mēdz ielikt mazu nazīti. “Multifunkcionālajam nazim papildus ir dažādas funkcijas. Novērtējot vajadzības, var izvēlēties tādu, kam ir konservu kārbu attaisāmais, kas ir visvienkāršākā funkcija.

Bet ir naži ar vīlītēm, knaiblēm, pat nelielu zāģīti. Jo ekstrēmāks pārgājiens paredzēts, jo vairāk in­strumentiem jābūt līdzi,” iesaka Helmuts Rozenfelds.

Publicitātes foto


Bieži vien ceļojumā uzmanība netiek pievērsta galda piederumiem. Ko nu lieku nesīs! Ardievas jāsaka vienreizējiem traukiem, kas atstāj pēdas dabā. Lieliska investīcija ir, piemēram, dakša, nazis un karote – trīs vienā.

Tāds instruments neaizņem daudz vietas, un tam ir racionāls lietojums. Pārgājieniem, arī piknikiem domāto trauku materiālu izvēle ir dažāda: plastmasa, nerūsējošā tērauda, arī alumīnija.

Interesanti ir trauki, kurus var saplacināt. Tie ražoti no elastīgas plastmasas. Starp citu, kāpēc vīriešu biksēm uz starām sānos ir kabatas? Lai ieliktu saplacinātu krūzīti, jo nekad nevar zināt, kad tā noderēs.

Pārgājienos galvenais – līdzņemamajām lietām jābūt pēc iespējas vieglākām un kompaktām, jo katrs grams pašam vien somā uz pleciem jānes. Kompaktā komplektā apvienoti visi nepieciešamie trauki: krūzīte, bļodiņas, pat uzgriežamais dēlītis, garšvielu (ar trim nodalījumiem) trauciņš.

Publicitātes foto

Pārgājiena sabiedrotais ir termoss (tilpums – no 0,35 līdz 1,5 l, nopērkami arī ēdienu termosi). Termosi ir viegli un galvenais – izturīgi. Starp citu, izvēloties blašķi, jāpievērš uzmanība instrukcijai, ko tajā drīkst liet, jo dzeramajam ūdenim domātās blašķes (0,7 l un vairāk) nederēs citiem šķidrumam.

No sīkumiem jāmin arī metāla spogulītis, kas nesaplīsīs, bet noderēs, ja acī ieskrējis kukainis vai vaigs noskrāpēts. Ceļotājiem noderēs karabīnes, kas ir ļoti funkcionālas, ja kaut kas jāpieliek, jāsavieno. Ar auklām mezgli var neizdoties, un pēc tam tos nav viegli atraisīt, īpaši, ja gadās samirkt.

Reklāma
Reklāma

Uguns – sasildīs un pabaros

Sērkociņi – tā arī ir lieta, ko piemin izdzīvotāji, jo bez tiem nosalsi un nomirsi badā. Tagad gan modernāk izmantot šķiltavas. Bet, ja gadās izmirkt, īpaši laivošanas sezonai sākoties, tad neglābs nekas, izņemot īpašas šķiedras tamponus, kas izskatās pēc vates pikučiem, pat izmirkuši, tie tomēr aizdegsies.

Nav jāņem līdz sveķaini skaliņi, lai slapjā laikā, kad iekuru nevar savākt, būtu vismaz kaut kas ugunskura pamatam. Šķiedras ir ideāls līdzeklis, ja tiek izmantots kramiņš, ar kuru šķeļ dzirksteli. Tai jāiekrīt labā vidē, kur varēs aizdegties. Šķiedra degs mazliet ilgāk par minūti, un tas ir gana, lai iekurtu ugunskuru.

Nebaidīties ne ūdens, ne lietus

Publicitātes foto

Ne tikai laivošanas sezonai sākoties, bet arī dodoties makšķerēt vai uz mežu pastaigā visas mantas (vai vismaz dokumentus un mobilo telefonu) vajadzētu iepakot ūdensizturīgos maisiņos. Drošs paliek drošs – noderēs hermētiski noslēdzams somiņa–maciņš, ko var arī uzkārt kaklā.

Dažādu izmēru ūdensizturīgi maisiņi un maisi, kastītes un kastes ne tikai pārgājienā, bet arī saimniecībā var noderēt. Princips šādiem maisiem vienkāršs – saliek mantas, aizrullē un ar klipsi aiztaisa ciet. Var mugursomu ielikt tādā ūdensizturīgā maisā, var maisu ielikt somā un tajā kārtot mantas.

Bet pašai mugursomai jābūt universālai. Moderna, izturīga un praktiska ir mugursoma ar molle sistēmu – kad pie somas var pielikt citas nelielas somiņas, piestiprinot ar lencēm, līplentēm. Somiņas un kabatiņas ir dažādu izmēru, un katrs var izdomāt, kā ērtāk tās komplektēt.

Ceļojumu mugursomas izmērs atbilst lidmašīnas rokas bagāžas parametriem. Mugursoma konstruēta tā, lai var atvērt kā čemodānu, tā radot iespēju ērti sakārtot mantas, nevis sastumt pēc iespējas blīvāk.

Iekšpusei ir mitrumizturīga pārklājuma, bet stipra lietus gadījumā nebūs par lieku pārvalks, jo rāvējslēdzēju vietas var kļūt mitras.

Publicitātes foto

Starp citu, makšķernieku priekam ir mugursomas ar soliņa konstrukciju. Tāda patiks arī nesteidzīgiem pārgājienu dalībniekiem, kuriem gribēsies apsēsties, lai atpūstos. Protams, tiem, kuri dodas pārgājienā, lai vāktu kilometrus, tiem vajag vieglāku mugursomu.

Aizsardzība un modrība

Publicitātes foto

Runā, ka šo silto ziemu kukaiņi būs labi pārdzīvojuši, tāpēc vienmēr pa rokai jābūt pretinsektu līdzeklim. Arī dārzā būs vieglāk strādāt, ja nekādi knišļi, odi un kukaiņi netraucēs. Bet jāatceras, ka laiku pa laikam insektu līdzeklis jāuzpūš atkārtoti.

Ja nu ekstrēmāks gājiens, piemēram, pa purviem vai brikšņiem, noderēs cepure ar moskītu tīkliņu. Visefektīvākie tomēr ir līdzekļi, kas aizsargā fiziski. Arī pret ērcēm noderēs pēc iespējas gaišāks apģērbs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.