Foto – AFP/LETA

Pareizticīgie svin Ziemassvētkus
 0

Aizvadītajā nedēļas nogalē aptuveni 70 valstīs tika atzīmēti pareizticīgo Ziemassvētki. Reliģiski pasākumi, kuros piedalījās arī valstu politiskie līderi, norisinājās Krievijā, Grieķijā, Serbijā, Melnkalnē, Ukrainā un citviet.

Reklāma
Reklāma

 

VIDEO. Ziemas vētra pārsteidz Kurzemi: sniegs, vējš un zibens gaismas šovs
Slikta zīme, ja to dara ātrāk: kad saskaņā ar senu ticējumu ir jānoņem Ziemassvētku eglīte, lai gads būtu veiksmīgs?
Kokteilis
10 zelta frāzes, kuras vērts atcerēties – tās ļaus izbeigt teju katru strīdu 25
Lasīt citas ziņas

Saskaņā ar pareizticīgo baznīcas tradīcijām ticīgajiem 40 dienas pirms svētkiem jāietur gavēnis, kura laikā viņiem jāatsakās no gaļas, piena produktiem un olām. Daudzviet norisinājās arī citi pareizticīgo tradicionālie pasākumi. Bulgārijas pilsētā Kaloferā vairāki desmiti vīriešu lēca aukstajā Tundžas upes ūdenī, lai tajā atrastu vietējā priestera iemesto krustu. Saskaņā ar tradīciju krusta atradējs tiek atbrīvots no ļaunajiem gariem un citām nebūšanām. Bosnijā un Hercegovinā, kā arī Serbijā cilvēki pie baznīcām sakūra milzīgus ugunskurus, kuros dedzināja ozola zarus, informē ziņu aģentūra “AFP”.

Krievijā pareizticīgo Ziemassvētku noskaņa pēdējā laika demonstrāciju dēļ savijās ar politiskiem motīviem. Nerimstot dažādām protesta akcijām, kurās Kremļa opozīcija protestēja pret vēlēšanu rezultātiem, Krievijas pareizticīgo baznīcas patriarhs Kirils aicināja amatpersonas un demonstrantus sākt dialogu. Līdz šim Krievijas sabiedrībā samērā ietekmīgā pareizticīgo baznīca mēģinājusi lavierēt starp Kremli un tā opozicionāriem. Atklāti nekritizējot premjerministru Vladimiru Putinu un neapšaubot viņa vietu amatā, kā arī nodomu kandidēt martā gaidāmajās prezidenta vēlēšanās, tā vairākkārt paudusi uzskatu, ka ikvienam ir tiesības dažāda veida mītiņos izteikt savu neapmierinātību, tostarp ar valdības darbu. Arī pareizticīgo Ziemassvētku priekšvakarā un svētku dienā – pagājušajā sestdienā – no baznīcas nāca dažādi signāli. Vispirms pareizticīgo baznīcā par vienu no ietekmīgākajiem cilvēkiem uzskatītais Vsevolods Čaplins ieteica protestētājus, tos nodēvējot par “sociālo tīklu kāmīšiem”, iesaukt armijā. “Tie, kuri izdzīvos, domājams, kļūs par cilvēkiem,” intervijā Maskavas radio spriedelēja Čaplins.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc Čaplina domām, Krievijai arī vajadzētu nodrošināt spēcīgu militāro klātbūtni kaimiņos esošajās bijušās PSRS valstīs. “Mums no tā nav jābaidās, pat ja tas nozīmē Krievijas iesaistīšanos karos. Armijai nepieciešams dot īstu uzdevumu,” ģimenisko un mierpilno svētku priekšvakarā prātoja viens no baznīcas līderiem.

 

Piezemētākā tonī ticīgos svētkos uzrunāja pareizticīgo baznīcas galva Kirils, kurš uzsvēra, ka līdzšinējā varas iestāžu neiejūtīgā izturēšanās pret protestētājiem ir “ļoti slikta zīme” un liecina par amatpersonu nespēju pielāgoties. Vienlaikus viņš brīdināja demonstrāciju dalībniekus nekļūt par manipulējamu masu, jo tādā gadījumā tā var iznīcināt valsti tāpat, kā tas notika pēc boļševiku revolūcijas, kad tika gāzts cara režīms. “Toreiz mēs nespējām saglabāt līdzsvaru un prātu. Mēs iznīcinājām savu valsti. Un kāpēc? Tāpēc, ka iedzīvotāju mierīgos protestus bieži izmanto tie politiskie spēki, kas alkst varas,” uzsvēra Kirils, piebilstot, ka baznīca nevar nostāties vai nu Kremļa, vai opozicionāru pusē, jo baznīcas rindās esot kā vieni, tā otri. Krievijas pareizticīgo baznīca uzskata, ka tā pārstāv aptuveni 70 procentus valsts iedzīvotāju.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.