Foto: SHUTTERSTOCK

Pareizai tomātu barošanai ir nepieciešami trīs elementi – praktiski ieteikumi efektīvai tomātu mēslošanai 11

Valdis Pūliņš, tomātu audzētājs un kolekcionārs / Latvijas Mediji

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Man patīk izmantot gan organiskos mēslojumus, gan minerālmēslus. Organiskie mēslojumi ir vienlīdz labvēlīgi gan augsnei, gan augiem, un tomāti tos labi absorbē.

Ar minerālmēsliem gan ir nedaudz sarežģītāk. Ir jāievēro vairāki nosacījumi, bez kuriem varam nodarīt kaitējumu. Ļoti svarīgi tos lietot pareizās proporcijās, ņemot vērā augu attīstības fāzi. Pretējā gadījumā viena elementa trūkums vai pārpalikums var novest pie cita bloķēšanas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ļoti efektīva ir barošana caur lapām ar kompleksajiem mēslošanas līdzekļiem helātu formā.

Barības vielas, bez kurām neiztikt

Gandrīz visiem augiem galvenās barības vielas ir slāpeklis, fosfors un kālijs. Tie būs neiztrūkstoši redzami uz katra mēslošanas līdzekļa etiķetes. Arī pareizai tomātu barošanai ir nepieciešami šie paši trīs elementi. Jau pēc auga izskata var atpazīt, ja trūks kāds no šiem elementiem.

Trūkst slāpekļa – tomāta lapas kļūst dzeltenas. Dzeltēšana sākas stublāja apakšā, bet pakāpeniski lapas maina krāsu līdz pat vainagam.
Trūkst fosfora – tomātu galotnes iegūst intensīvi violetu nokrāsu, it kā augs būtu sasalis.
Trūkst kālija – tomātu lapas maina krāsu, lapu plātnes kļūst brūnas un izžūst.
Īpaši svarīga ir tomātu krūmu barošana ziedpumpuru veidošanās laikā. Tomātu dobes mēslošanai ziedēšanas laikā var izmantot gan organisko mēslojumu, gan minerālmēslus. Tomātu ziedēšanas un augļu veidošanās laikā nepieciešams liels daudzums kālija un fosfora, kā arī bors un jods.

Pateicoties kālijam, tomāti kļūst sulīgi un pēc garšas saldi.

Tāpēc tomātus ieteicams barot ar mēslojumu visu augšanas sezonu līdz ražas novākšanai – reizi 10–14 dienās, pievēršot uzmanību kompleksā mēslošanas līdzekļu sastāvam (mazāk slāpekļa, bet vairāk fosfora un kālija). Nedrīkst aizmirst arī kalcijuV

Es parasti lietoju kalcija nitrātu mēslojumu ar boru (Hydrospeed Ca B Max). Bors kopā ar kalciju piedalās jaunu šūnu veidošanas procesā augos, kā arī veicina reproduktīvos procesus – apputeksnēšanos, sēklu un augļu attīstību. Bors nepieciešams bieži, nelielās devās, un, lietojot to kopā ar kalciju un slāpekli, tiek nodrošināta tā efektīva piekļuve augiem. Laistīšanas biežums3 reizes sezonā ar 2 nedēļu intervālu, kad augi sāk ziedēt. Pievienojot laistāmajam ūdenim 5–20 g uz 10 l ūdens. Izsmidzinot uz lapām – deva ir 30–100 g uz 10 l ūdens. Smidzinājumu ieteicams veikt no rīta, vakaros vai mākoņainā laikā.

Reklāma
Reklāma

Vērts zināt

Visi preparāti tiek lietoti stingri saskaņā ar instrukcijām, barības vielu pārdozēšana ir tikpat bīstama kā to trūkums.
Nevajag aizmirst, ka ziedēšanas laikā slāpekļa mēslošanas līdzekļu pārdozēšana negatīvi ietekmē turpmāko ražu, jo pēc slāpekļa izmantošanas lapotne aug, kaitējot ziedēšanai.
Der arī bioloģiskie līdzekļi

Pelnu, borskābes un joda šķīdumu izmanto tomātu laistīšanai pie saknēm ziedēšanas un augļu laikā.

Sajauc 1,5–2 l koksnes pelnu, 10 g borskābes un 10 ml joda ar 10 l ūdens. Borskābi vēlams iepriekš izšķīdināt nelielā daudzumā karsta ūdens. Vispirms pelnos ielej 2–3 l ūdens, kārtīgi samaisa ar koka lāpstiņu vai irbulīti, tad pievieno stipru borskābes šķīdumu, ūdens tilpumu palielina līdz 10 l. Atstāj vairākas stundas siltā vietā, bet pirms lietošanas pievieno jodu un labi samaisa. Laistīšanai ņem puslitru šķīduma un iejauc to 10 l ūdens. Patēriņš 1,5–2 l uz katru tomātu krūmu.

Laistīšanas biežums: siltumnīcā – reizi divās nedēļās, atklātā laukā – reizi nedēļā. Pelni satur kalciju, magniju un fosforu, kas ir labvēlīgi ziedošiem tomātiem. Padoms!Pelni noteikti ir lielisks mēslojums augiem, īpaši skābās augsnēs. Tomēr, ja augsne ir pārmērīgi sārmaina, tad labāk piebarot caur lapām vai vispār neizmantot koksnes pelnus.

Rauga mēslojumu var izmantot laistīšanai pie saknēm. Spainī uz 10 l ūdens izšķīdina 10 g maizes rauga (vēlams svaigu, bet der arī sausais raugs), pievieno 2 ēd. k. cukura un pēc tam nostādina siltā vietā 3–4 stundas. Sagatavoto šķīdumu ielej mucā un pievieno 100 l ūdens. Pievieno 1 l rauga šķīduma uz 9 l ūdens un aplej tomātus pie saknēm, katram tomātam iztērējot 2 l.

Raugs paātrina tomātu augšanu, tāpēc šis mēslojums ir nepieciešams ziedošiem augiem.

Laistīšanai pie saknēm citreiz pievieno 3 pilienus joda uz 1 spaini ūdens.

Var barot arī caur lapām

Organiskos mēslojumus var lietot ne tikai pie saknēm, bet arī caur lapām. Lapu barošanā mēslojums ātrāk uzsūcas, augs savlaicīgi saņem barības vielas.

1. Lapu barošanai labākais līdzeklis ir borskābe, lai stimulētu tomātu augļu veidošanos, sevišķi karstumā. Temperatūrā virs +30 °C tomāti var neapputek- snēties. Ņem 5 g borskābes, kas atšķaidīta glāzē karsta ūdens. Sagatavoto šķīdumu atšķaida 10 l ūdens. Laistīšana: reizi 7 dienās tomātu krūmus apsmidzina caur lapām.

2. Barošanai caur lapām vēl ļoti laba recepte ir: 30 pilienus joda atšķaida 1 l piena, samaisa un pievieno 1 ēd. k. ūdeņraža pārskābes, sastāvu atšķaida 9 l ūdens un piebaro caur lapām. Laistīšana: procedūru labāk veikt mākoņainā dienā vai vakarā.

Zini!

Organisko mēslu pareiza izmantošana papildus ar minerālmēsliem dos vislabākos rezultātus. Augļu veidošanās laikā tomātiem mainās barības vielu prasības un attiecīgi jāmaina mēslojuma sastāvs. Šajā periodā augiem ir īpaši svarīgi uzņemt pietiekami daudz kālija, kā arī nedaudz slāpekļa un fosfora. Tādējādi tomātu augšanas periodā siltumnīcā, lai paātrinātu tomātu nogatavošanos un uzlabotu to garšu, ieteicams regulāri mēslot ar mēslošanas līdzekļiem, kam augsts kālijasaturs.
Tāpat nav jāaizmirst par tādiem svarīgiem mikroelementiem kā kalcijs, magnijs, bors.
Slāpekļa saturam, barojot tomātus augļu veidošanās un nogatavošanās laikā, jābūt minimālam, jo slāpeklis šajā periodā veicinās pārmērīgu zaļās masas pieaugumu un aizkavēs augļu nogatavošanos.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.