Pareiza augu sekas plānošana, lai iegūtu labu ražu mazdārziņā 0
“Agrāk bija tabulas, kurās mazdārziņu kopēji varēja paskatīties augu seku nelielam piemājas dārzam, ja nav iespējas veidot dārzu citā vietā. Būtu labi jau tagad saplānot dārzu nākamajam gadam.” DAGMĀRA
Lai iegūtu labas dārzeņu ražas, jāizvairās tos audzēt vienā vietā vairākus gadus pēc kārtas, jo savairojas kaitēkļi, netiek izmantotas augsnē esošās barības vielas, pazeminās ražība. Mazdārziņā gan grūti ievērot augu maiņu, bet iespēju robežās tas jādara. Vienas sugas vai radniecīgu sugu dārzeņus atkārtoti var audzēt ne ātrāk kā pēc trim gadiem.
Pūres dārzkopības pētījumu centra vadošā pētniece Līga Lepse iesaka ievērot šādu augu secību:
• tauriņzieži (bagātina augsni ar slāpekli, tāpēc ir labi augi visas ķēdes sākumam);
• lapu dārzeņi (lapu veidošanai tiem vajadzīgs daudz slāpekļa);
• kultūraugi, kas veido augļus, sēklas;
• sakņaugi.
Jāraugās, lai vienas dzimtas augi, piemēram, sakņu krustzieži (rutki, kāļi), nesekotu cits citam, piemēram, lapu krustziežiem (kāpostiem, ziedkāpostiem). Vēl jāizvērtē, kādas vainas biežāk piemeklē dārza augsni. Parasti tās ir nezāles vai slimības, kas izraisa augsnē mītošie patogēni. Piemēram, melnkāja, baltā puve, fuzarioze bojā lielāko daļu dārzeņu, tāpēc pret tām labāk cīnīties ar mikrobioloģiskiem preparātiem, nevis ar augseku.
Augu sekas piemērs: pupas vai dārza pupiņas > bietes > gurķi > sīpoli > zirņi > burkāni. Šādi veidojas sešas dobes, kas seko cita citai.
Labākie priekšaugi kāpostaugiem ir burkāni, gurķi, sīpoli, bet burkāniem, pētersīļiem – gurķi, redīsi. Pēc selerijām vai zirņiem var audzēt bietes. Gurķi audzējami pēc kāpostiem, sīpoliem. Zirņi, pupiņas labi aug pēc gurķiem, kāpostiem.
Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūta pētniece Aina Kokare piebilst, ka vienā dobē var sēt gan pelēkos, gan saldos zirņus, tie savstarpēji nesaziedas, jo ir pašapputes augi. Iegūtos graudus var droši atstāt sēklai.
Tomātus, paprikas un citus siltumprasīgos dārzeņus izdevīgāk audzēt siltumnīcā. Atklātā laukā bez seguma to raža vēsā vasarā var arī neienākties.
Atsevišķu vietu, vēlams dārza malā, ierāda daudzgadīgajiem dārzeņiem, jo rabarberi, mārrutki, daudzgadīgie sīpoli vienā vietā var augt vairākus gadus.
Sarežģītāk ir izveidot augu seku nematožu piesārņotā augsnē. Kaitēkļi nodara pamatīgu postu dārzeņu stādījumos (stipri bojātie augi iznīkst pavisam), arvien vairāk savairojas un saglabā dzīvotspēju vairākus gadus. Ja invāzijas pakāpe ir vāja vai vidēja, mazdārzā var iestādīt kādu dobi ar nematodes izturīgām agrām kartupeļu šķirnēm. Vēlos kartupeļus mazās platībās nevajadzētu audzēt, jo tie aizņem pārāk daudz vietas un neatmaksājas. Nekādā gadījumā nav ieteicams dārzeņus audzēt zem lieliem augļu kokiem – ja kaut kāda raža tur izaugs, dārzeņi būs negaršīgi un neizskatīgi.
Lai ierobežotu nematodes, vairākās dobēs katru gadu var iestādīt samtenes. Kad tās sakuplojušas, augus nopļauj un ierok zemē.