Ieva Rutkovska, Beverīnas novada Kauguru pagasta saimniecības “Vītoliņi” saimniece, ir Latvijas otrā produktīvākā ganāmpulka īpašniece.
Ieva Rutkovska, Beverīnas novada Kauguru pagasta saimniecības “Vītoliņi” saimniece, ir Latvijas otrā produktīvākā ganāmpulka īpašniece.
Foto – Dainis Bušmanis

Kāpēc pārdod piena saimniecības? Divu uzņēmēju pieredzes stāsti 31

Zemkopības ministra Jāņa Dūklava bieži atkārtotā frāze – es nezinu nevienu piensaimniecību, kas Krievijas krīzes dēļ bankrotējusi, – lauksaimnieku vidū tiek uztverta ar dalītām jūtām. Publiski izziņojusi bankrotu patiešām neviena saimniecība nav, taču banku un piegādātāju melnajos sarakstos ir daudzas. Vieni saimnieki likvidē ganāmpulkus, citi meklē pircējus savām govīm un zemei, bet citi pat gribēdami nevar to izdarīt. Satraucošākais, ka bezizejas situācijā nonākušas saimniecības, kas nebūt nav mazas, kas investējušas attīstībā un modernizācijā, un pat tādas, kurās ir rekorda izslaukumi.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Pēc Eiropas Komisijas jaunākajiem datiem, Latvijā novembrī bija zemākā piena iepirkuma cena Eiropā – 21,59 eiro par 100 kg. Gandrīz tikpat zema tā ir arī Lietuvā – 22,80 eiro un Igaunijā – 22,94 eiro. Polijā, no kurienes ceļu uz Latviju pēc lētāka piena mēro daži iepircēji, cena ir par 6 eiro augstāka – 27,65 eiro par 100 kg. Visaugstākās piena iepirkuma cenas ir Kiprā (56,45 eiro), Maltā (49,34 eiro) un Grieķijā (42 eiro).

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijas piena ražotāji nenoliedz, ka atbalsts nozarei ir bijis, taču nepietiekams. Periods, kurā par pienu tiek maksāts zem tā pašizmaksas, ir pārāk ieildzis. Vai krīzes pēdējā posmā Latvijas tautsaimniecība var atļauties zaudēt profesionāli strādājošus piena ražotājus un ģenētiski augstvērtīgas piena govis?

“LA” uzklausīja divu uzņēmēju pieredzes stāstu, kuri savas saimniecības pārdod un attiecīgi viens prasa 1,1 milj. eiro, otrs – 4,8 milj. eiro.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.