Foto – Shutterstock

Elektrības pārdevēji atnākšot paši 
 0

No nākamā gada 1. aprīļa, kad elektrības mazumtirdzniecības cenu vairs nesubsidēs, 870 000 Latvijas mājsaimniecību kļūs par brīvā elektroenerģijas tirgus dalībniecēm. Vislielākā atšķirība pēc 1. aprīļa – būs vairāk pārdevēju un arī paredzams cenas kāpums. Tas nozīmē, ka būs jāizvēlas elektroenerģijas pārdevējs ar visizdevīgāko piedāvājumu.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
Lasīt citas ziņas

Pavisam a/s “Sadales tīkls” ir noslēdzis 18 līgumus ar iespējamajiem tirgotājiem, bet Elektroenerģijas tirgotāju reģistrā patlaban ir iekļauti vairāk nekā 50 uzņēmumi. Kā to noteikt, vaicājām patlaban juridisko personu brīvajā tirgū strādājošo astoņu elektrības pārdevēju pārstāvjiem. Atbildēja četri pārdevēji, tomēr neviens iespējamo elektrības cenu nenorādīja.

Lietuvas uzņēmuma “Energijos tiekimas” valdes loceklis Alģirds Jozaponis teica, ka informācija būšot uzņēmuma mājas vietnē. Uzņēmējs atrunājās – lietuvieši vēl nav lēmuši par piedalīšanos Latvijas mazumtirdzniecības tirgū.

CITI ŠOBRĪD LASA

SIA “Baltic Enegy Services”, kas pieder Somijas un Igaunijas uzņēmējiem un darbojas abu nosaukto valstu mazumtirdzniecības tirgū, neplāno pārdot elektrību Latvijas mājsaimniecībām. Iemesls – Latvijas mazumtirdzniecības tirgus tiekot veidots “Latvenergo” interesēs.

“Jāsalīdzina un jāizvērtē tirgotāju piedāvājumus, lai mājsaimniecība gūtu ekonomisku labumu. Tomēr nevajadzētu izvērtēt piedāvājumu, tikai salīdzinot elektroenerģijas cenu diviem dažādiem piedāvājumiem ar atšķirīgu līguma periodu. Izvēli varētu salīdzināt ar cenām pārtikas veikalā – blakus noliktām divām šķietami vienādām piena pakām par vienādu cenu, taču ar atšķirīgu tilpumu. Tikpat labi kāds cits tirgotājs kopā ar mazāku piena paku uzreiz pārdos arī glāzi,” skaidro a/s “Latvenergo” preses sekretāre Ivita Bidere. “Visticamāk, katrs tirgotājs ar savu piedāvājumu atnāks pie pircēja,” piebilst I. Bidere. “Latvenergo” konkrētos cenas piedāvājumus katram elektrības patērētājam individuāli (pa pastu vai ar elektroniskajiem saziņas līdzekļiem) paziņošot 2014. gada janvāra otrajā pusē. Piedāvātais tarifs katrai mājsaimniecībai būs atkarīgs no elektrības patēriņa – lielajiem patērētājiem tas būs mazāks. “Klientam atliks vien informēt mūs par savu izvēli, izmantojot klientu portālu e-latvenergo.lv, īsziņas sūtīšanu, e-pastu vai tālruni. Savukārt tiem, kas vēlēsies izmantot universālo pakalpojumu, nebūs nepieciešams par to pat īpaši paziņot. Universālais pakalpojums varētu būt labākais risinājums klientiem ar nelielu elektroenerģijas patēriņu,” skaidro uzņēmuma valdes loceklis Uldis Bariss.

Gints Kiršteins, SIA “Baltcom” valdes loceklis, uzsvēra, ka jau esot sākuši iedzīvotāju informēšanas kampaņu: “Iinterneta vietnē baltcomenergy.lv publicējam visu informāciju par mūsu piedāvātājiem pakalpojumiem.”

EM un a/s “Sadales tīkls” informatīvo kampaņu par elektroenerģijas mazumtirdzniecības tirgu rīkos nākamā gada janvārī.

Padomi


Dāvis Plotnieks, SPRK pārstāvis: “Izvēloties visizdevīgāko elektroenerģijas cenas piedāvājumu, ieteicams ņemt vērā diennakts laikā kopējo un atsevišķos laikos patērēto elektroenerģijas daudzumu. Piemēram, ir mājsaimniecības, kas elektroenerģiju izmanto apkurei, tādēļ tām varētu būt izdevīgi piedāvājumi, kas ļauj nakts stundās iegādāties lētāku elektroenerģiju. Ja mājsaimniecībai ir iespējas būt elastīgai attiecībā uz patēriņu, tad var izvēlēties arī piedāvājumus, kas ir mainīgāki, un samazināt elektroenerģijas patēriņu brīžos, kad elektrība ir dārgāka. Tirgotāja izvēlē svarīgs būtu ne tikai elektroenerģijas cenas piedāvājums, bet arī līguma nosacījumi – tā darbības termiņš un sniegtie papildu pakalpojumi.

Reklāma
Reklāma

Vissvarīgākais, izvēloties tirgotāju, ir piedāvātā elektroenerģijas cena atkarībā no lietotāja patēriņa profila un tirgotāja piedāvātie līguma nosacījumi. Bet līdzīgi kā iepērkoties veikalā, svarīgi ir arī novērtēt elektroenerģijas tirgotāja piedāvāto servisu.

Lai pārliecinātos par tirgotāja spēju sniegt pakalpojumu, lietotājiem ieteicams pārbaudīt, vai tirgotājs ir reģistrēts elektroenerģijas tirgotāju reģistrā, kas ir atrodams regulatora mājas lapā, kā arī to, vai tirgotājam ir noslēgts līgums ar sadales sistēmas operatoru. A/s “Sadales tīkls” mājas lapā ir atrodama informācija par šiem tirgotājiem.”

Juris Ozoliņš, enerģētikas eksperts: “Elektroenerģijas biržas “Nord Pool” Latvijas apgabals darbību sāka šā gada 3. jūnijā, tāpēc mums nav vēsturiskas pieredzes par elektroenerģijas vairumcenu, kas veido mazumtirdzniecības cenu. Viena mājsaimniecība atsevišķi cenu ietekmēt nevar, un, kamēr tās nebūs apvienojušās, par ietekmi runāt nevar. Kā rīkošos es? Manā lauku īpašumā parasti netērēju vairāk par starta tarifu, bet pilsētas dzīvoklī elektroenerģiju man pārdod mājas apsaimniekotājs. Šā iemesla dēļ, visticamāk, nedarīšu neko, kamēr varēšu salīdzināt piedāvājumu vairāku gadu ilgā periodā. Mans ieteikums – nevajadzētu nervozēt. Kad būs piedāvājumi, tad tos varēs vērtēt.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.