Pārdala finansējumu laboratoriskajiem izmeklējumiem un medikamentiem 0
Lai uzlabotu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību, tostarp nodrošinātu papildu laboratoriskos izmeklējumus un palielinātu pieejamību inovatīvajiem medikamentiem, valdība otrdien, 3.decembrī, atbalstīja vienreizēju finansējuma pārdali starp Veselības ministrijas budžeta programmām.
Attiecīgi būs nodrošināti papildu 645 767 laboratoriskie izmeklējumi, vēl 3 255 sirds un asinsvadu slimību un 75 onkoloģijas pacienti saņēmuši inovatīvos medikamentus.
Jau ziņots, ka šogad reformu turpināšanai veselības nozarē, lai nodrošinātu iedzīvotājiem labāku izmeklējumu un speciālistu konsultāciju pieejamību, kā arī celtu veselības aprūpes pakalpojumu kvalitāti, bija novirzīti 154,2 miljoni eiro.
Ņemot vērā 1.pusgada rezultātus, Veselības ministrija analizēja faktisko situāciju, secinot, ka atsevišķās programmās būs nepieciešams mazāks finansējums, savukārt citās tā šobrīd trūkst.
Lai nezaudētu atvēlēto finansējumu, veikta pārdale: 1,95 miljoni eiro novirzīti laboratoriskajiem pakalpojumiem, 1,7 miljoni eiro inovatīvajiem medikamentiem onkoloģijā, 1,9 miljoni eiro inovatīvajiem medikamentiem sirds un asinsvadu slimību pacientiem un 583 tūkstoši eiro Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas tīrtelpas izveidei, kas nepieciešama cilmes šūnu transplantācijas nodrošināšanai.
Šīs summas iespējams novirzīt citām programmām, jo radies ietaupījums. Attiecīgi prognozēts, ka mazāka summa būs nepieciešama ģimenes ārstiem par kvalitātes kritēriju izpildi, tāpat mazāks cilvēku skaits nekā plānots veicis profilaktiskās pārbaudes Sirds asinsvadu programmas ietvaros.
Vēl ietaupījums radies, jo pacientiem ar hroniskām slimībām nav bijis nepieciešams tik liels pakalpojumu apjoms. Te jāmin, ka hronisko pacientu gultas ir salīdzinoši jauns pakalpojuma veids, kā arī pārskatīts diagnožu saraksts, lai saņemtu šo pakalpojumu, un veiktas izmaiņas pacientu plūsmā.
Kopumā līdz šim reformu rezultātā izdevies uzlabot pieejamību ambulatorajiem un dienas stacionāra pakalpojumiem, palielināt speciālistu sniegto konsultāciju apjomu, uzlabot rehabilitācijas un pediatru pieejamību, izdevies mazināt nevienlīdzību zāļu pieejamībā, uzlabota vēža skrīninga programma, mazināta infekciju slimību izplatība, pārskatīta ģimenes ārstu kvalitātes sistēma, turpināts darbs pie ārstniecības iestāžu līmeņu reformas un ieviesti citi uzlabojumi.