Pārcelšanās pabalsta efektivitāti varētu pārbaudīt jau nākamgad 0
Pretrunīgi vērtētā mobilitātes pabalsta piešķiršanas bezdarbniekiem efektivitāti jau nākamgad varētu pārbaudīt apmēram 300 cilvēki, ceturtdien intervijā Latvijas Radio sacīja labklājības ministre Ilze Viņķele.
Šobrīd sabiedrībā raisījušās plašas diskusijas par Labklājības ministrijas (LM) ierosinājumu atbalstīt bezdarbniekus darbam citos Latvijas reģionos, baidoties, ka tādējādi vēl vairāk cilvēku pārcelsies no dzīves laukos uz pilsētām.
“Mēs lēšam ka gada laikā kā pilotprojektu šī programma varētu aptvert un iesaistīt līdz 300 cilvēkiem,” sacīja Viņķele.
Ministre uzsvēra, ka šo pabalstu plānots maksāt par to, ka cilvēks strādas, nevis dzīvos uz pabalstiem.
Viņķele skaidroja, ka darbinieks varēs saņemt atbalstu transporta kompensācijas veidā, lai nokļūtu uz darbu no rīta un vakarā mājās, un atbalstu arī varēs saņemt kā pārcelšanās pabalstu, kas varētu daļēji kompensēt īri, tiesa, cilvēkam būs jāpierāda, ka viņam citā reģionā būs darbs ar stabilu algu, darba līgumu un sociālajām garantijām. Pabalstu varētu saņemt ne vairāk kā vienu reizi divos trijos gados noteiktu laiku.
Labklājības ministre uzsvera, ka šāds atbalsts jau bija paredzēts arī pirmskrīzes laikos. Toreiz maksimālā transporta kompensācija bija 200 lati mēnesī, bet divus mēnešus varēja saņemt īres kompensāciju maksimums 600 latu apmērā, lai darbinieks varētu nostabilizēties jaunajā dzīves vietā. Viņķele, komentējot augstās kompensācijas, gan norādīja, ka tās bija pirmskrīzes cenas un šobrīd ministrija veic finanšu aprēķinus, cik liels pabalsts varētu būt tagad.
Pēc ministres teiktā, šis atbalsts neprasīs papildus līdzekļus no budžeta, jo tas tiks finansēts no Eiropas Savienības struktūrfondu līdzekļiem.
Jau ziņots, ka Labklājības ministrija (LM) plāno atbalstīt bezdarbniekus, kuri no ekonomiski mazaktīva reģiona ir gatavi sākt darbu citos reģionos, pārcelties tuvāk darbavietām. Šis priekšlikums gan izraisījis lielu ažiotāžu starp pašvaldībām un arī politiķiem, kuri uzskata, ka šāds pabalsts veicinās cilvēku pārcelšanos no laukiem uz pilsētām.
Jau pašlaik “Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likums” paredz iespēju NVA īstenot reģionālās mobilitātes pasākumus. Tie notika arī 2008.gadā. LM pieredze liecina, ka toreiz pieprasījums pēc atbalsta pasākumiem bija neliels, jo bija labvēlīga ekonomiskā situācija, līdz ar krīzes sākšanos šos atbalsta pasākumus pārtrauca.