Pārbaudīts praksē! Šoruden nevajadzētu steigties ar sīpolpuķu stādīšanu 2
Sīpolpuķu audzētājs Jānis Dukaļskis no Daugmales šķiro sīpolus un pako pasūtītās sīpolpuķes. Patlaban mazdārziņu saimnieki var izdomāt, kur tām dobē būs vieta, iegādāties sīpoliņus. Taču stādīt siltā un diezgan sausā laikā noteikti vēl nedrīkst.
Sīpolpuķes stādīsim, kad augsne atdzisusi līdz deviņiem grādiem. Kļūdains ir vecais dārzkopju noteikums, ka sīpolpuķes jāstāda septembrī.
Ja iestādīs tagad, sausumā, sīpols tik un tā neapsakņosies. Tāpēc to drošāk paglabāt līdz īstajam brīdim (istabas temperatūrā, tumsā). Turklāt jaukajā laiciņā aktīvi rosās kurmji un ūdensžurkas, kas svaigos (un gardos) stādījumus var papostīt. Tas nenotiks, ja augsne drīz pēc iestādīšanas sasals.
Ja tagad pēc sīpolu iestādīšanas uznāk lietus, neapsakņojies sīpols izsutīs, turklāt mitrumā sarosās dažādas sīpolam kaitīgas sēnītes un baktērijas.
Sīpolpuķei vislabākais cikls ir, ja to iestāda, sīpols pagūst apsakņoties un tad uznāk sals.
Tulpes nevar iestādīt par vēlu. Tās var stādīt, kamēr vien augsne nav sasalusi.
Vislabāk tulpes augs jaunā vietā, nevis dobē, kur augušas gadiem.
Padoms!
Labāk iegādāties sīpolus, ko tirgo vaļējus. Tad var apskatīt un iztaustīt katru sīpoliņu. Paciņās sīpoli safasēti tā, ka tos lāgā nevar apskatīt. Diemžēl šajās sīkpakās nereti tirgo zemākas kvalitātes preci. Par to arī liecina cena.
Vēl labāk, ja sīpolus var iegādāties no kāda vietējā audzētāja. Tad var uzzināt arī informāciju par šķirni, tās prasībām, jo ir pārbaudīta vietējos apstākļos.
Aplams ir lēmums iegādāties sīpolpuķi tikai pēc bildes uz iepakojuma.
Stāda nopirkto liliju, sniegpulkstenīšu, pienpulkstenīšu, fritilāriju sīpolus. Tās ir sevišķi jutīgas pret sīpolu iekaltēšanu. Veikalos tos parasti pārdod perforētos maisiņos, kas ļauj sīpolam izkalst. Tos vairs nevajadzētu mocīt un glabāt istabā.
Lilijas labi paļaujas pārstādīšanai gandrīz jebkurā laikā.