Gurķi, gurķīši!

Pārbaudīts praksē! Kā paildzināt gurķa mūžu? 2

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Gurķu ražas laiks siltumnīcā un vasara tuvojas beigām. Klāt arī tīklērce un citas ligas. Vasaru nevar noturēt, bet gurķus var mēģināt mazliet uzmundrināt.

Ja gurķiem dzinumu gali augšpusē vēl dzīvi, ir vērts rīkoties. Kad lielais vasaras karstums garām, gurķi siltumnīcā mēdz sasparoties otrajam cēlienam – galos parādās ziedi, jauni zaļumi. Teorētiski audzēšanai siltumnīcās paredzētie gurķi varētu dzīvot ilgi un laimīgi, ja tiem sagādātu optimālus dzīves apstākļus: lai nekad netrūktu siltuma, mitruma, barības vielu, turklāt tas viss ir izlīdzināti, bez stresa augam. Taču mazdārziņa plēvmājās to grūti nodrošināt.

Norauj lapas

CITI ŠOBRĪD LASA
Gurķi dzīvo ilgāk, ja katru dienu tiem no apakšas norauj dzeltēt sākušās lapas vai tām manāmas kādas slimības pazīmes.
Foto: Inita Šteinberga

Augu aizsardzības līdzekļus pret tīklērci un citām vainām gan vairs nav jēgas lietot. Norauj visas dzeltenās lapas no apakšas, tās vēlams sadedzināt. Ja gurķa augšgals pietinies konstrukcijām, stīgas nogriež. Tās augam nav īpaši vajadzīgas un nebūs nekāds zaudējums.

Atsien balsta auklu un lēnām ar visu gurķi laiž uz zemes, no dzinumiem veidojot tādu kā ligzdu. Labi, ja šajā darbā ir kāds palīgs, – viens pietur augšpusi, otrs piekārto dzinumus sakņu zonā.

Uzber augsni

Kad gurķa plikums noguldīts, auklu pagarina un piesien zaļo draugu vertikāli ar galvu uz augšu, kā tas audzis līdz šim. Kailos dzinumus piesedz, uzberot irdenu, barības vielām bagātu substrātu, piemēram, kūdru, kompostu, mulčē ar apvītinātu pļauto zāli. Derēs pat vienkārša zeme no siltumnīcas vai āra dobes. Gurķī vajadzētu mosties instinktam, kas liek veidot saknes tajā dzinuma daļā, kas saskaras ar zemi.

Augumā pazemināto gurķi aplaista, regulāri uzmiglo lapiņām ūdeni – vēlams lietus­ūdeni, kura tagad netrūkst. Ja rudens būs silts un jauks, gurķis atalgos par pūlēm.

Pārdomā kļūdas

Āra gurķi labi aug un ražo, ja tos stāda piramīdās siltumnīcas galos vai sānos, kas rada aizvēju, nevis liek rāpot pa dubļiem dobēs.
Foto: Inita Šteinberga

Bieži vien saimnieki sūdzas par vienām un tām pašām gurķu kaitēm savās siltumnīcās. Kādam tīklērces, citam miltrasa… Ja gadu no gada gurķis beidz dzīvi vienā veidā, vajadzētu pārdomāt, kādas kļūdas tiek pieļautas. Varbūt jāierīko papildu vēdlodziņš, trūcis barības vielu vai mitruma, saule dedzinājusi par daudz vai tās gaismas pietrūcis.

Reklāma
Reklāma

Pie balstiem audzētos āra gurķus tā nevar atdzīvināt – kas beigts, tas beigts.Ja arī neizdosies gurķi reanimēt, nebūs nekāda lielā zaudējuma. Gurķu sēdināšanas ideja noskatīta gurķu lielaudzētavās.

Der zināt!

Foto: SHUTTERSTOCK

Ja gadu no gada gurķis beidz dzīvi vienā veidā, vajadzētu pārdomāt, kādas kļūdas tiek pieļautas.

Ideja!

Foto: Inita Šteinberga

Lai gurķus varētu viegli nolaist zemāk, to balsta auklu jau pavasarī sien tā, lai varētu viegli atsiet.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.