Foto: Inita Šteinberga / Latvijas mediji

Pārbaudīts! Ir vairāki gadījumi, kad labāk jau laikus nolasīt arī pazaļākos tomātu bumbuļus 8

“Visgardākais ir tomāts, kas ienācies pie auga. Taču ir gadījumi, kad labāk jau laikus nolasīt arī pazaļākos bumbuļus,” skaidro dārzeņu audzētāja Ilona Stanga no Penkules pagasta.

Reklāma
Reklāma

Novērtē šķirnes

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Lasīt citas ziņas

Tomātu augļu vākšanas princips atšķiras no gurķiem un kabačiem. Tie jānovāc regulā­ri, jo pāraugušie augļi samazina pārējo aug­ļu ienākšanos. Taču tomātiem laikus noraut sarkano augli nav tik svarīgi (tas neietekmē citu augļu veidošanos). Viss atkarīgs no šķirnes un dārznieka iz­jūtām.

Ja stādītās šķirnes ir hibrīdi (apzīmē ar F), tad tomāti lielākoties sarkani vai dzel­teni var palikt pie auga, kamēr rodas vajadzī­ba tos vākt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Piemēram, dārznieces favorīti ir šķirne ‘Pablo’, kas pie auga gatavi var karā­ties divas trīs nedēļas. Taču citādi ir ar tā sauktajām amatie­ru šķirnēm. Šiem tomātiem miziņa ir plāna, pārgatavojoties mēdz plaisāt, augļi arī nokrīt no auga. Plīsuma vietā iekļūst infekcija, un, ja bumbuli uzreiz neapēd, tas sapūst.

Dažkārt vairāk augļu jānovāc,ja raža pārāk liela un liec augu pie zemes.

Siltumnīcā dzīve turpinās

Ja tomātiem lapas zaļas, tās vēl nav jā­rauj. Protams, izlauž liekos dzinumus un la­pas, kas pārāk sabiezina ceru vai ir ar slimī­bas pazīmēm, jo ventilācija ir ļoti svarīga.

Taču citādi veselām lapām virsū neklūp.

Pat ja lapas rauj, ļoti svarīgi atstāt pa kādai virs ķekara, lai augļi neciestu no saules stariem.

Ja lapas jau noplēstas un pie kāta ir vien pliki ķekari, tad labāk 80% gatavo un pusga­tavo augļu noņemt. Pie šāda auga bumbuļi saulē karsīs un var sākt plīst, bojāties. Tas se­višķi svarīgi tagad, kad starp dienu un nak­ti sākušies lieli gaisa temperatūras kontrasti.

Ilona saviem tomātiem galveno uzmanī­bu pievērš augsnes sagatavošanai pavasarī, jo tomāti ir ēdelīgi. Svarīgi arī izaudzēt labi barotu un spēcīgu stādu. Kad tomāts jau sa­kuplojis un sāk ražot, viņa ar papildbaroša­nu neaizraujas, vienīgi dažkārt lieto līdzekli CalMax miglojumā caur lapām.

Ārā laiks nolasīt

Lielāks risks ir ar lauka tomātiem. Augusta vidus būs tas laiks, kad lauka tomā­tiem parādās brūnā puve. Ja tas noticis, aug­ļus vākt pat nav vērts, jo tie neienāksies, sa­melnēs un aizies bojā tik un tā.

Reklāma
Reklāma

Lai iespē­jamie ražas zudumi būtu mazāki, lauka to­mātiem novāc visus sarkanos augļus un kas sārtojas.

Ieteicams noraut arī tos, kas mai­nījuši krāsu no zaļas uz gaišu. Ienāksies pat zaļie. Neizbriedušos var atstāt pie auga. Var­būt laimējas ienākties.

Novāktos tomātus uzglabā istabas tem­peratūrā. Vislabāk likt lēzenās kastītēs vie­nā kārtā. Var likt arī vairākās kārtās, taču tad noteikti jānorauj kātiņi, jo tie ar laiku sa­kalst un var ievainot kastītes kaimiņa mizu.Kastītēs tomātus liek, nevis ber, jo arī sa­situmi saīsina tomāta mūžu.

Tomātus ienākties nedrīkst likt uz palodzes saulē.

Brūnā puve lauka tomātus var pārņemt ļoti strauji. Ja lapas vēl zaļas, ventilācija laba, tomātiem ļauj mierīgi augt.jo tomāti ir ēdelīgi. Svarīgi arī izaudzēt labi barotu un spēcīgu stādu. Kad tomāts jau sa­kuplojis un sāk ražot, viņa ar papildbaroša­nu neaizraujas, vienīgi dažkārt lieto līdzekli CalMax miglojumā caur lapām.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.