Foto: SHUTTERSTOCK

Pārbaudi savas krūtis pati! Kā to pareizi darīt 0

Krūtis mainās līdz ar norisēm sievietes organismā, tāpēc tās jāpārbauda regulāri. Vasarā, kad biežāk nākas pārģērbties, laiku pa laikam der ilgāk pastāvēt pie spoguļa ne tikai tādēļ, lai novērtētu kleitu, bet arī lai cītīgāk apskatītu savas krūtis.

Reklāma
Reklāma

Iepazīsti katru bedrīti, izcilnīti

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Līdztekus mamogrāfijai vai ultrasonogrāfijai arī sievietei pašai regulāri jāizmeklē savas krūtis jeb jāveic pašpārbaude, jo hormonu svārstības, stress un citi apstākļi ietekmē krūšu veselību.

Var jau šķist, ka tās ir tikai liekas izdarības un sieviete pati neko nesapratīs, tomēr daudzi personiskie stāsti apliecina, ka centība un regulāras pašpārbaudes daudzām izglābušas dzīvību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ik mēnesi iztaustot savas krūtis, sieviete iepazīst to struktūru, katru izcilnīti, bedrīti un tūdaļ sajūt pārmaiņas, jo pirksti pazīst ikvienu rieviņu krūtīs. Kā zināms, agrīnākā stadijā atklātu krūts vēzi iespējams uzveikt veiksmīgāk un vieglāk.

Gan jāpiebilst, ka pārmaiņas krūtī nenozīmē tikai ļaundabīgu veidojumu. Labdabīgus veidojumus diagnosticē aptuveni 12 reižu biežāk, taču tos var noteikt tikai ārsts, norīkojot atbilstīgus izmeklējumus.

! Pašai savas krūtis ieteicams rūpīgi iztaustīt reizi mēnesī. Sievietēm, kurām ir regulārs menstruālais cikls, piemē­rotākais pārbaudes laiks ir 5.–10. menstruālā cikla diena, savukārt tām, kuras lieto hormonu kontracepciju vai hormonu aizstājējtabletes, to vajadzētu darīt jauna iepakoju­ma atvēršanas dienā jeb pirmās 10 dienas no menstruālās asiņošanas brīža. Tas ir laiks, kad fizioloģiski krūtis ir vismīkstākās, tāpēc visvieglāk un efektīvāk iztaustāmas. Savukārt sievietēm pēc menopauzes vajadzētu pašām sev noteikt konkrētu mēneša datumu.

Bailēm saki nē

– Sievietes krūtis sastāv no taukaudiem, dziedzeraudiem, saistaudiem, pienvadiem, kuriem visiem ir atšķirīga, sataustāma struktūra. To var iepazīt, tikai regulāri iztaustot krūtis, – stāsta onkoloģe Sarmīte Baltkāje, kura pati uzveikusi neganto slimību.

Ja krūtīs manāmas pat niecīgākās pārmaiņas, nekavējoties jādodas pie ārsta.

! Laikus atklātus ļaundabīgos veidojumus iespējams veiksmīgi apkarot, un sievietes turpina dzīvot ilgu un skaistu mūžu. Taču liela daļa sieviešu vilcinās ar vizīti pie daktera. Iemesls lielākoties ir bailes izdzirdēt ļaunāko.

Reklāma
Reklāma

Audzēji mēdz būt arī ļoti agresīvi, tie ātri aug un veido metastāzes. Tādos gadījumos ārstēšanās ir komplicētāka un rezultāts var būt ne tik iepriecinošs. Piemēram, divām jaunām sievietēm atklāja vienādus audzējus krūtī. Tie izrādījās agresīvi, tātad ātri augoši. Viena no sievietēm pie ārsta devās jau nedēļu pēc veidojuma uztaustīšanas krūtī, bet otra vilcinājās četrus mēnešus. Veicot ķīmijterapiju, staru terapiju un pārciešot operāciju, izveseļojās abas sievietes, taču tai, kura vilcinājās, nācās izgriezt arī paduses limfmezglus, jo audzējs bija izveidojis vienu metastāzi. Diemžēl dažus mēnešus pēc it kā veiksmīgas izārstēšanas šai sievietei nācās atkal uzsākt cīņu ar agresīvo audzēju – tas bija atgriezies, un šoreiz plaušās. Jauna, spēcīga un visādi citādi vesela sieviete zaudēja šo cīņu.

PADOMI

Kā veikt pašpārbaudi

Shutterstock ilustrācija

Pirms ķeras pie krūšu pašpārbaudes, jāatceras, ka katrai sievietei krūtis ir citādas un lielākoties asimetriskas. Viena krūts nedaudz lielāka par otru, varbūt kādai krūtsgali ir nedaudz ievilkti uz iekšu kopš dzimšanas.

1. Nostājies pie spoguļa, nolaid rokas gar sāniem un apskati sevi – abām krūtīm jābūt vienādām, apaļām (apakšā jāveido loks), un krūtsgaliem jābūt izspīlētiem uz priekšu. Jāuztraucas tad, ja pēkšņi viena krūts palielinājusies vai kāds no krūtsgaliem pēkšņi ir ievilkts vai skatās uz sāniem, nevis taisni.

2. Abas rokas aizliec aiz galvas un atkal apskati savas krūtis spogulī. Ja abas saglabā savu formu un neviens no krūtsgaliem neieraujas, viss kārtībā.

3. Paņem krūtsgalu divos pirkstos un uzmanīgi saspied, lai abi pirksti it kā saiet kopā. Ja krūtsgals vesels, starp pirkstiem būs tikai āda un plāni piena vadiņi un nebūs nekādu izdalījumu. Tad abus krūtsgalus pārbaudi vēlreiz, satverot un paspiežot kādu centimetru tālāk. Blīvs, it kā iestī­vināts krūtsgals liecina, ka kaut kas tomēr nav labi, bet ar steigu jādodas pie ārsta, ja parādās asinslāsīte vai citi izdalījumi.

4. Vienu roku aizliec aiz galvas, bet ar otru iztausti pretējo krūti (labā roka, kreisā krūts, un otrādi). Dari to ar četriem pirkstiem (īkšķis nepiedalās), it kā izspaidot krūti. Rūpīgi iztausti katru laukumu.

5. To pašu veic ar apļveida kustībām, turot vienu roku aiz galvas, lai iztaustāmā krūts ir brīvāka.

6. Pārbaudi arī rajonu no krūts līdz paduses vidusdaļai. Tur iestiepjas piena dziedzera daiviņa un limfmezgli, kur ļaundabīgais audzējs var veidot metastāzes. Ja paduse ir tukša, ar bedrīti, viss kārtībā.

7. Ar vienu roku piepacel krūti, bet ar otru roku iztausti visu līniju zem krūts. Lai gan ārkārtīgi reti, tomēr kāds vēža veids aug tieši zem krūts, nevis pašā dziedzerī.

8. Tālāk visas iepriekš minētās darbības veic guļus. Kāpēc? Dažkārt kādu veidojumu iespējams sataustīt tieši guļus pozā, nevis stāvot pie spoguļa.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.