Pārbaudi ādu pēc vasaras! Jāpamana ne tikai jaunas dzimumzīmes 0
Vasarai un iedegumam pamazām atkāpjoties, daudzi uz ādas pamanīs gan jaunas dzimumzīmes, gan to, ka saules ietekmē tā kļuvusi vecāka. Vērts aiziet pie dermatologa un uzzināt profesionāļa viedokli par savas ādas veselību un saņemt ieteikumus, kā par to labāk parūpēties!
Šogad laika apstākļi ir īsti vasarīgi jau kopš maija, saulainu, sausu un karstu dienu šovasar vairāk nekā parasti, līdz ar to arī āda ilgāk pakļauta daudz intensīvākai saules staru iedarbībai. Dermatoloģe Linda Kapteine-Veita novērojusi, ka viņas pacientu vidū ir vairāk tādu, kas cietuši no saules apdegumiem, kaut gan nav speciāli sauļojušies, – tas noticis sportojot, darbojoties dārzā, pavadot laiku kopā ar bērniem vai tamlīdzīgi. Ne viens vien aizmirsis par piesardzību – piemērotu apģērbu, saules aizsargkrēmu. Pat cilvēki, kuriem jau konstatēta kāda ādas vēža forma un izārstēta, nav pievērsuši uzmanību tam, cik daudz laika pavada saulē. Tāpēc daktere atgādina par nepieciešamību pēc šīs vasaras pārbaudīt ādas stāvokli pie speciālista.
Iet pie dermatologa var arī nenogaidot, kad vasara beigsies, bet tiklīdz pamana kādu aizdomīgu jaunveidojumu vai kāda dzimumzīme mainījusi formu un krāsu. Taču, kad iedegums mazinājies un āda ir labāk pārskatāma, iespējams veikt dzimumzīmju skrīningu un sastādīt ādas karti. Linda Kapteine-Veita pastāsta, ka šīs pārbaudes laikā pacientam jāizģērbjas līdz apakšveļai. Pēc tam ar speciālu kameru tiek nofotografēta visa ķermeņa virsma (lai tas izdotos, cilvēkam jānostājas noteiktās pozās). Attēlus ar ādas kopainu saglabā. Pēc kāda laika – pusgada, gada, kad pacients ierodas uz atkārtotu pārbaudi, var salīdzināt, kā mainījies ādas stāvoklis, vai parādījušās jaunas dzimumzīmes vai esošās mainījušas izskatu. Salīdzina ar īpašu datorprogrammu. “Ja ir piecas vai 50 dzimumzīmes, izmaiņas var konstatēt ārsts, bet, ja 150 vai vairāk, grūtāk izsekot, kas ar ādu notiek,” teic ārste. Ar programmas starpniecību var ļoti savlaicīgi pamanīt, ja esoša nevusa (dzimumzīmes) vietā sāk veidoties audzējs vai ja uzrodas kāds jauns ādas veidojums.
Ādas audzēji var rasties ilgākā laika posmā, taču var izveidoties arī ļoti strauji – vienas vasaras laikā. Linda Kapteine-Veita pastāsta par kādu pacienti – jaunu māmiņu, kas baro bērnu ar krūti. Pirms gadiem desmit viņa bieži sauļojusies solārijā, šopavasar sievietei konstatēta un izārstēta bazalioma (karcinoma, kas attīstās uz epidermas pamatslā-ņa – red.). Pēc tam viņa ceļojusi, no saules īpaši nav vairījusies, un nupat viņai atklāta jauna bazalioma.
Šis piemērs liecina, ka ādas stāvoklis jāpārbauda ikvienam, kurš kaut reizi bijis solārijā, pat ja tas noticis pirms 10–20 gadiem (izmaiņas ādā, ko izraisa šī mākslīgā saule, sāk parādīties pēc daudziem gadiem) un visu vecumu cilvēkiem. Jaunākais Lindas Kapteines-Veitas un viņas kolēģu pacients, kam konstatēta melanoma, bijis 23 gadus vecs, bet bazaliomas atklātas vēl jaunākiem cilvēkiem.
“Jāuzmanās visiem! Protams, ir ādas vēzi rosinoši faktori – iedzimtība, imunoloģiskas problēmas, bet tas mēdz būt arī ļaudīm, kuriem šķietami nav nekāda riska. Viņi nesauļojas, ārā iet apģērbušies, netiecas pēc iedeguma. Bet ādas audzēji veidojas arī vietās, ko sedz drēbes un kur saules stari nepiekļūst.” Ārste iesaka vismaz vienreiz uz pārbaudi aiziet ikvienam – lai profesionālis ar savu aci novērtē, kāda ir āda un veidojumi uz tās, un sniedz ieteikumus turpmākai kontrolei un piesardzības pasākumiem. Ja konstatē audzēju, pacientu nosūta ārstēties pie onkologa. Nelielas bazaliomas var izārstēt arī pie dermatologa. Pēc ārstēšanas regulāras ādas pārbaudes ir obligātas.
Pirms sācies rudens un skolas laiks, vēlams pievērst uzmanību arī bērnu ādas stāvoklim. “Iesaku aplūkot bērnu plaukstas un pēdas, vai nav kārpu,” teic daktere. “Ja ir, tad līdz skolas laikam vēl var paspēt izārstēt.” Atklājot bērniem kārpas, vēlams pārbaudīt, vai arī citiem mājiniekiem to nav, jo tās var saglabāties ļoti ilgi un joprojām būt lipīgas. Vajadzētu novērtēt arī pēdu ādu, vai nav sēnīšu infekcijas – gan mazajiem, gan pieaugušajiem. Ārste atgādina, ka tehnoloģijas ir attīstījušās, arī hronisku kāju nagu sēnīti iespējams veiksmīgi izārstēt, liekot lietā lāzeru un šo metodi kombinējot ar ārīgi lietojamiem līdzekļiem.
Kas ir bazalioma
Bazalioma ir ļaundabīgs ādas audzējs, kas galvenokārt veidojas saulei pakļautās ādas vietās. Ar gadiem UV staru ietekme uz cilvēka ādu akumulējas un spēj izpausties ar pastiprinātu šūnu dalīšanos un audzēja veidošanos. Absolūto vairākumu (ap 85%) bazaliomu pacientiem novēro uz deguna, tā sāniem, vaigiem, pieres, kakla, ausīm, krūtīm un muguras. Galveinais bazaliomas riska faktors ir ultravioletais starojums.
Rosinošie faktori:
- gaiša āda (gaišādainiem, vasarraibumainiem un gaišmatainiem vai rudiem cilvēkiem ar gaišu acu krāsu)
- darbs ārpus telpām, piemēram, jūrniekiem, dārzniekiem
- hobiji ārpus telpām, piemēram, makšķerēšana, golfs
- pakļautība UV starojumam (solārijā, medicīniskās procedūrās)
- dažas ģenētiskās slimības
- imūnsupresīvo medikamentu lietošana un imūnsupresīvie stāvokļi, HIV
- smēķēšana
- vecums
Ilgu laiku bazalioma bija audzējs, kas raksturīgs gados vecākiem pacientiem un reti novērota vecumā līdz 40 gadiem. Pēdējās desmitgadēs arvien biežāk bazalioma un tās agresīvās formas novērojamas gados jauniem cilvēkiem. Tomēr vecumā no 55 līdz 75 gadiem bazaliomas attīstības risks ir 100 reižu lielāks nekā līdz 20 gadu vecumam.
Bazaliomas attīstība uz sejas bieži tiek pavadīta ar bazaliomas attīstību citās ķermeņa daļās.
(Avots: www.onko.lv)
Pievērs uzmanību!
Ja bez ievērības atstāj brūnganos pigmentācijas plankumus, kas uz ādas veidojas saules staru ietekmē, pakāpeniski tie sabiezē, apgrūtinot ādas kopšanu. Laikus vēršoties pie speciālista, ar īpašām procedūrām tos iespējams mazināt, ilgāk saglabājot ādas veselību un skaistumu.
Pie dermatologa jāvēršas arī tad, ja uz ādas ir kāds virspusējs sauss, zvīņojošs, ilgi nedzīstošs laukumiņš. Tā var būt aktīniskā keratoze – stāvoklis pirms vēža šūnu veidošanās. Ir virkne metožu, kā keratozes attīstību apturēt.
Arī ar sārto seju pēc vasaras ieteicams aiziet pie ārsta, lai laikus ieplānotu procedūras un parūpētos par kuperozās ādas aprūpi.
Mūsu eksperte
Linda Kapteine-Veita, Veselības centra 4 Dermatoloģijas klīnikas metodiskā vadītāja, dermatoloģe