Noskaidro, vai tavā vecumā pienākas bezmaksas profilaktiskās vēža pārbaudes 0
Jau rudenī pacienti ar aizdomām par onkoloģisku saslimšanu desmit dienu laikā varēšot nokļūt pie ārsta un uz izmeklējumiem, lai pēc iespējas drīzāk precizētu diagnozi un sāktu ārstēšanu.
Pērn onkoloģiskās slimības reģistrētas vairāk nekā 11 tūkstošiem cilvēku, sievietēm galvenokārt 70–79 gadu vecumā, vīriešiem 60–79 gados. Biežāk sastopamo vēža veidu piecnieks ir nemainīgs jau vairākus gadus – tas ir krūts, prostatas, ādas, zarnu un plaušu audzējs.
Veselības ministrijas galvenā speciāliste onkoloģijā Dace Baltiņa stāsta: – Veicot profilaktiskās pārbaudes, var laikus atklāt pirmsvēža slimības un vēzi agrīnajās stadijās. Kamēr nav sūdzību, palīdz valsts organizētais skrīnings, citreiz tā ir nejauša atrade vai mērķtiecīga meklēšana. Šajos gadījumos vēzis ir agrīnās stadijās, labāk padodas ārstēšanai un ir cerīgāks rezultāts. Daļa cilvēku pie ārsta nonāk ar nespecifiskām vai aizdomīgām, pat pārliecinošām sūdzībām, bet tad audzējs jau ir vēlīnās stadijās.
Uzaicinājumu uz valsts apmaksātu ginekoloģisko apskati un audu šūnu jeb citoloģisko izmeklēšanu dzemdes kakla vēža profilaksei reizi trīs gados sūta sievietēm 25, 28, 31, 34, 37, 40, 43, 46, 49, 52, 55, 58, 61, 64 un 67 gadu vecumā.
Uzaicinājumu reizi divos gados veikt krūšu pārbaudi ar mamogrāfijas metodi jeb krūšu rentgenu sūta sievietēm, kurām ir 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66 un 68 gadi. Pārbaudi veic ārstniecības iestādēs un īpaši aprīkotos autobusos, kas dodas izbraukumos pēc noteikta grafika.
Zarnu vēža profilaktisko pārbaudi reizi gadā no 50 līdz 74 gadu vecumam var veikt sievietes un vīrieši, sava ģimenes ārsta praksē saņemot testa komplektu. Noteiktā datumā pēc izmeklējuma ārstniecības iestādē vai ģimenes ārsta praksē var noskaidrot pārbaudes rezultātu un, ja nepieciešams, saņemt norādījumus par tālāko rīcību.
Pērn valsts apmaksāto zarnu vēža pārbaudi profilaktiskā nolūkā veica tikai 11% no mērķa grupas – sievietes un vīrieši no 50 līdz 74 gadiem. Labāki rādītāji ir dzemdes kakla vēža profilaktiskajās pārbaudēs – tās veica 25%, krūts vēža – nepilni 35% uzaicināto sieviešu.
! Bezmaksas izmeklējumi pērn 228 sievietēm palīdzēja atklāt krūts vēzi, 18 – dzemdes kakla vēzi un 104 cilvēkiem – zarnu vēzi.
UZZIŅA
• Uzaicinājuma vēstules uz dzemdes kakla un krūts vēža profilaktisko pārbaudi nosūta uz deklarēto dzīvesvietu.
• Ierodoties uz izmeklējumu, uzaicinājuma vēstule jāņem līdzi, un tad par šo vizīti nav jāmaksā.
• Apmeklējot privātprakses ārstu, kam nav līgumattiecību ar valsti, nav jāmaksā tikai par uztriepes – dzemdes kakla šūnu parauga – paņemšanu.
• Ja uzaicinājuma vēstule ir nozaudēta, to var atjaunot, vēršoties sava ģimenes ārsta praksē. Ja vēstule nav sasniegusi adresātu, turpat var noskaidrot, vai uzaicinājums vispār ir sūtīts. Šo informāciju var noskaidrot arī Nacionālajā veselības dienestā, uzrādot personu apliecinošu dokumentu.
• Ja gada laikā pirms valsts apmaksātā izmeklējuma vecuma sasniegšanas sieviete ir veikusi pārbaudi bez uzaicinājuma vēstules pie ārsta, kuram ir līgumattiecības ar valsti, uzaicinājums viņai netiek sūtīts.