Laiks pārbaudīt dzimumzīmes! Melanomas nedēļā plašākas iespējas veikt ādas veidojumu diagnostiku 0
Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Biedrība “Soli priekšā melanomai” ik gadu organizē kampaņu, kas šogad norisināsies no 9. līdz 13. maijam, lai sniegtu iedzīvotājiem lielākas iespējas pārbaudīt dzimumzīmes un laikus atklātu ļaundabīgas ādas izmaiņas.
“Veselības centra 4” filiāļu un grupas uzņēmumu dermatologi kampaņā piedalās jau 14. reizi, atsevišķām iedzīvotāju grupām – pensionāriem, maznodrošinātām personām un 1. grupas invalīdiem, kā arī Ukrainas kara bēgļiem –, veicot ādas veidojumu diagnostiku jeb skrīninga optisko dermatoskopiju bez maksas.
Ādas veidojumu diagnostiku varēs veikt vairākās “Veselības centra 4” klīnikās: Dermatoloģijas klīnikā, Estētiskās medicīnas klīnikā, “4. dimensijā”‘, “Anti-Aging Institute”, “Capital Clinic Riga”, Baltijas Vēnu klīnikā, tirdzniecības kompleksa “Spice” Medicīnas centrā, “Mārupē”, Diagnostikas centrā, “Valdlaučos”, daudzprofilu medicīnas centrā “Veselības centrs 4”.
Katrs skrīninga izmeklējuma pacients saņem ārsta rekomendācijas par tālāko ārstēšanas gaitu – nepieciešamajām konsultācijām, papildu pārbaudēm vai ieteicamajām procedūrām.
Arī J. Ķīša estētiskās dermatoloģijas klīnikā Melanomas dienu ietvaros tiek piedāvāta iespēja pārbaudīt dzimumzīmes bez maksas. Bezmaksas pārbaude šī gada 5. maijā no plkst. 14 līdz 18 būs pieejama Jūrmalas iedzīvotājiem, kad klīnikas komanda dosies izbraukumā uz Dubultiem. Lai pieteiktos vizītei, nepieciešams iepriekš zvanīt uz klīniku.
Par aizdomīgām uzskatāmas tās dzimumzīmes, kas citu starpā izceļas – ir lielākas, paugurainas, ar nelīdzenu virsmu, neviendabīgu formu, ieaugušiem matiņiem, nevienmērīgu krāsu, niez vai asiņo.
Jaunu dzimumzīmju veidošanās pēc 35 gadu vecuma arī netiek uzskatīta par normu, taču speciālisti aicina pārbaudīt dzimumzīmes jebkurā vecumā, it īpaši tad, ja kāda no tām pēkšņi sākusi augt, mainījusi izmēru, krāsu, formu.
Riskam saslimt ar melanomu visbiežāk pakļauti cilvēki ar gaišu ādu, pēc biežiem saules apdegumiem, īpaši bērnībā, cilvēki ar lielu skaitu dzimumzīmju, kā arī tie, kuru radiniekiem diagnosticēta šī slimība. Liels melanomas risks ir arī tiem, kuri slimojuši ar citu ādas audzēju, piemēram, bazaliomu vai plakanšūnu vēzi.
Viens no zinātniski pierādītajiem faktiem ir ultravioleto staru (UV) spēja izraisīt ādas ļaundabīgos audzējus. Pēc viļņa garuma bīstamākie ir UVB stari, kam ir augstāka bioloģiskā aktivitāte, taču arī UVA stari, kuru aktivitāte ir nosacīti zemāka, spēj izraisīt dzīvībai bīstamās pārmaiņas ādā.