Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Evija Trifanova/LETA

“Ir jāizbeidz šī bezjēdzība, iekams nav notikusi jauna traģēdija.” Policija sāk pārbaudīt skandalozo draudzi Jelgavā 5

Šodien Zemgales rajona tiesā paredzēta trešā tiesas sēde krimināllietā, kurā Renārs Jēgermanis, Solvita Dāvida un Valdis Simsons apsūdzēti pēc Krimināllikuma 137. un 141. panta 2. daļas par neatļautu ārstniecību un atstāšanu bez palīdzības, kā dēļ dzemdībās mājās mira jauna sieviete un viņas bērniņš.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Lasīt citas ziņas

Par tiesvedību, tās blakusapstākļiem “LA” jau rakstījusi, arī par to, ka Pirmās evaņģēliskās Jēzus draudzes locekļiem liegts izmantot profesionālu mediķu palīdzību. Un turpmākajās tiesas sēdēs droši vien arvien vairāk uzzināsim gan par pašu apsūdzību, gan par minētās draudzes un tās līderu darbībām, par garīgā līdera Jāņa Dāvida (saukta par Svēto garu), kurš izvairās no komunikācijas ar žurnālistiem, lomu notikušajā traģēdijā un draudzes darbībā.

Joprojām ir virkne neskaidrību par draudzē notikušo (varbūt arī jo­projām notiekošo), kas skar bērnu tiesības, cilvēktiesības, īpašumu lietas un manipulācijas ar cilvēkiem.

Informāciju nesniedz

CITI ŠOBRĪD LASA

Šobrīd zināms, ka Valsts policija uzsākusi resorisko pārbaudi par minēto draudzi un tās iespējamām pretlikumīgām darbībām.

Tiesa, cilvēkus, kuri man sniedza visvairāk informācijas par draudzē notiekošo, policija vēl nav uzmeklējusi.

Savukārt Ģenerālprokuratūra komentē īsi: “Reliģisko organizāciju darbību var izbeigt tiesa, pamatojoties uz ģenerālprokurora ierosinājuma pamata. Prokuratūra informējusi tiesībsargājošās iestādes par reliģisko organizāciju “Pirmā evanģēliskā Jēzus draudze”.”

Neoficiāli man zināms, ka prokuratūra informējusi arī Valsts drošības dienestu (VDD), taču iestāde neko nekomentē: “Tā kā kriminālprocesā saistībā ar sabiedrībā plašu rezonansi izraisījušo gadījumu Jelgavā pašlaik norisinās iztiesāšana, VDD no komentāriem par minēto reliģisko organizāciju un šo gadījumu atturas.”

Bērni neapmeklē dažus skolu pasākumus

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (­VBTAI) ir runātīgāka. Šīs ie­stādes Bāriņtiesu un audžuģimeņu departamenta direktore, vienlaikus arī VBTAI priekšnieces p. i. Valentīna Gorbunova norāda, ka līdz rakstiem medijos par traģiskajām mājdzemdībām un par Pirmo evaņģēlisko Jēzus draudzi inspekcijai nav bijušas nekādas ziņas, ka ar draudzes locekļu bērniem ir problēmas.

“Pēc izskanējušās informācijas mēs lūdzām Jelgavas novada bāriņtiesu ievākt informāciju par šiem bērniem. Noskaidrojās, ka lielākā daļa šo bērnu mācās ļoti labi un labi. Tika konstatēti neattaisnoti kavējumi tajās dienās, kad mācības notiek ārpus klases, piemēram, mežā, muzejos vai kur citur, kad ir arī kādi neformāli pasākumi, piemēram, desiņu cepšana pie ugunskura.

Reklāma
Reklāma

Izrādās, ka draudzes locekļu vecākiem šādas mācības nepatīkot, jo tajās, viņuprāt, varot parādīties citu skolēnu negatīva ietekme uz viņu atvasēm, tāpēc arī netiekot šajās dienās laisti uz skolu. Ar šiem vecākiem bāriņtiesas cilvēki ir aprunājušies un paskaidrojuši sekas: ka šāda nelaišana uz skolu var beigties ar sociālā dienesta un bāriņtiesas iesaistīšanos problēmas risināšanā.

Vecāki esot bijuši saprotoši, taču speciālisti arī turpmāk sekos līdzi bērnu skolas apmeklējumiem.

Bija arī viens gadījums, par ko nebija zināms, kāpēc bērns nav gājis uz skolu, bet vecāki atnesa ārsta zīmi,” skaidro V. Gorbunova.

Vēl no Jelgavas novada bāriņtiesas uzzināts, ka draudzes locekļu bērni neesot apmeklējuši skolu pasākumus, piemēram, tādus, kas saistās ar Ziemassvētkiem, Mārtiņdienu un tamlīdzīgi. Tāpat vecāki nelabprāt piekrituši, ka viņu bērni piedalās olimpiādēs.

“Mēs devām bāriņtiesai norādes fiksēt arī šādas lietas, jo tie ir bērnu tiesību pārkāpumi, un brīdināt vecākus, ka tam patiešām var būt nopietnas sekas. Aicinu arī pedagogus un sabiedrību būt vērīgiem: šeit nav runa par reliģijas ierobežošanu, bet gan par bērnu tiesību ierobežošanu uz izglītību, ārstniecību, sabiedrisko dzīvi un pilnvērtīgu attīstību,” saka V. Gorbunova.

Nedzīvi dzimušā bērna un viņa mātes Līvas kaps (priekšplānā). Krustus un pieminekļus šī draudze neatzīst, jo tā esot ārišķība.
Foto: Artis Drēziņš

Advokāts: “Ir jāizbeidz šī bezjēdzība!”

Tomēr daudzi no draudzes aizgājušie cilvēki, kas cietuši ne tikai morāli un psiholoģiski, bet arī finansiāli, īsti necer, ka tiesībsargājošās iestādes kaut ko panāks pret draudzes līderiem, arī Jāni Dāvidu. Kādai sievietei, kuras aiziešanas dēļ no draudzes viņas vecāki pakļāvušies draudzes līderu prasībai māju pārdot – jo tur taču dzimusi atkritēja! – policijā atbildēts, ka neko nevarot iesākt, ja cilvēki labprātīgi pārdod savus īpašumus.

Bet tā gluži nedomā advokāts Saulvedis Vārpiņš, kurš norāda uz Krimināllikuma 227. pantu, kurš skan tā: “Par tādas grupas organizēšanu vai vadīšanu, kuras darbība, izpauzdamās kā reliģiskas mācības sludināšana un reliģisko rituālu izpildīšana, ir saistīta ar kaitējuma radīšanu sabiedriskajai drošībai un kārtībai, personas veselībai, ar likumu aizsargātām personas interesēm, vai par personas piedalīšanos šādās darbībās, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.”

Un advokāts uzskata, ka ar to, kas jau izskanējis tiesā un medijos, pilnīgi pietiekami, lai policija veiktu izmeklēšanu un prokuratūra šo izmeklēšanu uzraudzītu.

“Ir jāizbeidz šī bezjēdzība, iekams nav notikusi jauna traģēdija. Īpaši jādomā par bērniem, bet arī par pārējiem, kuru rīcībspēja reliģijas dēļ tiek ierobežota. Latvijā ir reliģijas brīvība, bet tā nedrīkst būt personām un sabiedrībai bīstama,” pārliecināts S. Vārpiņš un uzskata, ka pierādījumus par draudzes līderu nelikumībām iespējams savākt.

Advokāts atsaucas arī uz Krimināllikuma komentāriem, kuros visa cita starpā juristi norāda, ka šis 227. pants piemērojams ne tikai tad, kad nodarīts fizisks kaitējums, bet arī, ja notikusi psihiska iedarbība. Un kaitējuma nodarīšana var izpausties arī kā aizliegums mācīties, strādāt, apmeklēt teātra izrādes, kā pamudinājums atteikties no sabiedriskās darbības, piedalīšanās vēlēšanās, militārā dienestā un tamlīdzīgi. Lai sauktu pie atbildības, pat sekas nav nepieciešamas, pietiek ar pierādītām darbībām.

Pa to laiku draudzē

Pa to laiku Pirmajā evaņģēliskajā Jēzus draudzē, kā man stāsta cilvēki, kam draudzē ir radinieki un paziņas, no Svētā gara un draudzes ganu puses dots rīkojums “maksimāli normalizēties”.

Pie ārstiem drīkstot iet un dzemdības notiekot tikai slimnīcās. Tāpat saprecināti ar varu neviens vairs netiekot. Dažs pat kautrīgi sociālajos tīklos parādījies, kas vēl nesen bijis absolūti neiedomājami…

Tiesa, bijis gadījums, kad pēc rakstiem medijos no ārzemēm atbraukusi meita – atkritēja no draudzes – meklēt savu draudzē esošo māti. Sākumā meitai kontakti un mātes atrašanās vietas adrese liegta. Kad meita piedraudējusi ar policiju, tad gan draudzes locekļi meitu aizveduši pie mātes…

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.