Kas darāms bišu dravā novembrī? Atbild eksperts 0
Bites pirms sala dienām lidoja kā vasarā un pagājušonedēļ siltumā atkal izlidoja. Vai tas ir labi, ka bites tik ilgi ir aktīvas? Kas būtu jādara biteniekam? ALDIS ENGURĒ
“To, vai neparasti garais un siltais rudens bitēm bijis labs vai slikts, varēsim pārliecināties tikai pavasarī,” skaidro bitenieks Armands Gumbris.
Pozitīvi ir tas, ka jaunās bites tikušas un vēl aizvien tiek aplidoties, – tā lidones arī iztīrās. Ja nevar izlidot, izkārnīšanās dažkārt notiek stropā uz rāmjiem. Tas notiek laika apstākļu, nekvalitatīvas barības vai citu apstākļu dēļ (piemēram, vēlu no periem iznākušas bites). Jo īsāku laiku bites pavada stropā, jo labāk.
Negatīvais siltajam laikam ir tas, ka daudzos stropos vēl aizvien turpinās vai atsākās perošana. Galvenais risks šādā gadījumā ir palielinātais barības patēriņš.
Ko darīt biteniekam
Laika apstākļi ir labvēlīgi, lai apskatītu un aptuveni novērtētu (ja tas jau nav izdarīts), cik lieli ir barības krājumi stropos. Kad uz pavasara pusi tie dažās saimēs sāk izsīkt, tos varēs papildināt ar barību no saimēm, kurām krājumu ir par daudz. Bišu saimes, gluži kā cilvēki, ir atšķirīgas savu ēšanas paradumu ziņā. Protams, to nosaka daudzi faktori, taču fakts ir tāds, ka pat līdzāsesošas vienāda lieluma saimes mēdz sagatavot un patērēt dažādu daudzumu barības.
Jau savlaikus der iegādāties kandiju (izbaro ziemas beigās), ja šķiet, ka kāda saime varētu nepārziemot barības trūkuma dēļ.
Rūpīgi glabā medus rāmjus, kas atstāti bišu piebarošanai. Tiem jāatrodas sausā un vēsā vietā (tad nevairosies vaska kodes). Uzmana no grauzējiem.
Sevišķi aktīvas uz perošanu siltos rudeņos un ziemās ir tā sauktās itālietes un citas bites, kurām ir dienvidu izcelsmes piejaukums.
Svarīga laba ventilācija
Lai bites labi pārziemotu, viens no galvenajiem priekšnosacījumiem ir ventilācija stropā.
Lielais gaisa mitrums pastiprinājis kondensāta veidošanos stropos, pakojums dažos jau pat appelējis un kļuvis mitrs.
Sevišķi izteikta šī problēma ir Kurzemes dravās, jo tur gaisa temperatūra ir augstāka, tā svārstās biežāk, turklāt mitruma ir vairāk nekā, piemēram, Vidzemē un Latgalē. Arī bites pašas, ja ir rosīgas, izdala vairāk mitruma.
Kā nodrošināt mikroklimatu
Visus liekos pakojumus vajadzētu noņemt, pat siltos spilvenus. Ja stropos jau ielikti silti sānu pakojumi, tos noteikti vajag izņemt.
Ja pakojums ir mitrs, to liek izžāvēties, jo būs jāliek atpakaļ ziemas beigās (februāra otrajā pusē, kad bites atsāk perot).
Mitruma mazināšanai stropā vislabāk lietot avīzes. Tās saklāj tieši virs sedziņas vai stropa spilvena. Ja avīzes kļuvušas ļoti mitras, tās nomaina.
Armands Gumbris savā dravā izmanto tikai auduma sedziņas, jo tās vislabāk ļauj bitēm elpot. Pret plēves sedziņām tās varētu nomainīt pavasara sākumā (marts, aprīlis), kad bitēm svarīgi stropā saglabāt siltumu. Turklāt tad noderīgs ir arī kondensāts, kas veidojas uz plēves (bites ūdeni izmanto peru pieniņa gatavošanai jaunajām bitēm).
Ja kāds tomēr lieto plēves sedziņas arī ziemā, tad to maliņas svarīgi atlocīt tā, lai saimes telpā būtu laba ventilācija.
Patlaban sānu malās varētu izmantot kokšķiedras pretvēja plāksnes (var iegādāties būvniecības preču veikalos, tās izgatavotas, tikai sapresējot, bez līmes) vai kūdras plāksnes. Tās labi uzsūc un atdod mitrumu stropā.
Pēdējā laikā tiek lietoti un tirdzniecībā piedāvāti ziemas šķirdēļi ar folijas pārklājumu vienā pusē (to liek pret bišu saimi). Šie dēļi ir labi pavasarī, kad beigušies sali, bet ne tagad!