Foto – LETA

Bites jau modušās! Bitenieka padomi, kas darāms dravā 0

Siltajā ziemā bites modušās agri, un daudzviet saimes pirmoreiz izlidoja jau februāra siltajās dienās. Turklāt rudenī tās darbojās sevišķi ilgi. Šo faktoru ietekmē saimēm varētu trūkt barības.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
RAKSTA REDAKTORS
“No kaut kā diemžēl jāatsakās.” “Swedbank” bankomātos vairs nav pieejams viens pakalpojums 58
Lasīt citas ziņas

“Protams, vienmēr var teikt, ka bites vajadzēja labi sabarot rudenī, tad barības pietiktu, taču gadās visādi,” spriež bitenieks Jānis Malcenieks. Par barības trūkumu stropos šogad daži bitenieki sūdzējušies jau janvāra beigās, februārī.

Par stāvokli stropā pieredzējis bitenieks var pārliecināties, klausoties pie skrejas, jo, trūkstot barībai, stropā dzirdama it kā čaukstēšana, taču labāk ir atvērt stropu, pacelt sedziņu un apskatīties. Par to, vai medus ir rāmju augšpusē, var pārliecināties, arī iedurot ar skaliņu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja saglabājušies kvalitatīvi pērnie medus rāmji, vienkāršākais veids ir uzlikt tos virs bišu kamola. Uz rāmīšu muguriņas uzliek skaliņus, virsū – medus rāmi. Silti sasedz.

Ja šādu krājumu nav, var iegādāties bišu pavasara barību – kandiju. Agrākai piebarošanai der baltais, tikai no cukura gatavotais, kas parasti ir fasēts plēves maisiņos. Maisiņu iegriež un ar griezuma vietu uz leju liek uz rāmīšiem virs bišu kamola. Arī šajā gadījumā zem kandija vēlams novietot skaliņus.

Saimes stiprināšanai paredzēts kandijs ar ziedputekšņiem. Šāda barība veicina saimju attīstību, tās sāk audzēt jaunās bites. Tāpēc barību ar ziedputekšņiem var likt tad, kad sals jau garām, piemēram, martā, kad bites sāk izlidot. Vērtīgs ir arī kandijs, kam slimību profilakses nolūkā pievienots vērmeļu uzlējums, – tas veicina gremošanas sistēmas darbību, bišu attīrīšanos.

Medus kvalitāti kandijs nebojā, un, kad sāksies ienesums, bites par kandiju celofānā vairs neliksies zinis. Ja iegādāts vairāk kandija, tas noderēs arī vasarā jaunu saimju piebarošanai vai bitēm bezienesuma periodā. Kandijs jāglabā neatvērts, lai neizžūst.

Bitēm, kad tās sāk perot, vajadzīga sausa, silta ligzda. Tāpēc jāpārbauda arī pakojums. Ja tas ir mitrs, iepelējis – jānomaina. Liekā mitruma uzsūkšanai stropā virs sedziņas, aiz šķirdēļiem var salikt avīzes.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.