VM sola nopietnu izglītošanas kampaņu  7

“Aptauju rezultāti mūs dara bažīgus,” atzīst Veselības ministrijas (VM) Sabiedrības departamenta direktore Santa Līviņa. Cipari liecinot, ka no 2011. līdz 2014. gadam, kad veikta skolēnu smēķēšanas paradumu izvērtēšana, puišu interese par e-cigaretēm pieaugusi ļoti strauji – 15 gadu vecuma grupā pat par 14,6%. Uz jautājumu, vai esat pamēģinājuši smēķēt e-cigareti, pozitīvi atbildējuši 30% zēnu un 22% meiteņu.

Likumu līmenī e-cigaretes un tamlīdzīgas ierīces, kas var saturēt nikotīnu, 2014. gadā bija pielīdzinātas tabakas izstrādājumiem ar visiem no tā izrietošajiem lietošanas, tirdzniecības un reklāmas ierobežojumiem. Tikai par e-cigarešu tirdzniecības liegumu nepilngadīgajiem VM un likumdevējam bija piemirsies, to aizliedza tikai pagājušā gada novembrī. Rupjā kļūda likumā noteikti bija viens no e-cigarešu izplatības veicinošiem faktoriem jauniešu vidū.

Tagad VM cenšas ugunsgrēku dzēst ar Eiropas struktūrfondu līdzekļiem – no nākamā gada sākuma Latvijā sāksies vērienīga 55 miljonu vērta sabiedrības informēšanas kampaņa, kuras viena daļa būs veltīta arī atkarību izraisošām vielām, tostarp, lai mazinātu mītus, kas valda sabiedrībā, ka e-cigaretes ir kaut kas labāks nekā tabakas smēķis, skaidro S. Līviņa.

* No angļu valodas vārda “vape” – tvaiks.

Apgāžam mītus par elektroniskajām cigaretēm 

Mīts.

E-cigarete ir droša lietošanai un nerada riskus veselībai.

Patiesība.

Pētījumi rāda, ka e-cigaretes smēķēšana var būt saistīta ar elpošanas, sirds un asinsvadu, gremošanas un reproduktīvās veselības sistēmas traucējumiem. Kapsulu šķidrumā konstatētas arī sastāva marķējumā neuzrādītas vielas dažādās koncentrācijās, kas zināmas kā toksiskas cilvēka organismam, kā arī vielas, kas var nebūt drošas lietošanai, bet kuru iedarbība šobrīd nav izpētīta. Kā jebkurai mehāniskai ierīcei, e-cigaretei var būt darbības traucējumi ar draudu radīt sejas un ķermeņa apdegumus.

Mīts.

E-cigarete ir mazāk kaitīga veselībai par parasto cigareti.

Patiesība.

E-cigarešu tāpat kā tabakas cigarešu sastāvā visbiežāk ir nikotīns, un tās tāpat izraisa atkarību. Ar e-cigareti pastāv vielu pārdozēšanas risks, jo viena uzpildes tvertnē esošā šķidruma (100 – 200 inhalācijas) izsmēķēšana ir līdzvērtīga 10 – 15 cigarešu izsmēķēšanai, turklāt e-cigaretei nav izstrādāts kontroles mehānisms, lai ierobežotu veikto inhalāciju daudzumu. Visbiežākās pārdozēšanas pazīmes ir svīšana, galvas reiboņi un slikta dūša. Pārdozējot var rasties elpošanas sistēmas paralīze un nāve.

Mīts.

E-cigarete ir labs veids, kā atmest smēķēšanu.

Patiesība.

E-cigaretes nav sertificēts smēķēšanas atmešanas līdzeklis. Jaunākie pētījumi rāda, ka e-cigarešu smēķēšanas radītais efekts ir pilnīgi pretējs – smēķētāji, kas izvēlas e-cigaretes kā parasto cigarešu aizstājēju, retāk atmet smēķēšanu. E-cigarešu lietošana var pastiprināt nikotīna atkarību, tādējādi var tikt sākta tradicionālo tabakas izstrādājumu lietošana. Atkarību izraisošs ir arī pats smēķēšanas proces, kas bieži vien veicina citu atkarību izraisošu vielu pamēģināšanu.

Slimību profilakses un kontroles centra sagatavota informācija

Reklāma
Reklāma
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.