Veipošanas kārdinājums 7
Tieši ar šādu mērķi – aizstāt tabaku – kāds atjautīgs vīrs Ķīnā pirms 13 gadiem izgudroja e-cigaretes. Ar bateriju darbināmā mikroelektroniskā ierīce kā elektronisks inhalators iztvaicē šķidrumu. Tās galvenās sastāvdaļas ir sildelements un nomaināma kapsula jeb kārtridžs. Sildelements šķidrumu no kapsulas pārvērš tvaikos, kas parasti satur nikotīnu, propilēnglikolu, glicerīnu un aromatizētājus. Tāpēc darbība nosaukta par veipošanu, latviski – tvaicēšanu, jo vielas lietotāja plaušās un apkārtējā vidē nonāk tvaiku veidā. Kapsula var būt uzpildīta ar dažādas koncentrācijas pakāpes nikotīnu vai arī bez tā – ar smaržā un garšā tīkamiem aromātiem. Lietotājs var regulēt nikotīna daudzumu kapsulā, kā arī no šķidrumiem pats sajaukt tvaicējamos kokteilīšus.
Ražotāju izdoma ierīces dizainā ir vērsta arī uz jauniešu auditoriju. Biznesa pasaulē e-cigarešu tirgum prognozē lielu kāpumu, runa, protams, ir par miljardiem.
Glītā mantiņa kārdina gados jaunākus ļaudis ar iespēju veidot tvaika mutuļus, gredzenus, dažādus rakstus un pat sacensties savā starpā, kuram sanāk “krutāk”. Attiecīgās interneta vietnes ir pilnas ar krāšņu mutuļu paraugiem, notiek pat veipotāju čempionāti par iespaidīgām naudas balvām.
Būtisks pievilkšanas spēks ir vienaudžu piemēram – ja klasē un draugu vidū liela daļa aizrāvusies ar e-cigarešu lietošanu, pagrūti “nepavilkties” līdzi un nepamēģināt.
Valsts galvenā narkoloģe Astrīda Stirna uzsver, ka jaunos prātus spēcīgi ietekmē reklāma internetā un ģimenes piemērs. Mamma vai tētis ar cigareti rokā savus bērnus pamudina pievienoties smēķētāju vai veipotāju pulkam. Turklāt ļoti daudziem vecākiem, arī nesmēķējošiem, ir vāja izpratne par šādu un līdzīgu ierīču kaitīgumu.
“Ļoti labi atceros, kas notika, kad parādījās ūdenspīpes – vecāki saviem bērniem veda tās no ārzemēm kā suvenīrus, jo viņiem tas šķita kaut kas aizraujošs, pat nepadomājot, ka ierīce ir kaitīga veselībai. Tāpat notiek ar e-cigaretēm – daudzi vecāki nenovērtē to bīstamību, viņiem tās šķiet kā stilīga izklaide,” norāda A. Stirna.
Nikotīna atkarību pielīdzina heroīnam
Riski ir lieli un daudzi vēl nenovērtēti, spriež narkoloģe A. Stirna, taču jāatceras, ka reizē ar tvaikiem tiek ieelpotas dažādas ķīmiskas vielas, kas plaušās nogulsnējas un var radīt kaitējumu ilgtermiņā.
No elektroniskās ierīces kapsulās pildītajām vielām visvairāk pētīta nikotīna ietekme uz cilvēka veselību. Speciāliste stāsta, ka pasaulē atkarība no nikotīna tiek pielīdzināta heroīna izraisītajai – abas ir ļoti smagas un spēcīgas gan psiholoģiski, gan fiziski. Jaunam, nenobriedušam organismam atkarības process var veidoties daudz straujāk, pat pāris mēnešu laikā. Atradināties no atkarības ir ļoti grūti.
“Nikotīns iedarbojas uz sirds un asinsvadu sistēmu, asinsspiedienu, var būt trombu veidošanās riski. Ja saka: elpa būs labāka, ja nesmēķē cigaretes, jā, nav tabakas dūmu smaržas, bet pats nikotīns kaitīgi iedarbojas uz mutes gļotādu, zobiem, pastiprina baktēriju veidošanos un zobu bojāšanos. Ne jau uzreiz izsmēķējot būs slikti, sekas parādīsies vēlāk,” skaidro speciāliste.
Propilēnglikols – vēl viena kapsulās pildīta viela – ir kosmētikas līdzeklis, kura tvaicēšanas vēsture ir daudz īsāka un ietekme līdz galam nav skaidra. Taču jau tagad Francijas Veselības aizsardzības ministrija, atsaucoties uz pētījumiem, atzīst, ka tas negatīvi iedarbojas uz nierēm, aknām un arī uz plaušām. Speciālistu, tajā skaitā arī onkologu, novērojumi, rāda, ka negatīvas sekas parādās pēc ilgākas veipošanas.
Ja arī ražotāji reklamē, ka ierīce var nesaturēt nikotīnu, cik gan pircējs var būt drošs, kas Ķīnā ražotajā kapsulā patiesībā ir iepildīts, uzsver A. Stirna.
“Par atmešanu nevar būt ne runas – ir pierādījumi, ka viena daļa tieši sākuši smēķēt ar e-cigaretēm,” narkoloģe apgāž vēl vienu mītu par veipošanas ierīču pozitīvo efektu.