Bez kritiskas attieksmes 7
Tas taču nav kaitīgi! Ļoti bieži tāda esot pirmā reakcija no skolēniem Rīgas Teikas vidusskolā, kad sarunu par e-cigaretēm ar viņiem uzsāk sociālā pedagoģe Dace Lāce. Veipošanas ierīču ražotāju maldinošā reklāma un informācija jauno ļaužu prātos trāpa desmitniekā – ja rakstīts, ka ierīce veselīga, tam arī notic. Jauniešu spējas kritiski izvērtēt iespējamās sekas Lāce vērtē kā zemu attīstītas.
“Lai gan viņi saprot, ka nikotīns ir kaitīgs, parasti iebilst, jo, lūk, e-cigaretes varot uzpildīt arī ar citām vielām, kurās nikotīna nav,” skolēnu argumentus par labu veipošanai atstāsta sociālā pedagoģe.
Pieķerti smēķēšanā šogad esot tikai astoņi līdz deviņi 8. līdz 10. klašu jaunieši, taču lietotāju noteikti ir vairāk. Kaitīgā ieraduma uzplūdi īpaši jūtami šajā mācību gadā.
“Interese pastiprināti veidojas 7. klasē, pieļauju, ka informēti par to ir jau 6. klases skolēni. 8. līdz 9. klašu audzēkņi pamēģinājuši ir ļoti daudzi,” situāciju skolā raksturo D. Lāce.
Tvaikošana parasti notiek klusākās vietās – kāpņu platformā pie bēniņiem, sporta zāles garderobē. Pieķer nejauši vai atrod pie viņiem ierīci.
Skolā noteikta kārtība, kā jārīkojas šādos gadījumos. Vainīgajam e-cigareti atņem, viņam jāuzraksta paskaidrojums un par notikušo pašam jāpastāsta vecākiem, lai viņi ierodas skolā uz sarunām un pēc konfiscētās mantas.
Ierīces skolēni iegādājas lielākoties internetā “pa taisno” no Ķīnas vai no “kreisajiem” piegādātājiem, kas ar auto tās atved, kur nepieciešams. Cena var būt dažāda. Dārgākā skolā atņemtā interneta veikalā maksājusi 90 eiro. Vienam no pēdējiem, kas šķīries no sava veipotāja, tas izmaksājis 60 eiro, pirkts tāpat – internetā no Ķīnas.
Starp piegādātājiem bijis viens pašu skolēns, apgalvojis, ka nesmēķē, tikai palīdz citiem nopirkt ierīci. Līdzīgi kā Preiļos arī šajā gadījumā puiša tēvs dēla darbībā nav saskatījis nekā nelikumīga – jaunietis parādot izdomu un taisa biznesu –, tāpat viņš nav spējis kritiski izvērtēt savu atbildību. Lieta nodota policijai, lai tā veic izskaidrojošo darbu ar bērnu un vecākiem. Parasti skola ar saviem palaidņiem cenšoties tik galā bez citu palīdzības.
Par e-cigarešu smēķēšanas atkarību un kaitīgumu klases audzinātājiem ir pienākums runāt savās stundās, vecāki informācijas devu saņem skolas rīkotajās sapulcēs. Svarīgākais, lai saruna ir atklāta un bērni bez bailēm var uzdot jautājumus vai lūgt palīdzību, uzsver Lāce.
E-cigaretes stājas smēķu vietā
Novērojumi Teikas vidusskolā liecina, ka e-cigaretes pakāpeniski ieņem tabakas smēķu vietu – vēl pirms trim gadiem policists aiz skolas sētas visai bieži pieķēris bērnus kūpinām parastās cigaretes, bet šajā mācību gadā nav neviena tāda gadījuma.
Rīgas pašvaldības policijas pieredze šo tendenci apstiprina. Lai gan kopumā pēc statistikas rādītājiem nepilngadīgo smēķējošo jauniešu skaits valstī samazinās, pēdējo mēnešu laikā Rīgā vairāk nekā pusē smēķēšanas gadījumu jaunieši parasto cigarešu vietā izmantojuši elektroniskās, informē galvenais sabiedrisko attiecību speciālists Toms Sadovskis. Šo apgalvojumu gan nav iespējams precīzi atspoguļot ar cipariem, jo policijas statistikā netiek atsevišķi izcelts, vai bērns veipojis vai smēķējis tabaku.
“Jaunieši bieži vien nemaz nezina, ka e-cigaretes nepilngadīgajiem ir liegtas. Tāpat arī sabiedrībā pašlaik joprojām pastāv uzskats, ka tās ir nekaitīgas, reizēm iemesls meklējams arī ģimenēs, jo vecākiem mēdz būt vienaldzīga attieksme pret e-cigaretēm. Turklāt jāņem vērā, ka daudzi pieaugušie tās lieto un ģimenēs, kurās vecāki no parastajām cigaretēm pārgājuši uz elektroniskajām, smēķētāji nereti bērnos neapzināti iesēj domu, ka tās ir nekaitīgas. Ja, piemēram, tētis, atmetot parasto cigarešu smēķēšanu, ikdienas sarunās ar draugiem slavē elektroniskās bērna klātbūtnē, viņam zemapziņā veidojas priekšstats, ka e-cigarešu lietošana ir pieņemama, nevis nopeļama darbība,” raksturīgākos veipotāju argumentus uzskaita policijas pārstāvis.
Pieķert pie rokas lietotājus kārtības sargiem kļūstot arvien grūtāk. Jaunieši veipo iekštelpās – pēdējo mēnešu laikā vairākos gadījumos nepilngadīgie ar e-cigaretēm sastapti skolu tualetēs. Dūmu detektori uz tvaiku nav reaģējuši, un pēdas noslēpt ir viegli, telpas ātri izvēdinot.