Foto-Shutterstock

Parastais, granulu vai kombinētais katls 0

Sākoties vasaras sezonai, laiks gādāt par apkures sistēmas uzlabošanu vai nomaiņu. Tāpēc jāizvērtē, kāds kurināmā veids un katla tips būs racionālāks.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Esmu mazliet šokā” – Jāņa Timmas draugs publicē saraksti, kas, viņaprāt, apstiprina faktu, ka viņam kāds “palīdzējis” aiziet no dzīves
Kokteilis
Astroloģe nosauc zodiaka zīmi, kurai februārī gaidāmi žilbinoši panākumi. Citai zodiaka zīmei īpaši neveiksies
Kokteilis
“Viņa lūdza izgriezt tās ainas…” Meliem īsas kājas! Klajā nācis vēl viens Annas Sedokovas rūpīgi glabātais noslēpums
Lasīt citas ziņas

Speciālisti izrēķinājuši, ka drošākais un lētākais ir vietējais kurināmais, jo jebkura ievestā kurināmā sistemātisku piegādi var apdraudēt politiskā situācija un neregulējams cenu kāpums. Latvija ir bagāta ar mežiem, un tā ir pietiekami liela garantija, ka, lai kāds tracis valdītu pasaulē, ziemā vismaz nenosalsim. Apkurei noder arī kārkli, salmi un citi lauksaimniecības produkti, kurus ērtākai izmantošanai pārstrādā granulās vai briketēs. Cits stabils kurināmā avots ir kūdra, kuras krājumu ziņā esam vieni no bagātākajiem pasaulē. Tiek pat apsvērta iespēja no šiem abiem izejmateriāliem iegūt biodīzeli, kas pavērtu ceļu arī šķidrā kurināmā izmantošanai mājsaimniecībās.

Malkas katlus dēvē par cietā kurināmā katliem, jo tie paredzēti kurināšanai ar malku, oglēm vai briketēm. Tie var būt ražoti no tērauda vai čuguna. Tērauda apkures katlam ir garš dūmgāzu ceļš, kur siltums no sadegšanas procesa tiek atdots apkures sistēmai, līdz ar to nodrošinot augstu lietderības koeficientu un taupot kurināmo. Lai arī čuguna apkures katla mūžs būs daudzkārt lielāks, tērauda katlos kurināmais sadegs ar augstāku efektivitāti. Turklāt gludās katla sieniņas atvieglos tīrīšanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Svarīgs faktors malkas katla izvēlē ir tā uzbūve, cik liela ir katla ietilpība, kāds ir pieļaujamais malkas pagales garums, kāds ir siltummaiņu izkārtojums utt. No šiem parametriem būs atkarīga apkures katla efektivitāte. Daudziem turklāt ir iespējams uzstādīt granulu degli, iegūstot kombinēto apkures katlu. Liela daļa malkas apkures katlu var darboties tikai ar pašteci – bez elektrosūkņa izmantošanas. Tā ir liela priekšrocība lauku rajonos, kur elektrības padevē reizēm var būt pārtraukumi. Jaunās paaudzes malkas krāsnīm ir dažādi papildinājumi. Piemēram, virs konvekcijas gaisa lūkām tiek uzstādīta karstā gaisa pāreja, kas ar dūmvada cauruli novada siltumu uz blakus telpu vai sildmūrīti. Tāpat uz dūmvada montējas siltā ūdens tvertne. Pāreja no ogļu uz malkas apkuri dažos katlos tiek risināta, ievietojot papildu aizsargrežģi, kas saudzē katla sieniņas.

Granulu apkures lielākā priekšrocība ir automatizēts degšanas process, kas nozīmē, ka vajag tikai regulāri papildināt tvertni. Lielākiem katliem pieņemts uzstādīt lielāka tilpuma tvertnes. Granulu katli paredzēti radiatoru vai grīdu apkures sistēmām. Uzstādot kombinēto boileru, var sildīt silto ūdeni saimniecības vajadzībām. Jo katla tērauda sieniņas biezākas, jo katla kalpošanas laiks būs ilgāks.

Ja ražotājs nodrošinājis, ka komplektā ir vadības pults, ar to regulē katla darbību un to ieprogrammē, tad katls nodrošinās uzstādīto temperatūru, neskatoties uz mainīgo āra temperatūru. Standarta komplektācijā ietilpstošā katla bāzes automātika ar fotorezistora palīdzību kontrolēs degšanu, regulēs granulu padevi un kurtuves ventilāciju, lai nodrošinātu paredzēto temperatūru. Kad ūdens ir uzsildīts līdz augstākajai pieļaujamai temperatūrai, automātika katlu izslēdz. Savukārt ūdens temperatūrai nokrītot līdz zemākam pieļaujamam līmenim, degšana atsākas. Šāda automātika nodrošina katla darbību bez tiešas uzraudzības. Katla lietderības koeficientu iespējams paaugstināt, izmantojot modernos kontrolierus, kas ļauj smalkāk regulēt degšanas procesu un temperatūras regulāciju veikt dažādos režīmos ilgākā laika posmā. Apkures sistēmas automātikas kontrolieris var būt daļa no mūsdienās aktuālās gudrās mājas aprīkojuma un veidot ap 30% lielu apkures izdevumu ietaupījumu.

Ražotāji piedāvā arī kombinētos apkures katlus, kuros var izmantot vairāku veidu kurināmo un dažādus degšanas režīmus. Piemēram, granulas un malku vai pat abus kopā.

Reklāma
Reklāma

“Lai arī kombinētajiem apkures katliem ir savas priekšrocības, tomēr mājas apkurei ieteicams izmantot vienam kurināmā veidam domātos speciālos katlus. Ar tiem var sasniegt krietni lielāku lietderības koeficientu, tātad ekonomēt kurināmo. Arī šo katlu tehniskā apkope būs krietni parocīgāka,” stāsta Sandis Ainārs, SIA “Commodus” instalāciju vadītājs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.