Paraksta aicinājumu par kardiovaskulāro slimību novēršanu Latvijā 3
Eiropas Savienības mājā Rīgā 13.septembrī 30 sabiedriskās organizācijas, mediķi, nozares pārstāvji un politiķi parakstīja aicinājumu rīcībai par sirds un asinsvadu slimību novēršanu, lai veicinātu ilgāku un veselīgāku Latvijas iedzīvotāju mūžu iedzīvotāju un kopējās ekonomiskās situācijas uzlabošanai.
Aicinājums izvirza ambiciozus mērķus kopīgai rīcībai un aicina valdību radīt priekšnoteikumus, lai līdz 2030.gadam kardiovaskulāro slimību diagnožu pacientu grupā samazinātu novēršamo nāvju skaitu par 30%; palielinātu veselīgi nodzīvoto mūža daļu par 20%; par 3 reizēm samazinātu atkārtotas saslimšanas gadījumu skaitu.
Sirds un asinsvadu jeb kardiovaskulārās slimības ir nozīmīgākā sabiedrības veselības problēma kā Latvijā, tā arī citās Eiropas valstīs. Eiropas Komisija ir uzsākusi iniciatīvu neinfekciju slimību, tajā skaitā sirds un asinsvadu slimību, saslimstības un mirstības mazināšanai. Arī Latvijas sabiedrības veselības pamatnostādnēs kardiovaskulāro slimību ārstēšana ir izvirzīta par vienu no prioritātēm. Pasākuma dalībnieki uzklausīja informāciju par EK iniciatīvu, apsprieda priekšlikumus ārstēšanas uzlabošanai Latvijā, kā arī parakstīja kopīgu aicinājumu rīcībai.
Projekta parakstītāji pauduši apņemšanos aizstāvēt finansējuma palielinājumu neatliekamiem sirds un asinsvadu slimību ārstēšanas pasākumiem 2023. un turpmākajos gados, t.sk. pacientu līdzmaksājumu par kompensējamiem medikamentiem samazināšanai senioriem.
Viņu mērķis ir arī nodrošināt aktīvu iesaisti dažādās jaunās ES līmeņa iniciatīvās, kas vērstas uz kardiovaskulāro slimību novēršanu, lai noteiktu visefektīvākās politikas un pasākumus, kas ļauj sasniegt kardiovaskulāro slimību pacientus.
Tāpat plānots, iesaistot medicīnas speciālistus, ģimenes ārstus un pacientu biedrības, Veselības ministrijas vadībā, pārņemot labo praksi no citām ES dalībvalstīm, sagatavot priekšlikumus un aktīvi iesaistīties rīcības plāna “Par veselu sirdi” izstrādē, kas paredz mērķtiecīgus pasākumus un inovatīvas pieejas kardioloģijas terapijas jomā, tajā skaitā holesterīna kontroles jomā.
Galu galā ir vienošanās aicināt izstrādāto rīcības plānu, ne vēlāk kā 18 mēnešu laikā pēc šī aicinājuma parakstīšanas, iesniegt izskatīšanai Ministru kabinetā.