Parādu dēļ izliek no dzīvokļa. Vai iespējams bez parādnieka klātbūtnes? 3
Mani par parādiem izliek no dzīvokļa. Kā tas notiek? Vai to var izdarīt bez manas klātbūtnes, un kas tādā gadījumā notiek ar šajā dzīvoklī esošajām mantām? KASPARS
Ko paredz likums
Personu un mantas izlikšanu no telpām reglamentē Civilprocesa likuma 74.1 nodaļa. Tiesu izpildītājs informē parādnieku par pienākumu izpildīt tiesas nolēmumu 10 dienu laikā – nosūta paziņojumu ierakstītā pasta sūtījumā uz parādnieka pēdējo zināmo dzīvesvietu vai izsniedz personiski pret parakstu. Ja parādnieku dzīvesvietā nesastop, paziņojumu izsniedz kādam no pieaugušajiem viņa ģimenes locekļiem.
Ja parādnieka dzīvesvieta nav zināma, paziņojums par pienākumu izpildīt nolēmumu tiek publicēts oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis” (internetā vietnē www.vestnesis.lv). Ja parādnieks atsakās paziņojumu pieņemt vai parakstīt, tiesu izpildītājs vai sūtījuma piegādātājs divu pieaicinātu personu klātbūtnē par to raksta aktu.
Paziņojumu par pienākumu izpildīt tiesas spriedumu un atbrīvot telpas tiesu izpildītājs izsniedz katrai pilngadīgai personai, kura saskaņā ar tiesas spriedumu ir izliekama. Paziņojumā norāda arī datumu, kurā notiks sprieduma piespiedu izpilde, ja parādnieks labprātīgi neatstās dzīvokli.
Izlikšana parādnieka klātbūtnē un klātneesot
Piespiedu izlikšanā piedzinējam un parādniekam ir tiesības pieaicināt katram ne vairāk kā divus lieciniekus. Tiesu izpildītājs pārbauda liecinieku identitāti un norāda šīs personas aktā. Liecinieku neierašanās neaptur piespiedu izpildi. Tiesu izpildītājs uzaicina parādnieku atbrīvot tiesas spriedumā norādītās telpas no mantas un kopā ar nepilngadīgajiem ģimenes locekļiem telpas atbrīvot.
Ja parādnieks to neizpilda, tiesu izpildītājs apraksta un novērtē mantu, kā arī ieceļ mantas glabātāju, mantu izved un nodod glabāšanā, par ko sastāda aktu. Dokumenta vienu eksemplāru izsniedz parādniekam. Pēc sprieduma izpildes telpas nodod piedzinējam. Ja aprakstītās lietas ātri bojājas, tiesu izpildītājs tās pārdod. Saņemtā nauda tiek ieskaitīta sprieduma izpildes izdevumu segšanai, bet varbūtējo naudas pārpalikumu izmaksā parādniekam.
Ja izlikšanai noteiktajā laikā parādnieks neierodas un nav ziņu par neierašanās iemeslu vai arī neierodas attaisnojoša iemesla dēļ, tiesu izpildītājs izlikšanu atliek. Ja parādnieks neierodas atkārtoti noteiktajā laikā un nepaziņo neierašanās iemeslu vai arī neierodas neattaisnojošu iemeslu dēļ, telpa tiek atvērta piespiedu kārtā, klātesot policijas pārstāvim. Tiesu izpildītājs par to izdara atzīmi aktā. Viņš apraksta un novērtē mantu, kā arī ieceļ mantas glabātāju, mantu izved un nodod glabāšanā. Parādnieks ir tiesīgs saņemt vienu mantas aprakstes akta eksemplāru.
Rīcība ar mantu
Parādniekam ir tiesības mēneša laikā saņemt glabāšanā nodoto mantu, samaksājot sprieduma izpildes izdevumus. Ja parādnieks atsakās tos maksāt, tiesu izpildītājs aiztur parādnieka mantu tādā vērtībā, kāda nepieciešama sprieduma izpildes izdevumu segšanai, bet pārējo mantu nodod parādniekam. Aizturēto mantu tiesu izpildītājs pārdod vai, ja parādnieks mēneša laikā neierodas saņemt glabāšanā nodoto mantu, to pārdod. Saņemtā nauda tiek ieskaitīta sprieduma izpildes izdevumu segšanai, bet varbūtējo naudas pārpalikumu izmaksā parādniekam. Par mantas pārdošanu tiesu izpildītājs paziņo parādniekam, ja viņam ir zināma šā cilvēka dzīvesvieta.
Mantu, kurai nav tirgus vērtības vai kuru nevar pārdot un kuru parādnieks mēneša laikā nav ieradies saņemt, tiesu izpildītājs iznīcina liecinieku klātbūtnē, sastādot par to aktu.
KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA