Foto: Shutterstock

Parādsaistību noilgums: kādos gadījumos parāds vairs nav parāds? 21

Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

“Kādos gadījumos iestājas parādsaistību noilgums? Vai tas notiek arī tad, ja cilvēks kādu iemeslu dēļ nav ilgstoši saņēmis ziņas par parādu?” – jautā Oskars I.

“Noilguma tecējums iesākas no brīža, kad ir pagājis attiecīgās saistības izpildes termiņš. Attiecīgi maksājuma saistībai noilguma tecējums iesākas no brīža, kad beidzies maksājuma veikšanas termiņš,” norāda zvērinātas advokātes Initas Jurkas palīgs Marats Golovkins.

Noilgums var tikt pārtraukts

CITI ŠOBRĪD LASA

Atbilstīgi Civillikuma 1895. pantam vispārīgajā gadījumā saistībām ir piemērojams desmit gadu ilgs noilguma termiņš. Tomēr tam var būt arī izņēmumi. Piemēram, ja privātpersonas saistības izcēlušās no līguma, kuru tā slēgusi ar komersantu, atbilstīgi Komerclikuma 406. pantam pastāv triju gadu noilguma termiņš.

Noteiktos gadījums noilguma tecējums tiek apturēts. Piemēram, noilguma tecējums apstājas aizbildnībā vai aizgādnībā esošu personu prasījumiem, kamēr turpinās aizbildnība vai aizgādnība.

Kamēr noilgums nav iestājies, atsevišķos gadījumos tas var tikt pārtraukts, un tad noilguma tecējumu jāsāk skaitīt no jauna. Par šādiem gadījumiem ir atzīstams atgādinājums parādniekam, prasības celšana tiesā vai šķīrējtiesā vai arī ja pats parādnieks kaut kādā veidā atzīst kreditora prasību.

Būtiski, vai aizdevējs ir atgādinājis

Ziņu nesaņemšana no kreditora ilgākā laika posmā pati par sevi nav pamats, lai uzskatītu, ka iestājies noilgums.

Noilgums var iestāties tikai tad, ja kreditors nav atgādinājis par parādu visu noilguma tecējuma laiku.

Turklāt noteicošais ir nevis ziņu nesaņemšana no kreditora, bet gan tas, vai kreditors ir izpildījis nepieciešamos priekšnoteikumus, lai parādnieks varētu saņemt kreditora atgādinājumus. Piemēram, ja kreditors ir sūtījis ierakstītas vēstules uz līgumā norādīto parādnieka adresi, noilgums atzīstams par pārtrauktu arī tad, ja parādnieks minēto korespondenci atteicies saņemt.

Tomēr kreditoram jābūt gatavam pierādīt, ka šādi atgādinājumi ir bijuši un ka tie tikuši nosūtīti tā, lai parādnieks tos varētu saņemt līdz noilguma tecējuma beigām.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.