Kredītu atdošana kavējas 2
Latvijas Komercbanku asociācijas statistika liecina, ka Latvijā ir augstākais kavēto kredītu apjoms Baltijā. Lai gan pēdējos gados neapmaksāto kredītu apjoms mazinās, šogad ilgāk par 90 dienām kavēto kredītu īpatsvars ir 4,85%, bet līdz 90 dienām kavēto kredītu īpatsvars ir 3,76%. Latvijā uzkrājumi nedrošiem kredītiem salīdzinājumā ar izsniegtajiem kredītiem veido 5,19%, savukārt Lietuvā – 3%, Igaunijā – 1,05%.
M. Larionovs skaidro, ka problemātiskais kredītportfelis lielākoties sastāv no projektiem, kas krīzes laikā kļuva maksātnespējīgi. Lielāko apjomu tajā veido nekustamo īpašumu projekti, un vairākumā gadījumu tie ir komercprojekti. Bet pie pozitīvajiem piemēriem var minēt lauksaimniecības un mežizstrādes nozares – tajās kavēto kredītlietu īpatsvars ir vismazākais. “Fakts, ka Latvijas finanšu sektorā problemātiskā kredītportfeļa apjoms pārsniedz kaimiņvalstu rādītājus, skaidrojams galvenokārt ar diviem apstākļiem: pirmkārt, krīzes laikā recesija Latvijā bija dziļāka nekā Lietuvā un Igaunijā. Otrkārt, Latvijas tiesiskās vides faktors – ilgais un brīžiem neprognozējamais tiesas process, kas daudzos gadījumos kavē gala risinājuma panākšanu,” skaidro M. Larionovs. Turklāt “Swedbank” un SEB bankas pārstāvji teic, ka pēc ekonomiskās krīzes izsniegtajiem kredītiem problēmas ar kavējumiem kopumā nepastāv un kavējumu skaits ir nebūtisks. Tas ir faktiski tādā pašā līmenī kā Lietuvā un Igaunijā.
Runājot par ekonomikas un valsts attīstību, Latvijas Komercbanku asociācijas prezidents Mārtiņš Bičevskis norāda, ka uzņēmumu spēja aizņemties ir zemāka, nekā būtu nepieciešams straujai tautsaimniecības attīstībai. Ja nākamajā gadā valsts efektīvi apgūs Eiropas struktūrfondus, kreditēšanas apjomi varētu turpināt pieaugt. M. Larionovs papildina: “Jauno projektu skaitu krietni ierobežo pieejas trūkums ES fondiem. ES fondu pieejamība ļoti tieši ietekmē biznesa gatavību investēt, taču atbildīgās iestādes vēl joprojām kavējas ar ES fondu programmu atvēršanu. Tādēļ nākamgad sagaidām, ka pieprasījums pēc kreditēšanas uzņēmumu sektorā pieaugs ar nosacījumu, ja uzlabosies pieeja ES fondiem.”