Latvijas turīgākie basketbola klubi “VEF Rīga” un “Ventspils” laikus nevar norēķināties ar LBL.
Latvijas turīgākie basketbola klubi “VEF Rīga” un “Ventspils” laikus nevar norēķināties ar LBL.
Foto: BK “VENTSPILS”

Latvijas Basketbola līgai finanšu ķibeles, bet ir džentlmeņu vienošanās par parādu atmaksu 0

Ilmārs Stūriška, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Latvijas basketbola līgas (LBL) klubi grēko ar dalības maksām – vēl jūlija vidū par aizvadīto sezonu pilnībā bija norēķinājusies tikai viena, turklāt finansiāli pieticīgākā komanda “Latvijas Universitāte”. Trim bija atlikušas astes, bet “Ventspils” un “Valmiera Glass VIA” gaidīja labākus laikus.

Mazs procents no budžeta

“Ir bijuši gadi, kad “Ventspils” vienīgā samaksājusi, tagad otrādi,” “Latvijas Avīzei” saka “Ventspils” ģenerālmenedžeris Ralfs Pleinics, piebilstot, ka pirms diviem gadiem klubs bija uz bankrota sliekšņa un palikušas parādsaistības, kuras lēnām tiek kārtotas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijas Basketbola savienība (LBS) pret kluba situāciju attiecoties ar izpratni, jo primārās ir basketbola kopējās intereses. “Viņi zina, ka “Ventspils” parādā nepaliek, tikai jautājums, kad norēķināsimies. Nav noteikts konkrēts datums, bet ir džentlmeņu vienošanās, ka tiks izdarīts pie pirmās iespējas,” norāda Pleinics.

Dalības maksa ir 7200 eiro, kas uz kluba kopējā aptuveni pusmiljonu lielā budžeta fona ir maz. Pleinics saka, ka seši LBL klubi kopsummā ieplūdina basketbola sistēmā ap trim miljoniem eiro.

“Un tagad līgai vajag 42 tūkstošus, lai noorganizētu sacensības, to nevar no sponsoriem nodrošināt? Saprotu, ka visiem ir izmaksas, bet vismaz laikā, kad es biju LBL direktors, tā bija pelnoša struktūra un naudu LBS ieguldīja nevis klubos, bet paņēma citām, nerentablām struktūrām. Tāpēc jārunā par principu, nevis summām,” akcentē “Ventspils” ģenerālmenedžeris.

“Vēl jo vairāk – mēs ar līgu, LBS darbojamies vienā reklāmas tirgū, esam konkurenti. Es sponsoru varu izvietot vienā zālē, savienība – jebkurā zālē, kur notiek sacensības. Vienīgā klubiem ekskluzīvā pozīcija ir formas. Es nesaku, ka (LBS) slikti strādā, bet pat ja viņi to nevar izdarīt…”

Latvijas basketbola izlase ir uz viļņa, bet klubi tikmēr mirst – skaudrs ir Ralfs Pleinics. “Domāju, ka Latvijas sportā vienīgie, kam nav problēmu, ir četri pieci futbola klubi – jo tajos tiek ieguldīta ārzemju nauda,” spriež “Ventspils” ģenerālmenedžeris.

“Valmieras” ģenerālmenedžeris Roberts Zeile teic, ka klubs allaž visu samaksājis laikus, bet, ņemot vērā pēdējo gadu globālās dižķibeles, iepriekšējā sezonā to nav spējis. Nupat gan parādiem jābūt nomaksātiem un par nākamo sezonu tādu nebūšot.

Reklāma
Reklāma

“Cerams, ka “Valmierā” lietas ies uz labo pusi, lai gan skaidrs, ka viegli nebūs. Nokārtosim visas astes, būsim nulles punktā, nākamais gads ir, lai nostabilizētos, bet neviens neko nevar paredzēt. Plāns ir turēties pie finanšu disciplīnas,” teic Zeile, piekrītot Pleinicam, ka dalības maksas būtu jāsedz LBS.

“Profesionālā līgā klubiem pašiem nav jāmaksā, šis nav amatieru čempionāts. LBL jāveido marketings tā, lai klubiem, jaunajiem klubiem būtu interesanti pievienoties. Redzam, ka Igaunijai jau ir deviņi klubi, mums ir gājis tikai mazumā,” viņš norāda uz kaimiņu progresu.

Cieņas jautājums

“Valmiera Glass VIA” un “Liepāja” startēja latviešu organizētajā pirmajā Eiropas Ziemeļu basketbola līgā (ENBL), kur dalības maksa ir 1000 eiro un par katru spēli jāmaksā vēl divi tūkstoši.

“Ja klubs rīko mājas posmus, tad šo naudu dabū atpakaļ. Jo vairāk mājas spēļu, jo mazāk jāmaksā. Valmiera praktiski visas spēles aizvadīja savā laukumā un mums praktiski nemaksāja, bet uzņēma viesu komandas.

Abi Latvijas klubi dalības maksas samaksājuši,” norādīja līgas ģenerālsekretārs Edgars Zanders. “Liepājas” menedžeris Normunds Atvars iepriekš pauda, ka starts ENBL izmaksā ap 20–25 tūkstošiem eiro sezonā. No tā izsecināms, ka nenorēķināšanās ar LBL ir attieksmes jautājums.

“Latvijas Universitātes” ģenerāldirektors Uģis Bisenieks: “Pandēmija un ģeopolitiskā situācija skar visus, tomēr dalības maksas jautājums ir elementāra finanšu disciplīna un cieņa pret līgu un tās dalībniekiem, diemžēl šis nav pirmais gads.

Mēs arī varam uz izslēgšanas spēlēm par septiņiem tūkstošiem paņemt spēlētāju un domāt, ka kaut kad jau samaksāsim par dalību. Piemēram, futbolā reglaments ir ļoti stingrs un federācija strikti reaģē, ja kaut kas nav izdarīts.

Basketbolā reglaments ir draudzīgs, tomēr pretimnākšanu nevajadzētu izmantot šādiem soļiem. Manuprāt, līgas iekšienē jāizrunā “sarkanās līnijas” un to neievērošanu saistīt ar spēlētāju reģistrāciju dažādos periodos.”

Viedoklis

Atlaides nesola

LBS ģenerālsekretārs Kaspars Cipruss: “Noteikti nebūs tā, ka atnāk klubi un – galdiņ klājies. Tā būtu nepareiza pieeja. Dalības maksa neietver administratīvos izdevumus, vienīgi tiesnešu un sekretariāta apmaksu, ar šādām degvielas cenām tam nemaz nepietiek. Klubi maksā tikai par regulāro sezonu, izslēgšanas turnīrā izdevumus nosedz LBS. Domāju, ka šādu latiņu klubiem vajadzētu pacelt, dažiem 7200 eiro nav pat procents no sezonas budžeta. Ja tādas summas kavējam, tad ir mazliet sāpīgi.”

Uzziņa

Kā ir citos sporta veidos?

Futbola virslīgā klubiem dalības maksas nav.
Hokeja čempionātā dalības maksa ir 700 eiro.
Florbolā – 2900 eiro.
Volejbolā jāmaksā 1000 eiro, plus par katru mājas spēli jānosedz tiesnešu darbs ap 300 eiro.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.