Vladimirs Putins.
Vladimirs Putins.
Foto: AP/SCANPIX/LETA

Parādījusies iespēja, kuru nedrīkst palaist garām: Putins ir vājāks, nekā šķiet. Ko Kremlis slēpj? 0

Krievijas diktators Vladimirs Putins cenšas uzturēt ilūziju par spēcīgu un stabilu valsti, tomēr reālā situācija atklāj pavisam citu ainu. Krievijas ekonomika saskaras ar nopietniem izaicinājumiem, kurus izraisījuši karš Ukrainā, Rietumu sankcijas un iekšējās strukturālās problēmas, raksta “Bloomberg”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
10 lietas, ko darīja 80. gadu bērni un kas šokētu mūsdienu bērnus 55
Var izraisīt miega traucējumus: 5 produkti, ko nevajadzētu ēst vakariņās, ja gribat labi izgulēties
Kokteilis
Bijušais militārists Dāvids Krūmiņš dalās ar skumju ziņu – viņš šķīries no savas draudzenes, ar ko gaida kopīgu mazuli
Lasīt citas ziņas

Rūpīga Krievijas ekonomikas statistikas analīze liecina, ka reālas ekonomiskās izaugsmes nav bijis. Putins gadiem centies radīt “fiskālo cietoksni”, lai pasargātu savu režīmu no ārējā spiediena. Krievija uzturēja sabalansētu budžetu, līdz minimumam samazināja ārējo parādu, un Centrālās bankas rezerves sasniedza simtiem miljardu dolāru.

Tomēr, kā norāda analītiķi, šī drošības rezerve izrādījās nepietiekama ilgtermiņa konfrontācijai ar Rietumiem.
CITI ŠOBRĪD LASA

Kā norāda “Bloomberg”, aptuveni 300 miljardu dolāru vērtās Krievijas rezerves, kas iesaldētas Rietumos, valstij faktiski ir zudušas. Savukārt Nacionālās labklājības fonda  likvīdie aktīvi sarukuši līdz 31 miljardam dolāru. Fiskālie stimuli, kas uz laiku atbalstīja patēriņa izdevumus un būvniecības bumu, ir izsmēluši savus resursus, bet  inflācija samazina Krievijas iedzīvotāju pirktspēju.

Ne velti amerikāņu politiķi Krieviju dēvē par “degvielas uzpildes staciju, kas izliekas par valsti”. Valsts ekonomika joprojām ir atkarīga no energoresursu eksporta.

Jebkāds naftas cenu kritums vai turpmāki ierobežojumi Krievijas degvielas pārdošanai var izraisīt katastrofālas sekas.

Strauji augošā inflācija, kas, pēc neatkarīgiem avotiem, kopš kara sākuma sasniegusi 80%, piespiež Centrālo banku paaugstināt procentu likmes, kas jau sasniegusi rekordlielu 21 % līmeni.  Tas praktiski iznīcina privātās investīcijas un padara ekonomiku vēl vājāku.

ASV un Eiropas kopējā ekonomika vairāk nekā 20 reizes pārsniedz Krievijas ekonomiku. Eksperti norāda, ka Krievija arvien vairāk izskatās pēc reģionālas valsts ar vāju ekonomiku, nevis globāla spēlētāja.

Rakstā norādīts, ka Rietumiem būtu  jāizmanto šī iespēja, kamēr tā vēl pastāv,  un jāpalielina  spiediens uz Maskavu: “Demonstrējot apņēmību pārspēt Putinu izdevumos, Rietumi iegūtu spēcīgu sviru, lai piespiestu viņu miera sarunām .”

Lai gan rietumvalstis ir nogurušas no ilgstošā kara, analītiķi uzsver, ka ir būtiski turpināt Ukrainas apgādi ar ieročiem un pastiprināt sankcijas. Tas paātrinātu Krievijas resursu izsīkšanu un mazinātu tās spēju uzturēt militāro agresiju.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.