Foto – Shutterstock

Paracetamols gaidībās – risks bērna auglībai? Alternatīvas, kā tik galā ar galvassāpēm grūtniecībā 0

Autore: Valda Madalāne, speciāli Veselam.lv

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Paracetamola lietošana grūtniecības laikā, iespējams, izraisa auglības problēmas pēcnācējiem. Pie šāda secinājuma nonākuši Kopenhāgenas Universitātes pētnieki.

Zinātnieku veiktā eksperimentā atklājies, ka divreiz mazāk olšūnu ir tām peļu mātītēm, kuru to māte grūtniecības laikā ir saņēmusi pretsāpju līdzekļus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šis secinājums attiecas galvenokārt uz paracetamolu. Tāpēc pētnieki brīdina, ka grūtniecēm ir nopietni jāapsver nepamatota pretsāpju līdzekļu lietošana, vēl jo vairāk – pārsniedzot ieteicamo devu.

Jau agrākie pētījumi liecināja, ka paracetamols zēniem palielina dzimumorgānu attīstības traucējumu iedzimtības risku. Jaunie secinājumi brīdina, ka ir apdraudēta arī meiteņu fertilitāte nākotnē.

“Ja tas ir atklājies pelēm, ir ļoti liela varbūtība, ka tas attiecas arī uz cilvēkiem. Īpaši, ņemot vērā to, ko mēs zinām par paracetamola ietekmi uz zēniem,” stāsta Kopenhāgenas Universitātes Bioloģijas fakultātes vadošais pētnieks docents Deivids Mobjergs Kristensens.

Zinātnieki izdarīja secinājumus, salīdzinot datus par pelēm, kurām deva paracetamolu, un kontroles grupu, kas medikamentu nesaņēma. Kad izauga un nobrieda peles, kuru māte grūtniecības laikā bija pakļauta zāļu iedarbībai, tām bija uz pusi mazāk olšūnu, salīdzinot ar kontroles grupas peļu pēcnācējām.

Pētījuma rezultāti izskaidro, kādēļ šīm sievietēm var rasties grūtības ar grūtniecības iestāšanos. Tādējādi paracetamola ietekmei uz meitenēm ir smagākas sekas nekā uz zēniem.

Atšķirībā no vīriešiem, kuru organisms ražo spermas šūnas visā dzīves laikā, sievietes olšūnas veidojas embrija stadijā. Zēniem paracetamols samazina testosterona līmeni, bet meitenēm ietekmē gan hormonu daudzumu, gan olšūnu veidošanos. “Gan pelei, gan sievietei piedzimstot, jau ir attīstījies noteikts olšūnu skaits. Mūsu iegūtie dati liecina, ka paracetamols to veidošanos nomāc, tādēļ peļu mātītes drīz vien kļūst neauglīgas,” skaidro Kristensens.

Reklāma
Reklāma

Orhūsas Universitātes Sabiedrības veselības institūta vadošais pētnieks Jorns Olsens uzskata, ka rezultātiem jāpievērš liela uzmanība, ja tādas pašas sekas var būt cilvēku organismu.

“Tas ir salīdzinoši neliels pētījums, bet labi paveikts un ar nozīmīgu ietekmi,” secina Olsens, kurš nebija iesaistīts šajā pētījumā, bet līdzautors citos pētījumos, kas saistīti ar paracetamola patēriņu un sēklinieku komplikācijām jauniem zēniem.

Olsenu īpaši pārsteidza fakts, ka peles nesaņēma pārmērīgas paracetamola devas. Gluži otrādi – tās bija samazinātas līdz pieauguša cilvēka parastajai, ieteicamajai dienas devai.

Ginekoloģe Ieva Daize uzskata, ka grūtniecēm paracetamols nav vēlams ne tikai šā pētījuma kontekstā, bet agresīvās iedarbības dēļ šo medikamentu bez ārsta ziņas neiesaka lietot arī pārējiem cilvēkiem. “Grūtniecēm pretsāpju zāles nevajadzētu lietot vairāk kā trīs reizes visas grūtniecības laikā, strikti ievērojot noteiktās devas. Hronisku slimību gadījumā medikamentu un devas ārsts nosaka atkarībā no indikācijām un grūtniecības trimestra. Iespējams, dažkārt sieviete tikai iedomājas, ka viņai vajadzīgas zāles,” saka ginekoloģe. Viņa uzsver, ka grūtniecības laikā sievietēm ir jākonsultējas pat par zāļu tēju lietošanu, jo līdz ar ārstniecisko efektu var būt nevēlamas blaknes – asiņošana, dzemdes spazmas un pat spontānā aborta draudi.

Vecmāte Aviva Dziļa Romma (Aviva Jill Romm) savā grāmatā par dabisku grūtniecību “The Natural Pregnancy Book: Herbs, Nutrition, and Other Holistic Choices” skaidro, ka galvassāpēm var būt daudzi iemesli – visbiežāk tas ir stress, zems cukura līmenis, aizcietējumi, dehidrācija, neadekvāta proteīnu uzņemšana vai nepietiekama minerālvielu, parasti kalcija vai dzelzs, uzņemšana ar uzturu. Sievietēm, kurām nosliece uz galvassāpēm bijusi jau pirms grūtniecības, šī tendence var turpināties grūtniecības laikā, un sievietēm, kuras nevar lietot adekvātu uzturu, arī var ciest no galvassāpēm. Lūk, ko viņa rekomendē galvassāpju gadījumā.

Kopējās rekomendācijas
• Stress spazmē muskuļus, pasliktina asinsriti un ķermenis mazāk efektīvi darbojas. Dažkārt pie galvassāpēm noved nogurums, tāpēc seko, lai esi izgulējusies, pietiekami bijusi svaigā gaisā.
• Var noderēt radošās vizualizācijas.
• Biežs galvassāpju iemesls ir aizcietējumi. Zarnu iztukšošana vismaz reizi dienā var mazināt galvassāpes un novērst citas veselības problēmas.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.