Foto-Flick/Andy Hay

Par zobu ārstēšanu grūtniecei un bērniem. ATBILDES uz LA.LV lasītāju jautājumiem 0

Atbildes uz lasītāju jautājumiem sniedz bērnu un pieaugušo zobārste Līva Mežinska.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Gaidu bērniņu, ik pa laikam, ēdot vai dzerot ko aukstu vai siltu, sāp zobs, tādēļ būs vien jādodas pie zobārsta. Sakiet, vai grūtniecības laikā, labojot zobus, drīkst izmantot anastēziju? Dzirdēts uzskats, ka jālabo bez tās, jo anastēzija var kaitēt mazulim. Piemēram, ja jāpilda kanāli, diez vai spēšu tādas sāpes izturēt, jo man ir zems sāpju slieksnis. Un vai topošai māmiņai drīkst taisīt zobu rentgenu?

Par rentgenu. Jebkurai endodontijai, t.i., zobu kanālu ārstēšanai, ir nepieciešams diagnostiskais rentgens, lai noteiktu zobu sakņu nerva kanāla garumu, ja notiek sakņu kanālu ārstēšana un pildīšana. Jūsu gadījumā to vajadzētu atlikt līdz bērna piedzimšanai, jo rentgena starojums var nelabvēlīgi atstāt ietekmi un bērniņa, viņa orgānu sistēmu attīstību. Ko lai iesāk? Iesaku rentgenu netaisīt. Ja vēlaties, lai ārsts veic labu un kvalitatīvu sakņu kanālu ārstēšanu ar rentgenu, atlieciet to uz laiku, kad mazulis būs piedzimis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Iesaku rentgenu netaisīt. Ja vēlaties, lai ārsts veic labu un kvalitatīvu sakņu kanālu ārstēšanu ar rentgenu, atlieciet to uz laiku, kad mazulis būs piedzimis.

Par anestētiķu izvēli grūtniecības laikā. Lokālie anestētiķi iziet cauri placentai pasīvās difūzijas ietekmē, un ieiet augļa asinsrites sitēmā. Tāpēc ārstam ir jāizvēlas pareizais anestētiķis, tieši ievērojot Jūsu stāvokli. Zobārsts izvēlēsies anestētiķi, kura aktīvā viela jeb anestētiķis būs mepivakaīns vai lidokaīns. Jo to augļa – plazmas olbatumvielu piesaiste ir par 50% mazāka nekā mātes asinīs. Un to placentārā transmisija jeb cauriešana ir ļoti neliela, pat minimāla. Protams, ir iespējams labot zobus, sākot no otrā trimestra, ja ir nepieciešamība un diskomforts, bet, ja var pagaidīt līdz bērniņa piedzimšanai, tā pat būtu labāk. Bet Jūsu gadījumā zobārstam jums jāsniedz palīdzība, jānovērš sāpes. Tātad jauztaisa anestēzija ar pareizi izvēlēto anestētiķi, un jāuzliek uz pulpas kameras ragiem jeb pulpas atverei nerva devitalizācijas (nerva nomērdējoša) pasta, kas noņems sāpes uz kādu laika periodu. Endodontiju varēsiet turpināt, kad mazais būs piedzimis.
Grūtniecēm augsta epinefrīna jeb adrenalīna deva var izsaukt spontāno abortu. Tādēļ labāk izvēlēties anestētiķi, kuram nav epinefrīna jeb adrenalīna, it sevišķi agrīnajā grūtniecības periodā.

Mani ieinteresējuši silanti bērniem. Dzirdētas pretrunīgas lietas, arī jūsu bloga atsauksmēs viens komentārs par situāciju, ka zem silanta atklājas caurumi… Vēl esmu dzirdējusi, ka ne visiem zobiem piemēroti – esot kaut kādi bumbierveida robi, tieši latviešu zobiem raksturīgi (robojums, nevis caurumi!), kuriem silanti nav piemēroti. Kā jūs to komentētu?

Pirmkārt, gribu teikt, ka nepastāv tādu „bumbierveida robu”, kas būtu raksturīgi tieši latviešu zobiem. Pēc to būtības latviešu zobu anatomija neatšķiras no citu tautu zobu anatomijas. Zobu fisūras jeb rieviņas, kas atrodas zobu kožamajā virsmā, pēc to morfoloģiskās struktūras var iedalīties dažādās formās. Viena no visbiežākajām ir tā sauktā „bumbierveida forma”, kur fisūras augšgals ir šaurs, bet pamatne plata. Tādējādi, barībai iesprūstot fisūrā, ja tā netiek pietiekami notīrīta, pa šauro atverīti nokļūst fisūras pamatnē, kas ir platāka un dobjāka, un tas var izraisīt zobu bojāšanos.
Silanti ir profilaktisks zobu kožamo virsmu pārklājums, kuru sastāvā ir fluors. Tos ir ieteicams klāt uz lielajiem un mazajiem pastāvīgajiem dzerokļiem. Zobu kožamajās virsmās, kuru fisūru formas ir bumbierveida, tiek pakļautas lielākam riskam nekā pārējo formu fisūras.

Reklāma
Reklāma

Jāatceras, lai cik labi silants tiktu uzklāts, zobi ir jātīra, gluži tāpat kā plombēto zobu virsmas, jo pretējā gadījumā to virsmās var izveidoties kariess.

Silantus klāj tikai uz intaktu, veselu zobu virsmas, kuros nav kariozu virsmu, kuri iepriekš nav plombēti, kā arī to virmas nepārklāj pigmetozi veidojumi. Jāņem vērā arī sakodiena īpatnības. Tiem pacientiem, kuriem ir dziļš sakodiens vai tendence uz bruksismu – „griezt un noabradēt zobu kožamās virsmas” -, silanti var ātrāk nodilt no zobu kožamajām virsmām. Jāatceras, lai cik labi silants tiktu uzklāts, zobi ir jātīra, gluži tāpat kā plombēto zobu virsmas, jo pretējā gadījumā to virsmās var izveidoties kariess. Silanti tikai atvieglo zobu tīrīšanu, novēršot aplikuma uzkrāšanos grūti tīrāmājās zobu kožamo virsmu fisūrās jeb rieviņās. Kā arī to sastāvā esošais fluors regulāri remineralizē emaljas virsmu esošajās fisūrās.
Katrā gadījumā, ja ir rocība un vēlēšanās, labāk uzklāt silantus nekā maksāt lielu naudu par zobu labošanu. Profilakse un kārtīga tīrīšana vienmēr atmaksājas.
Tas, ka minējāt, ka zem silantiem tika atklāts kariess, nozīmē, ka silants bijis nodilis, tā īpašnieks zobu virsmu nav kārtīgi tīrījis un to virsmā izveidojās kariess. Nedomāju, ka sevi cienošs ārsts, kas ciena savu pacientu, klātu silantu uz kariogēnu zobu virsmu. Par silantiem varat vairāk izlasīt www.zobins.lv

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.