Publicitātes foto

Par zināšanās balstītu drosmi un klientam palīdzīgiem niekiem farmaceita arsenālā 1

Vai esat saskārušies ar situāciju, kad sniedzot informāciju, kas saistīta ar organismam nepieciešamajām minerālvielām, vitamīniem ikdienā vai  zāļu lietošanu, par īstu jūsu sabiedroto kļūst farmaceits.  Farmācijas zinātņu doktore Inga Urtāne un „Mēness aptiekas” farmaceite un aptiekas vadītāja Ieva Virza savas profesijas svētkos ikvienam atgādina –  ja iegriezīsies aptiekā ar savu jautājumu vai problēmu – tu sastapsi profesionāli!

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Visātrāk un vienkāršāk sasniedzamā aprūpes speciālista – farmaceita –zināšanas ir unikālas, jo tieši viņš vislabāk zina par zāļu sastāvu, to lietošanu, blakusparādībām, mijiedarbību ar citiem medikamentiem, vielām, pārtiku un iespējām izvairīties no nevēlamas mijiedarbības.

Farmācijas zinātņu doktore Inga Urtāne, kura savulaik sāka darba gaitas kā farmaceite, saka: “Zinu, ka ir vajadzīga liela drosme, lai strādātu aptiekā. Ārstam ir iespēja izdarīt secinājumu par diagnozi un ārstēšanu, balstoties uz analīžu un izmeklējumu rezultātiem, taču farmaceitam ir tūlīt jāizdomā, kā palīdzēt, uzreiz jāpiedāvā risinājums, kas atvieglo simptomus un nenodara kaitējumu. Tas ir sarežģīti. Ar šā brīža zināšanām varu teikt – ārkārtīgi grūts un atbildīgs darbs. Visu cieņu farmaceitiem!”

CITI ŠOBRĪD LASA

„Mēness aptiekas” farmaceite un aptiekas vadītāja Ieva Virza atgādina, kā ikviens no mums var izmantot farmaceita zināšanu vērtīgo resursu – jautāt var visu, kas saistīts ar zālēm vai veselību, taču der atcerēties arī par šīm trim lietām.

Zāļu lietošana. Ja ir jālieto vienlaikus vairāki medikamenti (dažkārt, pat pieci, seši), ir viegli apjukt, īpaši, cilvēkam gados. Farmaceits norādīs lietošanas devas un biežumu uz konkrētās zāļu kastītes, un, ja nepieciešams, un var sastādīt arī zāļu lietošanas plānu, uzrakstot visu uz papīra lapas vai palīdzot saprast, kā attiecīgos medikamentus pareizās devās un biežumā ievietot speciālā kārbiņā – plānotājā.

Profilakse. Farmaceits būs labs padomdevējs slimību profilaksē. Runa nav tikai par saaukstēšanos, bet arī citām slimībām un kopumā organisma spēju ilgstoši saglabāt labu veselību. Var jautāt, piemēram, par locītavu, osteoporozes, cukura diabēta, sirds un asinsvadu slimību profilaksi, ādas veselības uzturēšanu un cietiem jautājumiem, kas katram individuāli ir svarīgi.

Palīdzīgi “nieki”. Dažkārt, lai uzņemtu ārsta izrakstīto devu, zāļu tablete ir jāsadala. Noteikti konsultējies ar farmaceitu, kā to labāk darīt, un palūdz arī tablešu sadalītāju – aptiekās nopērkamu palīgierīci, kurā ievietojot tableti, ar asmeni to var sadalīt gan divās, gan četrās vienādās daļās. Ja tabletes nākas dalīt, turklāt ir jālieto ilgstoši, tablešu sadalītājs krietni atvieglos ikdienu.

Starptautiskā Farmaceitu diena tiek atzīmēta 25. septembrī.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.