Par vīrieša veselību jārūpējas visos vecumos 0
Vīrieša dzīvē ir vairāki svarīgi periodi, kad nepieciešama vizīte pie ārsta tāpat vien – sirdsmieram. Kad par to padomāt?
Efektīvākais veids, kā samazināt vīriešu ielaisto uroloģisko slimību skaitu un mirstību, ir regulāras veselības pārbaudes. Tie, kuri apzinās savas veselības riskus un cenšas tos laikus novērst, noteiktos dzīves periodos ārstu apmeklē pat tad, ja šķiet, ka nekas nekaiš.
Pat neejot pie ārsta, jaundzimuša puikas vecākiem jāpārliecinās, vai abas oliņas ir noslīdējušas sēklinieku maisiņos.
No tā atkarīgs, vai nākotnē radīsies pilnvērtīgas vīriešu reproduktīvās šūnas (spermatozoīdi) un testosterons – galvenais vīriešu dzimumhormons.
Attīstoties mātes ķermenī, puikas oliņas sākumā ir tur, kur vēlāk ir nieres. Lai nonāktu savā īstajā vietā – sēklinieku maisiņos, tām ir jānoslīd. Dažkārt kaut kas noiet greizi, un viena vai abas oliņas pa ceļam kaut kur iesprūst. Visbiežāk tās paliek cirkšņa kanālā, bet dažos gadījumos – arī vēdera dobumā. Tāpēc nepieciešama jaundzimušā apskate, un aizture ir jānovērš. Dažkārt var būt nepieciešama operācija, lai turpmāk nerodas citi sarežģījumi – vēzis nenoslīdējušā oliņā vai neauglība.
Sēklinieku maisiņš ir ķermeņa ārpusē, jo normālai spermatozoīdu attīstībai nepieciešama temperatūra, kas ir dažus grādus zemāka nekā ķermenim.
Biežākā slimība pusaudžu gados zēniem ir varikocēle – varikozu vēnu paplašinājums ap sēklinieku maisiņiem. Tādēļ tur paaugstinās temperatūra un kavējas spermatozoīdu veidošanās. Vēnas var paplašināties ap vienu vai abām oliņām. To pusaudzis var pārbaudīt kaut vai dušā, aplūkojot, vai oliņu novietojums ir simetrisks un vai tās izskatās veselas. Varikocēle var būt pirmā nieru vēža pazīme vīriešiem, tāpēc vēlama vēdera dobuma ultrasonogrāfiskā izmeklēšana.
Jauniem vīriešiem pēc 20 gadu vecuma palielinās ļaundabīgu sēklinieku audzēju risks.
Tāpēc pašiem palaikam ir jāpārbauda oliņu blīvums. Tām jābūt tikpat blīvām kā, piemēram, rokas īkšķa spilventiņš. Ja oliņa šķiet cietāka vai nelīdzena, ir iemesls apmeklēt ārstu.
Vīriešiem, kuri ir sasnieguši 40 gadu vecumu, arvien biežāk rodas potences problēmas. Viens no izplatītākajiem iemesliem – sašaurinājušies asinsvadi, kas apgādā dzimumlocekli. Ja ateroskleroze ir pieteikusies, pēc 2 – 4 gadiem tā var jau bojāt arī sirds asinsvadus, radot miokarda infarkta risku. Tāpēc ir nepieciešama kardiologa konsultācija un vismaz minimums izmeklējumu. Joki mazi, jo pēc 40 gadu vecuma impotence mēdz būt sirdslēkmes priekšvēstnesis.
Kad jau 60 gadu, biežākā slimība ir prostatas adenoma. Priekšdziedzeris atrodas tieši zem urīnpūšļa un ir urīnizvadkanāla ieskauts. Prostatas palielināšanās ir labdabīga, taču saspiež urīnvadu, un rodas problēmas – bieža urinācija, diskomforts tās laikā. Prostatas adenoma mēdz izraisīt prostatas vēzi. Ļaundabīgo audzēju jau agrīnā attīstības stadijā var atklāt, asins analīzē nosakot prostatas specifisko antigēnu jeb PSA. Šāds izmeklējums reizi gadā ieteicams katram vīrietim, kurš sasniedzis 40 gadu vecumu. Prostatas vēža profilaksei uzturā ieteicami tomāti un arbūzi. Turklāt pēdējos milzīgā daudzumā ir ūdens, kas izskalo urīnizvades sistēmu, kavējot arī urīnpūšļa vēža rašanos.
Jaunākais vīrietis, kas līdz šim miris no prostatas vēža, vēl nebija nosvinējis 40. dzimšanas dienu. Speciālisti ir vienisprātis, ka novēlota palīdzības meklēšana ir viens no iemesliem šai biedējošajai statistikai.