“Par vienu vizīti, lai atrādītos ārstam, maksāju 60 eiro – tas nav solīdi!” atklāj onkoloģijas pacients 77
Onkoloģijas pacients stāsta: “Man bija staru terapija. Pēc tam bija jāatrādās savam ārstam, bet bija pieejamas tikai maksas vietas. Uz uzņemšanu zvanīju, tur stāstīja, ka citi zvana trīs reizes dienā, lai pārbaudītu, vai nav kāda vieta atbrīvojusies, bet nav jau iesnas – ir jāiet atrādīties, bet vizītēm maksāju 60 eiro – tas nav solīdi!”
Onkoloģija ir prioritāte, arī šogad 10 miljoni papildus piešķirti onkoloģijas izmeklējumiem, konsultācijai, tas joprojām ir nepietiekami, bet, ja mēs skatāmies, uz terapiju, tad šī staru terapija tika apmaksāta un nodrošināta un tās nav mazas izmaksas,” TV24 raidījumā “Uz līnijas” atbild Āris Kasparāns, Nacionālā veselības dienesta (NVD) direktors.
Jau ziņots, ka veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV) piedāvā palielināt individuālās kompensācijas onkoloģijas medikamentiem līdz 30 000 eiro gadā līdzšinējo 14 228 eiro vietā, aģentūru LETA informēja ministra padomniece Ilona Oša.
Tiek prognozēts, ka izmaiņas normatīvajā regulējumā stātos spēkā ar 1.oktobri.
Ministrs arī piedāvā izveidot speciālu fondu onkoloģijā, līdzīgi kā “Cancer Fund” Igaunijā. Priekšlikumus speciālā fonda izveidei un tā finanšu avotam varētu sagaidīt līdz 15.oktobrim. Līdz ar fonda izveidi, iecerēts pilnveidot individuālas kompensācijas izskatīšanas kārtību.
Kā vēstīts, portālā “Ziedot.lv” tiek vākti ziedojumi Latvijas Radio analītisko raidījumu producentei, labdarības maratona “Dod pieci” satura redaktorei Evijai Unāmai. Ārstu konsīlijs nozīmējis viņai turpmāku ārstēšanu ar medikamentu “Olaparib”, kas ir valsts apmaksāts olnīcu vēža pacientēm, bet krūts vēža gadījumos valsts to neapmaksā. Arī individuālo kompensāciju valsts viņai ir atteikusi. Ik mēnesi viņai nepieciešami 4722 eiro, gadu ilgam kursam – 56 672 eiro.
Lūgta komentēt šādu situāciju, premjere Evika Siliņa (JV) Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta panorāma” uzsvēra, ka katrs šāds individuāls gadījums būtu jāvērtē. “Jo tas īsti normāli nav. Bet, protams, es neesmu ārsts un man ir grūti spriest par katrām niansēm,” viņa pauda.
“Jo tiešām esam īpaši domājuši, lai vēzi varētu ātrāk diagnosticēt un ārstēt,” viņa pauda. “Man grūti spriest par tik specifiskām detaļām, bet skaidrs ir viens – mēs esam darījuši, ko varam. Individuālie gadījumi vienmēr būs,” viņa uzsvēra, aicinot runāt ar Veselības ministriju.
Pēdējā gada laikā ar “Ziedot.lv” starpniecību vēža ārstēšanai lūgti 95 ziedojumi 2,6 miljonu apmērā, turklāt desmit pacientiem vākta nauda zālēm, kas ir kompensējamas, bet citām diagnozēm.