Bija laiki, kad melnajā tirgū par vienu ASV dolāru varēja prasīt arī piecus rubļus 1
Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Pirms 30 gadiem PSRS prezidents Mihails Gorbačovs izdeva padomju apstākļiem sensacionālo “Dekrētu par rubļa komerciālo kursu attiecībā uz ārzemju valūtām un Vissavienības valūtas tirgus izveidošanas pasākumiem”.
Tas pasludināja, ka no 1. novembra stājas spēkā komerckurss ārvalstu valūtai, ar ko tobrīd saprata galvenokārt ASV dolārus.
Turklāt ar 1991. gada 1. janvāri visi uzņēmumi un organizācijas ieguva tiesības pārdot un pirkt ārzemju valūtu par rubļiem atbilstoši jaunajam kursam.
PSRS pastāvēšanas laikā 70.–80. gados tiesības veikt darījumus ar valūtu bija tikai attiecīgajām centrālajām iestādēm Maskavā, savukārt dolāra kurss attiecībā pret rubli tika mākslīgi samazināts un nekādi neatbilda patiesajam ekvivalentam. PSRS Centrālajā bankā dolārs skaitījās apmēram 60 kapeiku vērts, bet melnajā tirgū par vienu dolāru varēja prasīt arī piecus rubļus.
Kā zināms, padomju pilsoņiem pirkt un pārdot valūtu bija kriminālnoziegums. Gorbačova dekrēts par izejas punktu komerckursam noteica atzīmi 1,8 rubļi par dolāru.
Reforma tika motivēta ar nepieciešamību “palielināt uzņēmumu un organizāciju ekonomisko ieinteresētību un atbildību par ārējās ekonomiskās darbības rezultātiem, stimulēt eksportu un racionalizēt importu, radīt efektīvu valsts valūtas resursu pārdalīšanas mehānismu un veikt praktiskus pasākumus ceļā uz rubļa konvertējamību sakarā ar pāreju uz tirgus attiecībām”.
Neatkarību pasludinājusī Latvija Gorbačova rīkojumu par saistošu neuzskatīja, taču arī ignorēt vēl nevarēja, tādēļ 29. novembrī Augstākā padome pieņēma savu lēmumu “Par pasākumiem Latvijas Republikas valūtas tirgus izveidošanā”.
Tas no 1991. gada 1. janvāra visā Latvijas teritorijā atļāva brīvu ārzemju valūtas pirkšanu un pārdošanu kā juridiskām, tā fiziskām personām.