Par veterinārfeldšeriem 0
Mēs esam dvīņu māsas, pēc izglītības veterinārfeldšeres, savulaik beidzām Bebrenes sovhoztehnikumu. Mūsu laikos bez licences vairs neesam nekas. Lai saņemtu licenci, vajag augstāko izglītību un daudz naudas.
Veterinārajā aptiekā mums pat zāles nedod, lai ārstētu savus lopus. Vai vetfeldšeriem vēl ir kaut kādas tiesības? Vai viņi drīkst strādāt šajā profesijā, vai tas jau ir nelikumīgi? L. Gabruševa Rēzeknes novadā
Latvijas veterinārstu biedrības valdes priekšsēdētāja Māra Viduža skaidro, ka veterinārfeldšeriem līdz 1992. gadam bija iespēja iegūt licenci veterinārmedicīniskās prakses izveidošanai. Ja tas nav izdarīts, tagad šīs profesijas pārstāvji var strādāt par veterinārārsta palīgiem, bet ne patstāvīgi.
– Veterinārfeldšeriem ir vidējā profesionālā izglītība. Nekur Eiropā šādus speciālistus nesagatavoja, tikai bijušajā Padomju Savienībā. Kopš Latvija ir Eiropas Savienības dalībvalsts, uz mūsu veterinārstiem attiecas visi tie paši noteikumi. Tas nozīmē, ka vidējais veterinārmedicīniskais personāls (feldšeri, asistenti), kas padomju gados ir beiguši lauksaimniecības tehnikumu, pēc 1992. gada drīkst strādāt kopā ar veterinārārstu, būt palīgpersonāls, bet nedrīkst praktizēt patstāvīgi.
M. Viduža norāda, ka līdz 1992. gadam valstī lopu skaits bijis liels, bet veterinārstu trūcis, tāpēc veterinārfeldšeri daudzviet pildījuši arī veterinārārsta pienākumus.
– Tas nebija normāli. Tagad laiki ir mainījušies un noteikumi arī, – uzsver speciāliste. – Ja abas māsas vēlas iekļauties darba tirgū, viņas var strādāt ne vien par veterinārsta palīdzēm, bet arī veterinārstu biedrībā saņemt sertifikātu zāļu pārdošanai mazumtirdzniecībā. Bet pirkt zāles saviem mājlopiem bez veterinārārsta izrakstītas receptes viņas nedrīkst. Ja ir tāda vajadzība, lai veterinārārsts nosaka diagnozi un saskaņā ar to izraksta recepti medikamentu iegādei.