Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto – Shutterstock

Par veselību kā prioritāti 2020. gadam parakstījušies 4000 cilvēku 0

Vēstuli Saeimai par nepieciešamību palielināt budžetu veselībai interneta vietnē dzivesspriedums.lv parakstījuši jau vairāk nekā 4000 iedzīvotāju.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Lasīt citas ziņas

To iniciējusi kustība “Dzīvesspriedums”, kurā apvienojušās pacientu, veselības aprūpes darbinieku, darba devēju un labdarības organizācijas ar mērķi noteikt veselības aprūpi par prioritāti, plānojot 2020. gada budžetu.

Lai arī no politiķu puses veselība bieži tiek dēvēta par prioritāti kopumā un arī 2020. gada budžetā, budžeta pieņemšanas laikā izdarītie lēmumi par to neliecina – veselības aprūpei atvēlēts daudz mazāk, nekā tika ierakstīts Veselības aprūpes finansēšanas likumā.

CITI ŠOBRĪD LASA
Kustības dalībnieki un visi vēstules parakstītāji atkārtoti aicina Saeimu saprast, ka tautas veselībai jākļūst par prioritāti, jo bez vesela cilvēka valsts nevarēs sekmīgi un ilgtspējīgi attīstīties.

Jaunizveidotā kustība augusta beigās Saeimas deputātiem nosūtīja emocionālu vēstuli, skaidrojot situāciju veselības aprūpē pašlaik – kritisko ārstu un māsu trūkumu, nepārdomātu līdzekļu pārdali, rekordlielos pacientu līdzmaksājumus par medicīnas pakalpojumiem, kritiski zemo publisko finansējumu veselības aprūpei, ja salīdzina ar vidējo rādītāju Eiropas Savienībā (ES) utt.

Vēstuli parakstīja un palielināt budžetu veselībai aicināja arī sabiedrībā zināmi cilvēki – dziedātāja Ieva Akuratere, operdziedātāja Inese Galante, etnomūzikas grupas “Tautumeitas” pārstāves, aktieri Andris Bulis un Mārtiņš Vilsons, žurnāliste Eva Johansone u.c.

“Ar vēstuli aicinām nākamgad veselībai atvēlēt finansējumu vismaz 5% apmērā no iekšzemes kopprodukta (IKP), kā to jau iepriekš Latviju aicinājusi darīt Pasaules Veselības organizācija. Pašlaik mūsu valsts finansējums veselībai nesasniedz pat 4 % no IKP, bet vidēji ES tie ir 7 %.

Arī situācija 2020. gadā patlaban neizskatās cerīgāka, neskatoties uz nepārprotamajām nozares darbinieku norādēm par to, ka veselības aprūpe Latvijā ir uz sabrukšanas robežas. Kustības un visu tās atbalstītāju – Latvijas cilvēku, nodokļu maksātāju, vārdā,- aicinu Saeimas deputātus mūs sadzirdēt, ieklausīties un izpildīt vismaz Veselības aprūpes finansēšanas likumā ierakstīto,” pauž kustības dalībnieka – Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta – vadītāja Dace Helmane.

Tāpat šogad veiktajā SKDS iedzīvotāju aptaujā noskaidrots, ka 80% Latvijas iedzīvotāju garas rindas ir šķērslis nepieciešamās ārstēšanas saņemšanai, turklāt teju 40 % nācies pārtraukt ārstēšanos medicīnas pakalpojumu nepieejamības dēļ.

Reklāma
Reklāma

Iepazīties ar Saeimai adresēto atklāto vēstuli un to parakstīt, izmantojot sociālo tīklu pasi, ikviens var interneta vietnē www.dzivesspriedums.lv.

Kā vēstīts, 2020. gada budžeta pakete ir nodota izskatīšanai Saeimas komisijām. Budžetu plānots pieņemt laikā līdz valsts svētkiem, 18. novembrim.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.