Arnis Cimdars ir pārliecināts, ka 15 slikti aizplombētajās kastēs manipulācijas ar rezultātiem nav notikušas.
Arnis Cimdars ir pārliecināts, ka 15 slikti aizplombētajās kastēs manipulācijas ar rezultātiem nav notikušas.
Foto – Evija Trifanova/LETA

Vēlēšanu mācības 5


Kaut arī lielākoties sūdzības tiek noraidītas, tās tomēr ļauj secināt par vairākām vājām vietām, kuras vajadzētu novērst līdz nākamajām vēlēšanām. Visbiežāk paustas bažas par to, ka naktīs no iepriekšējās nobalsošanas sākuma līdz vēlēšanu dienai iespējamas manipulācijas ar urnām. Kā paskaidroja CVK priekšsēdētājs Arnis Cimdars – pašlaik nav nekāda centrāla regulējuma par drošības prasībām urnu uzglabāšanai (piemēram, ka tām jābūt ieslēgtām seifā, jānodrošina fiziska apsardze, signalizācija telpā vai videonovērošana), jo iecirkņu izvietojums esot pārāk dažāds un šādiem drošības pasākumiem trūkstot līdzekļu. Savulaik likumā bija prasība valsts policijai kopā ar zemessardzi nodrošināt iecirkņu apsargāšanu naktīs, bet tagad vairs tā nav.

“Par urnu drošību atbild vēlēšanu iecirkņa komisija sadarbībā ar attiecīgās pašvaldības vēlēšanu komisiju. Viņi izvērtē apdraudējuma līmeni un to, kādi drošības pasākumi jāveic, nepieciešamības gadījumā piesaista policiju vai apsardzes firmas,” teica Cimdars.

Šajās pašvaldību vēlēšanās konstatēti vismaz 15 gadījumi (visi Rīgā), kad vēlēšanu urnas nav bijušas pareizi aizplombētas. “Iespējams, tas saistīts ar paaudžu maiņu un tam līdzi nākošo atbildības līmeņa nelielu pazemināšanos,” pieļāva Cimdars. Tomēr viņš pauda pārliecību, ka 15 slikti aizplombētajās kastēs 
manipulācijas ar rezultātiem nav notikušas, jo balsojums ir statistiski līdzīgs tam, kāds ir citos iecirkņos apkārtnē.

Šajās vēlēšanās bijuši arī vairāki gadījumi, kad cilvēki nav varējuši nobalsot, jo, ierodoties iecirknī, atklājies, ka kāds jau viņu vietā ir parakstījies. Tādā gadījumā cilvēks netiek pielaists pie balsošanas, pat ja var ar dokumentiem apliecināt savu personību. Šajās pašvaldību vēlēšanās kopumā bijuši ap desmit šādu gadījumu. Lielākoties tie esot situācijās, kad cilvēkiem ir līdzīgi vārdi un uzvārdi, bet iecirkņa darbinieks nav pietiekami vērīgi pārbaudījis personas kodu. No vienas puses, desmit cilvēki varbūt nav liels skaits, bet, no otras puses, šiem cilvēkiem vēlēšanu komisijas darbinieku neuzmanības dēļ liegta iespēja realizēt savas konstitucionālās tiesības un īstenot pilsoņa pienākumu piedalīties vēlēšanās. CVK pagaidām nav priekšlikumu, kā šādas cilvēciskās kļūdas novērst. “Ja kāds saka, ka tas ir nepieļaujami, tad laipni lūgts uz iecirkni pierādīt, ka prot strādāt labāk,” teica Cimdars.

Reklāma
Reklāma
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.