Par trešo bērnu dāvanā – datoru 0

Ģimenēm ar bērniem joprojām visbūtiskākais ir finansiālais atbalsts, apliecina SKDS veikts pētījums Ventspils novada Ances un Jūrkalnes pagastā, skaidrojot, kādi atbalsta pasākumi varētu likt ģimenēm izšķirties par vēl viena bērniņa laišanu pasaulē. 


Reklāma
Reklāma

 

Prioritāte – 
materiālās vajadzības

Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Pētnieki iztaujāja 188 no kopumā 244 abos pagastos dzīvojošajām sievietēm vecumā no 15 līdz 50 gadiem. 60% aptaujāto sieviešu uzskata, ka jāpalielina vienreizējais bērna piedzimšanas pabalsts, kas Ventspils novadā patlaban ir Ls 50. Vajadzētu vismaz Ls 200 par pirmo bērnu, Ls 400 par otro, Ls 500 par trešo un katru nākamo bērnu. Pašvaldībai jānodrošina iespēja bērniem bez maksas izmantot bērnudārzu, turklāt jau no divu gadu vecuma, lai vecāki varētu netraucēti strādāt. Ģimenes arī vēlas, lai viņu atvases, sākot no 13 gadu vecuma, vasarā varētu strādāt kaut vienu mēnesi un nopelnīt Ls 100.

Pētījumu rosināja Ventspils novada dome un domubiedru grupa dzimstības veicināšanai Latvijā.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Pēdējos divos gados iedzīvotāju skaits novadā sarucis par 400 cilvēkiem. Līdz 2007. gadam novadā dzima 150 bērnu gadā, tagad šis skaits aizvien rūk. Pētījums parādīja turpmākās rīcības variantus un konkrēti – kas būtu jādara vispirms,” teic Ventspils novada domes priekšsēdētājs Aivars Mucenieks. Iegūtie rezultāti dodot cerību, jo, kā izteicās aptaujātās sievietes, viņas vēlētos audzināt kuplāku bērnu pulciņu. Patlaban vidēji vienai respondentei ir 1,38 bērni, bet skaits varētu pieaugt gandrīz divkārt – līdz 2,58 bērniem. “Tas būtu ļoti labs rādītājs valsts mērogā, tad latviešu liktenis būtu atrisināts pozitīvi,” vērtē demogrāfs Ilmārs Mežs.

 

Internets, dators 
un autokursi


Aptauja liecina, ka sievietes pārsvarā vēlētos divus vai trīs bērnus. Krietni mazāk ir to māmiņu, kas izšķirtos par četriem, pieciem vai sešiem bērniem. Katra trešā respondente tuvāko trīs gadu laikā būtu ar mieru pasaulē laist vēl vienu bērnu. Tomēr tas lielā mērā atkarīgs no ģimenes finansiālās situācijas, pašu darba iespējām un valsts maksātajiem pabalstiem.

Ances un Jūrkalnes iedzīvotājas kā dzimstību veicinošus nosacījumus min arī bezmaksas ēdināšanu pagasta skolā visiem bērniem. Vēlētos, lai, uzsākot mācību gadu, pirmklasniekam mācību piederumu iegādei piešķirtu Ls 30, bet pārējiem skolēniem – Ls 15; ģimenēm ar bērniem nodrošinātu iespēju īrēt mājokli no pašvaldības dzīvojamā fonda, kā arī ikmēneša atbalstu Ls 50 auklītes algošanai bērnam vecumā no viena līdz diviem gadiem, lai vecāki varētu strādāt.

Lielāku pretimnākšanu vēlētos izjust ģimenes, kurās aug trīs un vairāk bērnu. Piemēram, tām būtu nepieciešamas papildu atlaides par komunālajiem maksājumiem un nekustamā īpašuma nodokli. Tās vēlētos arī vienu kultūras pasākuma apmeklējumu (teātra izrāde, koncerts u. c.) gadā bez maksas. Izteikti arī neparastāki priekšlikumi, piemēram, pašvaldībai daudzbērnu ģimenēm jāpiešķir bezmaksas internets, jāapmaksā autokursi pilngadīgajiem bērniem, bet par trešo un katru nākamo bērnu ģimenei jādāvina dators. SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš uzsver – to minējušas 18% no aptaujātajām sievietēm, tātad tas ir būtiski ģimenēm, kurās aug trīs un vairāk bērnu, un tas būtu respektējams.

Reklāma
Reklāma

Veselības ministre Ingrīda Circene ar nožēlu secina, ka atbildēs dominē materiālas dabas intereses. “Problēmas nereti slēpjas attieksmē un domāšanas veidā. Zināms, ka vislielākais dzim
stības pacēlums bija pēc kara, kad nebija pieejami daudzi mūsdienu labumi, bet tomēr dzima bērni. Nopietna uzmanība jāpievērš tam, ka tikai 6% aptaujāto norāda, ka bērnu radīšana saistāma ar patriotiskām jūtām. Tā ir mūsu attieksme – nopirksim jaunu mašīnu, māju vai atļausimies bērnu.” Jāpiebilst, ka kopumā 12% aptaujāto sieviešu patriotismu bērnu radīšanā nosaukušas par nozīmīgu faktoru un 6% aptaujāto to atzinušas par ļoti nozīmīgu faktoru.

 

Pirmie soļi

Latvijas Pašvaldību savienības vecākais padomnieks Māris Pūķis uzsver, ka tagadējie laiki nav salīdzināmi ar pēckara gadiem. Šodien pati dzīve priekšplānā izvirzot materiālās vajadzības – tā ir darba alga, finansiālais nodrošinājums. Bet Saeimas deputāts, Demogrāfijas lietu apakškomisijas priekšsēdētājs Imants Parādnieks, apspriežot finansiālo aspektu, pauž šaubas, vai, piemēram, bērnu pabalsta – Ls 8 – dubultošanu ģimenes izjustu kā būtisku atbalstu. Drīzāk esot jāpalielina IIN neapliekamais minimums par apgādājamajiem. Turklāt valstī jau uzsākta laulāto pāru neauglības, tāpat bērnudārzu problēmas risināšana. Nupat divas reizes palielinātas sociālās apdrošināšanas iemaksas, ko valsts maksā par māti bērna kopšanas laikā.

Kā informē Ventspils novada vadītājs A. Mucenieks, veiktā pētījuma iespaidā pašvaldība jau lēmusi bērna piedzimšanas pabalstu celt no pašreizējiem Ls 50 līdz Ls 100. Bet skolēniem (kopskaitā 173), kuri nāk no triju vai vairāk bērnu ģimenēm, tiks piešķirtas brīvpusdienas. Bezmaksas ēdināšanu šobrīd saņem trūcīgie un maznodrošinātie audzēkņi.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.