Par subsīdijām mežu īpašniekiem jāmaksā 10% ienākuma nodoklis 0
Esmu īpašnieks mežam, kas atrodas īpaši aizsargājamās dabas “Natura 2000” teritorijā. Saimnieciskās darbības ierobežojumu dēļ Lauku atbalsta dienestā par 2010. gadu man aprēķināja tā saukto atbalsta maksājumu 340,51 latu apmērā.
Liels bija mans izbrīns, kad pērn no Valsts ieņēmumu dienesta saņēmu brīdinājumu par nedeklarētiem ienākumiem un nesamaksāto nodokli, kā tur melns uz balta rakstīts, “par ienākumiem no kokmateriālu un augoša meža atsavināšanas”. Par ko man jāmaksā nodoklis, ja neesmu neko pārdevis? Kāpēc tas vispār jāmaksā, ja Lauku atbalsta dienesta lēmuma tekstā bija sacīts, ka, nosakot ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamos ienākumus, ņem vērā ar šo nodokli neapliekamo summu – 2000 latu, kā tas noteikts likumā? Raimonds Garancs Priekuļos
Lauku atbalsta dienesta (LAD) direktores vietniece Veronika Gailume atzīst, ka mazie mežu īpašnieki, kuriem mežs nav pastāvīgas peļņas avots, diezgan bieži ir neziņā, par ko un kad viņiem jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Tā atgadoties gan ar LAD atbalsta maksājumiem, gan ar ienākumiem, pārdodot meža īpašumu vai tikai tajā nocirstos kokus. Pēc viņas domām, šoreiz Garanca k-gam prātu sajaukusi LAD atsauce uz 2000 latu – ar nodokli neapliekamo summu, kas neskar atbalsta maksājumus mežu īpašniekiem. Tāpat dīvains, iespējams, licies no VID saņemtais paziņojums par ienākumiem, kas gūti “no kokmateriālu un augoša meža atsavināšanas”, kaut arī meža īpašnieks neko nav pārdevis.
Likumā gan esot skaidri pateikts, ka no 2010. gada visi ieņēmumi no Eiropas Savienības (ES) un valsts atbalsta lauksaimniecībai un lauku attīstībai tiek aplikti ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.
Ar nodokli neapliekamā summa 2000 latu apmērā tādējādi skar tikai lauksaimniekus. Toties mežu īpašniekiem jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis gan par atbalsta maksājumiem, gan par ienākumiem no kokmateriālu vai meža īpašuma pārdošanas.
Atšķiras vien šā nodokļa likmes. ES un valsts atbalsta maksājumus mežiniekiem apliek ar 10 procentu likmi. Tāda pati likme ir par ienākumiem, kurus fiziska persona ieguvusi, pārdodot kokmateriālus, ja pārdošana šai personai nav reģistrēta kā saimnieciskā darbība.
Ja mežs tiek pārdots kopā ar zemi vienā summā un ja darījuma līgumā mežs no zemes nav nodalīts atsevišķi, tad nodokļa likme ir 15 procenti. Bet nodokļa likme, kāda jāmaksā no reģistrētas saimnieciskās darbības ienākuma, ir 25 procenti.