Par spīti problēmām piena nozares nākotne joprojām cerīga 8
Latvijā ir visas iespējas piena ražošanas apjomus vismaz trīskāršot, taču tad nepieciešams to pārstrādāt un radīt produktus ar pievienoto vērtību, ko var vest tālāk.
To “Prudentia” un un “Nasdaq Riga” rīkotajās rīta debatēs par piena nozares nākotni otrdien sacīja “Prudentia” investīciju baņķieris Ģirts Rungainis. Viņš norādīja, ka šobrīd Lietuvā ražo vismaz trīs reizes piena vairāk nekā Latvijā un Latvijai ir visas iespējas trīskāršot piena ražošanu, taču tam nepieciešama attīstīta piena pārstrāde, kas var radīt produktus ar pievienoto vērtību. Šobrīd piena nozarē veidojas nozares čempions – “Food Union”, kas spējis apvienot uzņēmumus. Taču šobrīd arī skaidrs, ka nozarē turpināsies tālāka konsolidācija Baltijas ietvaros. Šeit nav lielu globālu spēlētāju, Baltijas tirgus ir par mazu, lai “Danone” vai kāda cita kompānija skatītos uz šo pusi, bet tas netiek izslēgts. “Prudentia” valdes priekšsēdētājs Kārlis Krastiņš informē, ka šobrīd Lietuvā piena pārstrādē dominē trīs lieli spēlētāji, savukārt Igaunijā konsolidācija jau ir notikusi. Igaunijā darbojas 27 piena pārstrādes uzņēmumi un pienu ražo divtūkstoš fermās, kamēr Latvijā uz 48 pārstrādes uzņēmumiem ir 24 tūkstoši fermu, bet Lietuvā attiecīgi 47 pārstrādes uzņēmumi un 65 tūkstoši fermu. Šobrīd notiek Baltijas eksporta pārorientācija no Krievijas uz citiem tirgiem. Piemēram, “Food Union” strādā, lai pārdotu nevis kilogramus, bet zīmolus un tā ir vesela māksla.
Arī “DNB Bankas” makroekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš domā, ka par spīti grūtībām Latvijas piena nozare joprojām izskatās cerīga. Turklāt nozarē ir visas iespējas ne vien trīskāršot, bet pat ražot desmit reizes vairāk piena, nekā pašlaik. Tam ir visi nepieciešamie nosacījumi – Latvija tam ir ģeogrāfiski un topogrāfiski piemērota, vēl ir pietiekami lielas aizaugušas zemes platības, ko iespējams atgūt, tāpat jāņem vērā, ka pārstrādei ir visas nepieciešamās kompetences, lai pienu varētu pārstrādāt. Strautiņš arī atgādina, ka piena nozarē problēmas rada nozīmīgas svaigpiena cenu svārstības un ja tirgus mainās par dažiem procentiem, tad piena cenu svārstības ir daudz lielākas. Taču reizēm piena ražotāju rentabilitāte ir 10 % un tas esot ļoti patīkami atšķirībā no gadiem, kad ir zaudējumi. Kopumā piena ražošanas iespējas ir ļoti lielas.