Par skolotāju algām lems steigā 5
Kaut ar iebildumiem un ministru neizpratni, tomēr valdība piektdien atbalstīja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) ieceri noteikt Izglītības likumā prasību publiskot pedagogu algas. Līdztekus gan aktualizējies jautājums par to, kuras algas vēl būtu jādara zināmas sabiedrībai.
Kā zināms, IZM tā sauktajā budžeta paketē iekļāvusi arī izmaiņas likumā, kas paredz, ka skolas vai tās dibinātāja tīmekļa lapā ik mēnesi jāpublisko informācija, cik kurš skolotājs nopelnījis. Likumprojektus, kas iekļauti budžeta paketē, izskata kopā ar likumprojektu par valsts budžetu nākamajam gadam. Tas nozīmē, ka par skolotāju algu publiskošanu tāpat kā par valsts budžetu lems tikai divos lasījumos un Saeimā par to nebūs iespējas diskutēt tikpat daudz kā par parastajā kārtībā virzītajiem likumprojektiem. Paredzams, ka ceturtdien grozījumus Izglītības likumā līdz ar pārējo budžeta paketi ne tikai nodos izskatīšanai Saeimas komisijās, bet arī pieņems 1. lasījumā. Starpposmā starp 1. un 2. lasījumu būtu jārod kāds saprātīgs kompromiss par to, kā pedagogu algas publiskojamas, tā spriedusi valdība.
Ministru prezidente Laimdota Straujuma gan izteica šaubas, vai skolotāju algu publiskošana tik ļoti saistīta ar valsts budžetu, ka jāiekļauj budžeta paketē. Arī Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Kārlis Šadurskis (“Vienotība”) atzīst, ka vaicājis izglītības ministrei, kāpēc jautājums par skolotāju algu publiskošanu jāskata kopā ar valsts budžetu. Ministre atbildējusi, ka no publiskošanas lielā mērā esot atkarīga jaunā skolotāju algu modeļa ieviešana. K. Šadurski pārsteidzot Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) negatīvā attieksme pret ieceri publiskot skolotāju algas. Ja jau tās tiešām esot tik mazas, kā stāsta, tad tai vajadzētu būt “ar abām rokām par”. Tomēr komisijā, iespējams, lemšot, kā publiskot tikai skolotāju atalgojumu, nepublicējot arī viņu vārdus.